Kök hücrenizle gençleşin

2017-04-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-04-05
.stripslashes($urun->baslik).

Her zaman güzel ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak en çok da kadınların hayalidir. Evet, günümüzde erkekler de cilt bakımına önem veriyor ancak bu konuda kadınlara yetişmeleri mümkün değil. Çünkü kadın, doğası gereği bakımlı olmaya her daim ihtiyaç duyar. Yaşlılık kadınlar için bir kabustur.

RÖPORTAJ: Didem KÖSEOĞLU


Yıllar geçtikçe cilt kırışır, sarkar ve matlaşır… Neyse ki teknolojik gelişmeler yaşlılığa karşı ciddi çözümler üretiyor. Özellikle yaşlanmayı önleme konusunda her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi gelişiyor. Yaşlanma belirtilerinden rahatsızlık duyan kadınlar, birbirinden farklı tedavi yönetimlerinden kendilerine en uygun olanı tercih ediyor.

Elbette yaşlılığı durdurmak mümkün değil. Sadece etkileri azaltılabiliyor ya da yavaşlatılabiliyor. Fibroblast olarak bilinen ‘kök hücre tedavisiyle’ en az 5 yıl gençleşip, daha sağlıklı ve genç bir cilde sizde kavuşabilirsiniz.

İlimizde ilk ve tek olarak fibroblast-kök hücre tedavisi uygulayan Özel Akademi Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Ünal ile gençleşmenin yöntemlerini konuştuk. Gençliğin mucizesinin içimizde olduğunu söyleyen Op. Dr. Yasin Ünal, kök hücre tedavisiyle gençleşmenin nasıl gerçekleştiğini anlattı, merak ettiğimiz sorulara yanıt verdi. Keyifle okuyacağınızdan eminiz…

 

Kök hücre sayesinde gençleşme tedavisi uyguluyorsunuz. Kök hücrelerden gelen bu gençleşme işleminden bize biraz bahsedebilir misiniz?

Vücudumuzda bulunan kök hücrelerin alınıp, belli işlemlerden geçirildikten sonra ihtiyaç duyulan alanlara enjekte edilmesi diyebiliriz. Kök hücrelerin ilk kullanım alanları kas, tendon yaralanmaları, travmalar, yanıklar ve benzeri problemler olsa da günümüzde yara izlerinin giderilmesi, sivilce izlerinin azaltılması, saç dökülmesinin önlenmesi, yüz, el ve boyun bölgelerinin gençleştirilmesi gibi güzellik alanlarında da popüler bir şekilde kullanılıyor. Bir nevi kendi hücrelerinizle daha güzel ve daha genç bir görünüm elde ediyorsunuz.

Peki, kök hücre yani fibroblast tedavisi nerelerde kullanılabilir?

Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve dudakların dolgunlaştırılmasında, yanık dokuların iyileştirilmesinde, geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk tedavisi, mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme uygulamaları, akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan deformasyonların giderilmesinde, kapanmayan kronik yaraların tedavisi ve uzun süreli cilt izlerinin tedavisinde kullanılıyor.

 

KÖK HÜCRE KULAK ARKASINDAN ALINIYOR

img_7744

Yasin Bey, kök hücre ile gençleşmede nasıl bir cerrahi yol izliyorsunuz?

Lokal anestezi uygulayarak kulak arkasından çok küçük, yaklaşık 4 milimetrelik bir doku alıyoruz. Bu doku İstanbul’da özel bir kök hücre laboratuvarına gönderiliyor. Burada hücreler çoğaltılarak, belli bir sayıya çıkarılıyor. Ondan sonra da hastanın gençleşmek istediği alana 1 ay aralıklarla toplamda 3 defa enjekte ediyoruz.

Dokunun özellikle kulak arkasından alınmasının bir nedeni var mı?

Aslına bakarsanız vücudun birçok noktasından alınabilir ama bu tedavide genel olarak kulak arkası tercih ediliyor. Ben daha kulak arkası dışında bu işlemi uygulayan hekim de duymadım. Bunun tercih edilmesinin iki nedeni var. Birincisi, kulak arkasından alındığında herhangi bir iz kalma durumu olmuyor. İkincisi de kulak arkasında vücudumuzun diğer bölgelerine kıyasla daha fazla kök hücre bulunuyor.

O zaman kök hücreyle gençleşme, oldukça ağrısız ve günlük hayattan alıkoymayacak bir tedavi?

Ağrısı için şunu diyebiliriz, sonuçta lokal yapılacağı için iğne sızısı kadar, oldukça hafif bir ağrı mevcut.  Sadece işlemin ilk yapıldığı gün biraz kızarıklıklar olabiliyor. İşlem sonrası bir gün kadar spor yapma, sauna, hamam ve solaryum gibi aktiviteleri önermiyoruz. Onun dışında günlük hayatı kısıtlama ya da cerrahi sorunlar yaşanması söz konusu değil.

Bu tedaviye bir nevi PRP tedavisi gibi diyebilir miyiz?

PRP tedavisi; kendi kanınızın işlem görmesiyle elde edilen sıvının size geri nakledilmesidir. Kök hücre tedavisi, PRP’den oldukça farklıdır. Kök hücreden sıvı değil, dolgu kıvamında bir madde elde edilir. Bu dolgu maddesi de ihtiyaç duyulan yere direk enjekte edilir. İçerisinde PRP’ye kıyasla 37 kat daha fazla kök hücre bulundurur. Aslında kök hücre tedavisiyle hem dolgu hem de gençleşme işlemini bir arada yaptırmış olursunuz.

Fibroblast denilen kök hücre tedavisinin diğer yöntemlere göre üstünlükleri nelerdir?  

Dolgu uygulamaları kısa vadeli çözümlerden çok, cilt kırışıklıklarının yok edilmesi, yenilenmesi ve dolgu etkisiyle kendini gösteren faydalı bir yöntemdir. Uzun vadeli kalıcı sonuçlar elde edilir. En önemli üstünlüğü de herhangi bir yan etkisi olmamasıdır. Kök hücre dışında gerçekleştirilen bütün işlemlerde organik olmayan maddeler kullanılırken, fibroblast kök hücre tedavisinde sadece sizin kendi hücreleriniz kullanılır. Aynı zamanda vücut kendi hücrelerini tanıdığından dolayı alerjik bir durum da gerçekleşmez.

 

5 YAŞ GENÇLEŞECEKSİNİZ


Peki Yasin Bey, kök hücre tedavisinin kalıcılık süresi nedir?

Kalıcılık süresi tamamen kişiye bağlı diyebiliriz. Sağlıklı yaşam, spor, düzenli uyku ve beslenme bu işlemin süresini uzatabiliyor. Ortalama bir süre verecek olursak da 3 ila 5 yıl aralığında demek mümkün. Gelgelelim normal görünümünüzden en az 5 yıl daha gençleşeceksiniz.

Kök hücre gençleşme tedavisi kimlere uygulanamaz?

Kan hastalığı olan kişilere uygulayamıyoruz. Çünkü hücre sayısı yeterli toplamayı sağlayamayabiliyor. Bir de kan sulandırıcı kullanan hastalara uygulama yapmıyoruz. Onun dışında her yaştan, cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabilir.

Son olarak bu işlemin maliyeti nedir?

Aslında birçok uygulamayla kıyaslama yapıldığında oldukça maliyeti düşük fakat etkisi büyük bir tedavi yöntemidir. Ortalama bir şey söyleyecek olursak da yüz germe ameliyatlarının yarısı maliyetinde bir işlemdir.

 

NASIL ARANDI: #güzellik #İzmit #Kocaeli #kök hücre #sağlık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.