Size özel gelinliğin adresi; LOSTABELLA

2018-01-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-09
.stripslashes($urun->baslik).

Her genç kızın hayalidir bembeyaz gelinlik giymek. Gelinliği içinde peri kızı kadar güzel görünmek, masal gibi bir düğünle evlenmek…

Peki, düğün günü büyüleyici ve muhteşem görünmek için neye ihtiyacımız var?

 

 

Öncelikle güzel bir gelinliğe…

Tüm gözlerin üzerimizde olacağı bu özel günde nasıl bir gelinlik giymeliyiz?

Gelinlik seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hayalimizdeki gelinliği nereden bulabiliriz? İşte bu soruların yanıtını Lostabella Haute Couture’ün sahibi Aysun Sürmen’den alacağız. Aslen İzmitli olan ve Nişantaşı’nda kişiye özel tasarımların yapıldığı bir modaevi bulunan Aysun Sürmen’in tavsiyelerine kulak verirken; Lostabella’nın gelinliklerine göz atmayı unutmayın!

 

Aysun Hanım, öncelikle sizi tanıyalım?

Adım Aysun Sürmen. İzmitliyim. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. Kimya mühendisiyim. Nişantaşı’ndaki dükkanımda gelinlik ve abiye üzerine özel tasarım ürünler yapıyorum. Hem iç piyasaya hem yurt dışına satışımız var.

Kimya mühendisliğinden gelinlik işine, nasıl oldu bu?

Kurumsal hayatta uzun yıllar satış üzerine çalıştım. En son çalıştığım iş yerinden satış müdürü olarak ayrıldım. 9 yaşında bir kızım var, ona daha fazla zaman ayırabilmek için kendi işim olsun istedim. Nasıl bir iş yapabilirim diye düşünürken, aslında aklımda hiç yokken, bir şekilde gelinlik işine kanalize oldum.

Ne kadar zamandır bu sektördesiniz?

Yaklaşık olarak 3 senedir.

Lostabella ne demek?

Losta, bu fikri kafamda oluşturduğum yerin eski adı. Biz her sene tatil için Marmaris’in Selimiye Köyü’ne gideriz. O yıl tatilde ‘Acaba kendi işimi yapsam nasıl olur, bir şirket kursam adı ne olmalı’ diye düşünürken, Selimiye’nin eski adı Losta’da karar kıldım. Losta, gelinlik piyasasında kısa kalır düşüncesiyle sonuna ‘güzel’ anlamına gelen ‘bella’yı ekledim. Ve Lostabella olarak piyasaya çıktık.

 

 KİŞİYE ÖZEL TASARIM

Aysun Hanım, gelinlik giymiş biri olarak kadınların en heyecanlı, en güzel, en mutlu anlarına tanıklık etmek nasıl bir duygu?

Aslında tam olarak öyle değil. Gelin adaylarının en stresli, en sıkıntılı ve ne yapacaklarını bilemediği bir döneme tanıklık ediyoruz. Gelinliklerini giydikleri gün en mutlu oldukları gün olabilir ama öncesinde çok ciddi bir hazırlık süreci var. Ev seçimi, mobilyalar, yerleşme, balayı… Bu süreçte her şeyi düşünmek zorunda kalıyorlar. Biz kendi adımıza, gelinlik seçiminde onlara destek olmaya çalışıyoruz. Bir ürün satışından ziyade o süreci çok keyifli bir şekilde geçirebilmelerini, kendilerini ev ortamında hissedebilmelerini, her türlü isteklerini dile getirebilmelerini ve sonunda da kendilerini tam olarak ifade edebilecekleri, dünyanın en güzel gelini hissedebilecekleri ürünü onlara vermeye çalışıyoruz.

Bu süreçte mutlaka ilginç olaylarla da karşılaşıyorsunuz.

Evet. Çok farklı bir model hayaliyle gelip, birkaç gelinlik denedikten sonra bambaşka modelle gidenler oluyor. Ya da istediği gelinliğe asla sahip olamayacaklarını düşünüp, umutsuz bir şekilde gelenler oluyor. Burada önemli olan karşınızdaki kişiyi dinleyip, kendinizi onun yerine koyabilmek, empati yapabilmek, ne istediğini anlayabilmek. Bu şekilde yardımcı olduğumuz çok insan oldu. Gelinlerimizle aramızda çok güzel bağlar kuruluyor. Düğünden sonra da çay-kahve içmeye, bizi abla gibi görüp dertleşmeye gelen müşterilerimiz var.

Kişiye özel tasarım yapıyorsunuz değil mi?

Evet. Bunun yanı sıra trendler doğrultusunda kendi tasarladığımız, kendi zevkimizi yansıtan ürünler de var. Geldiğinizde onları deneme şansınız oluyor. Dileyen müşterilerimiz hazır gelinliklerden birini alıp gidebilir, dileyen müşterimiz için özel tasarım yapabiliriz. Ya da o esnada modeller üzerinde değişiklik yapıp, farklı bir gelinlik ortaya çıkarabiliriz.

 

3-4 AY ÖNCE GELİN

Genelde ne tür talepler alıyorsunuz?

Son iki yıllık verilere baktığımızda elinde fotoğrafla gelip, beğendikleri modelin kendilerine yakışıp yakışmayacağını, uygulayıp uygulayamayacağımızı soranlar çoğunlukta. Bizdeki benzer modeli giydirip, çünkü kalıplar (prenses, balık, A kesim gibi) pek değişmiyor, detaylar üzerine çalışıyoruz. Bir gelinliği farklı hale getiren yaka detayı, kol detayı, danteli, işlemesi oluyor. Gelin adayı ana silüetini gördüğünde mutluysa, diğer detaylara birlikte karar veriyoruz.

Yönlendirdikleriniz de oluyor mu?

Mutlaka oluyor. Bazı müşteriler kendilerine hiçbir şekilde karışılsın istemiyor ama biz olabilecekleri çok net söylüyoruz. Gerekli uyarıları yapıyoruz. Vücut tipine uygun olup olmadığını, o şekilde mutlu olup olamayacağını… Yine de karışılmasını istemiyorsa, söyleyip bırakıyoruz ama fikir danışan müşterilerimiz için de gerekli gördüğümüz yönlendirmeleri yapıyoruz.

Gelinliğin hazırlanması ne kadar sürüyor?

Modeline göre değişiyor. İşçiliği fazla olan bir gelinlikse yaklaşık olarak bir ayda teslim ediyoruz. Fakat yaz ayları en yoğun olduğumuz zamanlar. Bu yüzden gelin adaylarımızın bize en az 3-4 ay öncesinden gelmelerini istiyoruz.

Nişantaşı’nda olmanın bir artısı var mı?

Nişantaşı, İstanbul’un en prestijli semtlerinden biri ve moda denilince Nişantaşı geliyor akla. Araplar’ın en çok ziyaret ettiği yer de Nişantaşı. Bu anlamda bir avantajımız olduğunu düşünüyorum.

Türk müşteriniz kadar Arap müşteriniz de var yanılmıyorsam.

Arap müşterilerimiz çoğunlukta.

Daha çok hangi ülkelerden?

Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan…

 

Lostabella’nın sahibi Aysun Sürmen, gelin adaylarını Nişantaşı’ndaki mağazasına bekliyor.

 

PAHALI DEĞİLİZ

Nişantaşı’nda bir gelinlikçiye gitmek ‘pahalıdır’ düşüncesiyle biraz ürkütücü geliyor. Gerçekten öyle mi?

Fiyat olarak bakıldığında evet lüks ve pahalı algısı var fakat bu ön yargılı bir yaklaşım çünkü İstanbul’un diğer semtleriyle arada çok fiyat farkı yok. Bunu gelen müşterilerimiz de söylüyor, ‘Korkarak geldik ama birçok modelde fiyatlarınız diğerlerinden daha düşük’ diyor. Bir de şu var; Nişantaşı’nda kalitesiz mal satmak gibi bir lüksünüz yok.

Biraz da hedeflerden bahsedelim. Lostabella olarak hedefiniz nedir?

Biz iç pazarda var olacağız, marka algımızı yükseltmeye çalışıyoruz. Kısa vadeli hedefimiz ihracat yapmak. Özellikle Arap ülkelerine. Kuveyt, Dubai, Katar gibi ülkelerle güçlü bağlantılar kurmak istiyoruz. Orta vadede baktığımızda belki oralarda bir şubeleşme olabilir. Uzun vadede ise bu işi gerçekten hakkını vererek yapmak, kaliteyi tam oturtarak ciddi müşteriler edinmek istiyoruz.

Bu doğrultuda kendinizi sürekli yeniliyor olmalısınız?

Evet çünkü bu sektörde yerinizde sayamazsınız. Sürekli trendler değişiyor, yenilikler gündeme geliyor. Takipçi olmanız, kendinizi güncel tutabilmeniz lazım çünkü artık iletişim çağındayız ve müşteri ne istediğini iyi biliyor, çok ciddi araştırmalar yapıp geliyor. O hizmeti verebilmek için biz de kendimizi güncelleyebilmeliyiz. Beklentileri onlardan önce sunabilmeliyiz. Örneğin bu ay İstanbul Lütfi Kırdar’da açılacak gelinlik fuarına katılacağız. Ardından Dubai’deki gelinlik fuarına ziyaretçi olarak gideceğiz.

 

 KABUSA DÖNÜŞMESİN!

Merak ediyorum, gelinliğin de bir modası oluyor mu?

2018 trendlerine baktığımızda, tül ve ipekli kumaşların kullanıldığını, dantelin her sene olduğu gibi bu sene de revaçta olduğunu görüyoruz. Romantik gelinler danteli tercih ediyor ama ışltıyı seven, parlamak isteyen gelinlerimiz de var. Onlar için yine işlemeli gelinlikler gündemde. Yurt dışındaki trendleri de takip ediyoruz tabii ki. Sıra dışı kesimleri yakından izliyoruz. Örneğin tulum şeklinde, pelerinli gelinlikler var bu sene. 3 boyutlu çiçekli gelinlikler birkaç senedir moda, bu yıl da revaçta.

Son olarak gelinlik bakmaya ilk defa çıkacaklara tavsiyeniz nedir?

Mutlaka güvendikleri bir yerle çalışsınlar çünkü eğlenceli olabilecek bir süreç kabusa dönüşebilir. Diğer taraftan kendilerini bir şeyle sınırlandırmasınlar. Farklı kalıptaki modelleri denesinler ki kendilerine neyin yakışıp neyin yakışmayacağını görebilsinler.

 

İLETİŞİM
Adres: Nişantaşı, Rumeli Caddesi, Şeref Apartmanı, Kat: 2 No: 17, Şişli /İstanbul

T: 0 212 240 20 40
E: lostabellamoda@gmail.com
Instagram: lostabella_couture
Facebook: Lostabella Haute Couture
WhatsApp: 0 552 240 20 90

 

NASIL ARANDI: #lostabella # nişantaşı # gelinlik # özel gelinlik # tasarım gelinlik # moda # stil

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.