29-02-2024 19:14

Türkiye’nin en iyisi: NAZER OTOMOTİV

2017-04-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-04-06
.stripslashes($urun->baslik).
 

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR • FOTOĞRAFLAR: Vehbi KILIÇ

Gebze’de Ford ve KIA markalarıyla faaliyet gösteren Nazer Otomotiv, bugüne kadar satış, servis ve satış sonrası hizmet alanlarında aldığı ödüllere yenilerini ekledi.

Kore KIA’nın her yıl belli kriterlere göre verdiği ‘Yılın En İyi Bayi’ (Dealer Of The World) ödülünü almaya hak kazanan Nazer Otomotiv, aynı zamanda KIA’nın Türkiye distribütörü Çelik Motor tarafından da tüm KIA bayileri arasında en iyi bayi ve müşteri memnuniyeti dallarında birinciliğe layık görüldü.

Nazer KIA Genel Müdürü Aykut Pektekin’in liderliğinde yapılan kurum içi çalışmalar neticesinde, müşteri memnuniyeti konusunda çıtayı bir hayli yükselten Nazer Otomotiv, bu başarının tesadüf olmadığının bilinciyle yoluna hız kesmeden devam ediyor. Pektekin ile Nazer KIA’nın önlenemez yükselişini ve aldığı ödülleri konuştuk.

Alınan ödüller Nazer  KIA ekibini motive etti.

Alınan ödüller Nazer KIA ekibini motive etti.

Aykut Bey, Nazer Otomotiv kaç yıldır KIA bayii?

Nazer Otomotiv olarak Ford ve KIA’nın bayisiyiz. Ford ile başladık, 1,5 yıl önce de KIA’nın bayiliğini aldık

Bu yıl, Nazer KIA olarak ‘Yılın En İyi Bayii’ (Dealer Of The Year) ödülüne layık görüldünüz... Bize biraz bu ödülden bahseder misiniz?

‘Yılın En İyi Bayii’ ödülü, Kore KIA tarafından yapılan bir çalışma. Kore, her yıl bayilerine gizli müşteriler göndererek, memnuniyet anketleri yapıyor. Değerlendirmesini de hem bu anketler hem de bayinin metrikleri üzerinden gerçekleştiriyor. Böylece, her ülkenin en iyi bayisini belirliyor. Biz de bu yıl, bu ödülün sahibi olduk. Tesadüfen aynı dönemde, KIA Türkiye tarafından yapılan gizli müşteri çalışmalarında da ‘En İyi Bayi’ ve müşteri memnuniyeti dalında birincilik ödülünü aldık.

Türkiye’nin en iyi bayisi olmak için ne yaptınız?

Aslına bakarsanız, biz KIA’nın böyle bir ödülü olduğunu bile bilmiyorduk çünkü ‘Dealer Of The Year’ ödülü, geçen yıl Türkiye’de verilmemiş. Biz de 1,5 yıllık yeni bir bayi olduğumuz

için ödülün varlığından haberimiz yoktu. Ödül aldığımızı, gelen bir telefonla öğrendik, biz de şaşırdık.

Nazer KIA Genel Müdürü Aykut Pektekin

Nazer KIA Genel Müdürü Aykut Pektekin

Ödülü tesadüfen mi aldınız?

Tabii ki değil... Aslında bu hikaye Ford ile başlıyor. Ford’un her sene verdiği bir ödül var. Bayinin, kalitesine ve müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiğiyle ilgili bir ödül. Ford Global, 2 yıl önce ‘Müşteri Memnuniyeti Hareketi’ adında bir hareket başlattı. Biz de Nazer Otomotiv olarak tüm birimlerimizle sürece dahil olduk. Kendimizi geliştirmek ve ödülü hak etmek için düzenli olarak koçluk hizmeti almaya başladık. Müşteri memnuniyetinin, çalışanların memnuniyetiyle yakından alakalı olduğunu tespit ederek bünyemizde düzenli anketler yapmaya, iş arkadaşlarımızın görüşlerini almaya, onların mutlu ve huzurlu çalıştığı bir ortam yaratmaya çalıştık. Bu uygulama sadece şirket kültürümüzü yukarı çekmekle kalmadı, müşteri memnuniyeti konusunda ciddi bir ilerleme de kaydettik. Ford’un ödülü için yapmış olduğumuz bu uzun soluklu çalışma, bizi KIA’nın Türkiye’deki en iyi bayisi yaptı.

Varlığından haberdar olmadığınız bir ödülün sahibi olmak sizi şaşırttı mı?

Çok sevindik elbette ama şaşırdığımı söyleyemem. Ödülden haberimiz olmasa da gereken kriterlere sahip bir bayi olmak için uzun zamandır çalışıyorduk.

Bu ödülü ülkemizdeki kaç KIA bayisini geride bırakarak aldınız?

Ülke çapında 41 bayi var, hepsinin arasından birinci olduk.

Bildiğim kadarıyla, ödülünüzü oldukça görkemli bir törenle aldınız...

Evet, Kıbrıs ve Avustralya’da iki törene katıldık. Türkiye KIA Distribütörü Çelik Motor’un düzenlediği Kıbrıs Elexuss Otel’deki törene Nazer KIA’yı temsilen ben katıldım. 2016 yılında, Türkiye’de bulunan tüm KIA bayileri arasında müşteri memnuniyeti konusunda birincilik ödülü ve Türkiye’nin en iyi bayii ödülü olan ‘Best Platinum Dealer’ı KIA Türkiye Grup Direktörü Ayşe Tuncel Hanım’ın elinden aldım. Yönetim kurulu başkanımız Bahattin Ertuğ ise Avustralya’ya gitti, ödülü Kore Başkanı Tae-Hyun (Thomas) tarafından takdim edildi.

Bu ödül, ekibinizi nasıl etkiledi?

Biz çalışmalarımızı bu ödüle odaklanarak yapmamıştık. Kendimiz için çalışıyorduk ve başarılı olduğumuzu zaten biliyorduk. Ancak bu başarının bizim dışımızda birisi tarafından da görülmesi ve paylaşması arkadaşlarımızın çok hoşuna gitti. Hepimiz motive olduk.

Peki, şimdi sırada ne var?

Arkadaşlarıma da aynı şeyi söylüyorum... Bu ödülü bir kez almak kolaydı. Önemli olan bunun sürekliliğini sağlamak. Kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Müşteri memnuniyeti skorumuz, hizmet kalitemiz arttıkça ödüllerimizin sayısı da artacaktır.

 

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.