Tüm çocukların annesi ASLI GENCAL

2016-04-24    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-04-24
.stripslashes($urun->baslik).
    • Röportaj: Zeynep AKAR

 

    • Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİNEvet, Aslı Gencal’ın sahibi olduğu Minik Eller Anaokulu, işte böyle kurulmuş.

O şimdi sadece Talya ve Tuana’nın değil, onlarca çocuğun annesi.

Üstelik bu kadarla da yetinmiyor... Aslı Hanım’ın ismi sık sık çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle gündeme geliyor.

Kendi kızları ve öğrencileri kadar şanslı olmayan çocukların hayatına da dokunmak, iyi yetişmelerine destek olmak, onlarla ilgili pek çok konuda farkındalık yaratmak için elinden geleni yapıyor.

4 arkadaşıyla birlikte kurduğu ‘Anne Kalemi’ isimli blog ile de diğer annelere ulaşıyor, deneyimlerini  paylaşıyor...

Geçtiğimiz günlerde bu başarılı ve güzel annenin evine konuk olduk,  ‘anne’ olmaya dair sıcacık bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

cocuk

Aslı Hanım, siz iki harika kız çocuğunun annesi ve aynı zamanda Minik Eller Anaokulu’nun kurucususunuz... Öncelikle şunu merak ediyorum; Minik Eller’i açtıktan sonra çocuklara karşı bakış açınızda bir değişiklik oldu mu?

Çocukları her zaman çok seviyordum ama Minik Eller’de onlarca çocukla aynı anda ilgilenmeye başlayınca, onların çok daha farklı yönlerini keşfettim; tertemiz bir dünyaları olduğu gördüm. Çocukların, olayları idrak etme şekilleri yetişkinlerden çok daha değişik olduğu gibi birbirlerinden de farklı... Bunu anladıktan sonra çocuklara olan bakış açımı tamamen değişti.

 

Peki, anaokulunun kendi kızlarınızla olan iletişiminize bir etkisi oldu mu?

Mutlaka oldu... Mesela, pek çok anneye göre çocuklarıma karşı daha sabırlı olduğumu, onları daha özgür yetiştirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca, çocuklarla ilgili konularda çok daha yaratıcı olmayı Minik Eller’i açtıktan sonra öğrendim.

 

Anaokulunun dışında da çocuklarla ilgili çalışmalarınız var, değil mi? Mesela, adınızı sık sık sosyal sorumluluk projeleriyle duyuyoruz.

Okulumdaki çocuklara, İzmit’te başka bir kurumda uygulanmayan Reggio Emilla isimli bir eğitim sistemiyle eğitim veriyorum... Ancak, benim için akademik eğitimin yanı sıra çocukların merhametli, vicdanlı, topluma uygun bireyler olarak yetişmeleri de çok önemli. Biz bu konuda hassasiyet gösteriyoruz, fakat ne yazık ki her çocuk bu kadar şanslı değil. Bu yüzden sosyal sorumluluk projeleri benim için çok önemli.

 

HER ANI PAYLAŞIYORUM

Biraz daha açıklar mısınız?

Bugünün çocukları, ileride bizim çocuklarımızın arkadaşı, iş ortağı ya da eşi olacak... Dolayısıyla, sadece kendi çocuklarımızın doğru yetiştirilmiş olması yetmez. Bütün çocukların iyi eğitim almaya hakkı var. Bu düşünceyle, daha fazla çocuğun hayatına dokunabilmek için sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum, elimden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorum.

 

Aslı Hanım, çalışan bir anne olarak oldukça yoğun bir tempoda yaşıyor olmalısınız... Bir gününüz nasıl geçiyor?

Günüm, sabah 07.00’de başlıyor. Mutlaka iyi bir kahvaltıdan sonra okul için hazırlanıyoruz. Talya’yı okula gönderdikten sonra, Tuana ile birlikte Minik Eller’e geçiyoruz. Okulda, kendimi tamamen işime veriyorum. Blog, sosyal sorumluluk projeleri ve Minik Eller’in işleyişi tüm günümü kaplıyor. Akşam olduğunda ise Talya geldiğinde mutlaka evde olmak istiyorum. Akşam yemeğini birlikte yemek de bizim için önemli.

 

Kızlara yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Evde devamlı yardımcımız olsa da kızlarımın her şeyiyle kendim ilgileniyorum. Yemeklerine yardımcı olmak, banyoları, giyinmeleri, Talya’nın ödevleri... Onların her anını ben paylaşmaya çalışıyorum. Hafta sonlarım zaten tamamen onlara ait.

 

odası11

KARAKTERLERİNE SAYGI DUYUYORUM

Hafta sonu neler yapıyorsunuz?

Sosyal aktivitelere bol bol vakit ayırıyoruz. Kızların ikisi de sporla uğraşıyor, önümüzdeki zamanlarda da Talya piano çalmaya başlayacak. Mutlaka müzikle uğraşmalarını ve bir branşta lisanslı sporcu olmalarını istiyorum. Bu anlamda onlar da çok istekli.

 

Talya ve Tuana şu anda zor bir yaş dönemindeler. Çıkan sorunlarla nasıl baş ediyorsunuz?

Her zaman sabırlı, ılımlı, sakin olmaya çalışıyorum ve birbirlerini şikayet etmelerine asla izin vermiyorum. Böyle davrandığımda onlar da daha yapıcı oluyor. Ayrıca, babalarıyla da onlara karşı her zaman ortak bir dil kullanmaya özen gösteriyoruz. Kızlarla ilgili konularda farklı fikirlerde olduğumuzda bile bunu onlara yansıtmamaya gayret ediyoruz.

 

Gördüğüm kadarıyla, Talya ve Tuana birbirlerinden çok farklı iki karaktere sahip... Onları yetiştirirken bunu göz önüne alıyor musunuz?

İkisine farklı davranmıyorum ama karakterlerine saygı duyuyorum. Örneğin biri daha derli toplu, diğeri dağınık olmayı seviyor. Nasıl mutlu oluyor, nasıl daha özgür hissediyorlarsa öyle davranmalarına izin veriyorum ama devamlı doğru olanı anlatmaya çalışıyorum.

 

kiz

 

DUYGULARIMA YENİLEBİLİYORUM

Kızların babalarıyla ilişkisi nasıl?

Babalarıyla araları çok iyi... Eşim kızlara çok fazla vakit ayırıyor, işten gelip onları uyuttuktan sonra tekrar toplantıya gittiği bile oluyor. Bu anlamda benim de en büyük desteğim, o. Kızlarla arası iyi olsa da onlara karşı benden daha otoriterdir.

 

Aslı Hanım, sizce anne olmanın en zor yanı nedir?

İş dışında kalan tüm vaktim çocuklarıma ait. Dolayısıyla bir anne olarak onlara fazlasıyla zaman ayırdığımı, ilgi gösterdiğimi düşünüyorum ama bu durum bazen kendi isteklerimden fedakarlık yapmamı gerektiriyor. Çocukların istekleri her zaman benimkilerin önünde. Bir de disiplin konusunda, bazen annelik içgüdülerimin baskın geldiği, kızlara kıyamadığım ve duygularıma yenildiğim oluyor. Sanırım en anne olmanın en zor yanı bu.

 

 tuana

 

HER OKULA KİTAPLIK...

Bildiğim kadarıyla, Minik Eller Anaokulu olarak geçtiğimiz günlerde yeni bir sosyal sorumluluk projesi daha başlattınız, değil mi?

Doğru... Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte gerçekleştireceğimiz bir proje bu. Amacımız, çocuklardaki kitap sevgisini geliştirmek. Bunun için İzmit’te eğitim veren devlet okullarında seminerler vereceğim. İlkokul ve orta okul öğrencileriyle kitap okumak üzerine sohbet edeceğiz ve çeşitli konuklar ağırlayacağız. Ayrıca gittiğimiz her okula da bir kitaplık armağan edeceğiz.

 

Minik Eller öğrencilerinin Kocaelispor ile ilgili bir projesi de oldu, değil mi?

Evet, tamamen çocukların kendi isteği üzerine ortaya çıkan bir proje.... Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklar bahçede top oynamaya başlayınca, konu kentimizin takımına geldi. Kocaelispor hakkında bilgi edindiler, takımın maçlarını öğrendiler ve bayrağını tasarladılar. Bunu yaparken hem matematik çalışmış oldular, hem takım hakkında bilgilendiler hem de sosyalleştiler. En önemlisi de yaşadıkları şehre karşı aidiyet duyguları gelişti

 

Anne Kalemi’ adlı blog da sizin projeniz mi?

Evet... Anne Kalemi’ni, diğer annelere daha kolay ulaşabilmek adına Tülay Yanıkoğlu Yazıcı, Feyza Kısacıkoğlu, Gülender Sargın ve Büşra Uçarı ile birlikte hayata geçirdik. Amacımız, diğer annelerin de olabildiğince fazla kaynağa, doğru bilgiye ulaşabilmesine ve böylece düzgün çocuklar yetiştirebilmesine yardımcı olmak. Blogumuzda, hepimiz kendi tecrübelerimizi paylaşıyor. Ayrıca, çocuklarla ilgili etkinlik ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi veriyoruz.

 

NASIL ARANDI: #Anne Kalemi #Aslı Gencal #Minik Eller Anaokulu #Minikeller Anaokulu

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.