Suyun iyileştiren gücü: Hidroterapi

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 11/08/2021
.stripslashes($urun->baslik).

Bu ayki yazımızda, su içi tedavi yani ‘hidroterapi’den bahsedeceğiz. Hidroterapi, suyun bazı fiziksel özelliklerinden faydalanarak rahatsızlıkların ve diğer fonksiyonel kayıpların tedavi edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Hidroterapi yönteminde, suyun kaldırma kuvveti sayesinde vücuda binen ve eklemlerde taşınan yük azaltılmış olur. Ayrıca karada yapılamayan veya yaparken kişiye çok ağrı veren bir takım hareketlerin, su içi egzersiz uygulamaları sonrası yapılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Hidroterapi, hem hastanın hem hastalığın durumuna bağlı olarak fizyoterapiyle beraber veya fizyoterapi yönteminin yerine uygulanabilir. Özellikle cerrahi işlem ya da travma ardından eklemlere yük bindirmenin tehlikeli olabileceği; buna karşın eklem hareketlerindeki genişliğin sağlanabilmesinin ve kişide kas gücünün yükseltilmesinin gerektiği hallerde bu yöntem kullanılır.

KASLARI GÜÇLENDİRİR

Su, kaldırma kuvveti ile eklemlere binen yükü hafifletirken bedeni tamamen sararak kaslara basınç uygulamakta ve kasların bu basınca karşı koyarak güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca su basıncı kan dolaşımını da artırarak toplardamarlardan kanın kalbe dönüşüne yardımcı olmaktadır.

Su, rehabilitasyon programı sırasındaki yaralanma riskini azaltarak kasları gevşetip, kişiyi rahatlatmaktadır. Ayrıca su içi egzersizler kardiyak kapasiteyi, dengeyi, motor kontrolü ve koordinasyonu artırmaktadır. Tüm bu avantajları nedeniyle de hidroterapi, birçok durumda tercih edilen bir tedavi şekli olarak ön plana çıkmaktadır.

Su içi egzersizler ve tedaviler özellikle spor yaralanmaları, kalça-diz protez ameliyatı sonrası rehabilitasyon, kalça ve diz eklem kireçlenmesi, omuzda hareket kısıtlılığı, eklem ve yumuşak doku zorlanmaları, bel ağrıları, ankilozan spondilit, fibromiyalji ve felç geçiren hastalarda tavsiye edilmektedir. Su içinde germe egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, denge, egzersizleri ve dayanıklılık egzersizleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

HER YAŞ GRUBUNA UYGULANABİLİR

Su içi tedaviler sadece kas-iskelet sistemi problemlerinde değil aynı zamanda anksiyete, depresyon, yüksek stres, uykusuzluk gibi durumlarda, semptomların azalmasını sağlamak amacıyla da sıklıkla uygulanmaktadır. Uzun vadeli etkileri arasında ise iyileşen uyku kalitesi, yaşam kalitesinde artış, bağışıklık sisteminde ve iyileşme yeteneğinde gelişme, sindirim-boşaltım sistemlerinde iyileşme sayılabilir.

Egzersizler sırasında suyun sıcaklığının 27-34 derece olması çok önemlidir. Su içinde ayakta kalmayı ve yürümeyi kolaylaştırıcı; egzersiz yapmaya yardımcı simit, boyunluk, kemer, yüzme barları, özel eldivenler ve hidroton botlar gibi yardımcı ekipmanlar kullanılmalıdır.

Hidroterapi, her yaş grubundaki kişiye uygulanabilir ve yan etkisi yoktur ancak havuz kimyasal değerleri, dezenfeksiyon sistemi, suyun sıcaklığı, hijyeni ve derinliği konusunda dikkatli olunmalıdır.

UZMANLARLA ÇALIŞILMALI

Her durumda, kişiye en uygun uygulamaları belirlemek için su içi egzersiz uygulamaları konusunda eğitimli, yetkin kişilerle çalışmak önemlidir. Bu doğrultuda yapılan programlara katılan kişilerin ise herhangi bir tuvalet sorununun bulunmaması gerekmektedir.

Hidroterapi içerisinde özelleşmiş birçok konsept mevcuttur ve genellikle farklı etki mekanizmaları ile amaçları vardır. Su Akademi Türkiye olarak kurumumuzda da uyguladığımız Halliwick, Watsu, Aquagym uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Önümüzdeki aylarda, bu metotlardan da detaylıca bahsedeceğiz.

Ağrısız ve sağlıklı günler dileriz.

 

İLETİŞİM

Su Akademi Türkiye

Adres: Alikahya Merkez Sakıp Sabancı

Bulvarı No: 14 İzmit

Tel: 0545.282 27 43

Web: www.suakademiturkiye.com.tr

Instagram: @suakademitr - @fizyoterapist.oguz

 

NASIL ARANDI: #suakademi #oğuzgücin #fizyoterapist #suileiyileştirme #hidroterapi #alikahya #sağlık #kas #heryaş #uzmankadro #suakademimüdürü

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.