10-12-2023 00:18

Bir masal evi; Beta Home Gölevi

2018-01-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-10
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR  FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

Sazlıkların ardında, mavinin en güzel tonunda, dupduru bir göl; gölün kıyısını süsleyen zümrüt yeşili, cennet bir bahçe… Ve o bahçenin içinde beyaza boyalı, ahşap pencereleri çiçeklerle bezenmiş, duvarlarında şömineden yansıyan ışığın dans ettiği, camlarından huzur taşan bir ev.

Hayır, Kaf dağının ardındaki bir masal diyarından bahsetmiyoruz… Sapanca’da, Kırkpınar sahilindeki bir butik otel burası. İsmi, Beta Home Gölevi.

Bahçe kapısından girdiğiniz andan itibaren sizi bambaşka bir dünyanın içine çeken, enerjisiyle canlandırıp huzuruyla dinlendiren, iyi gelen bir yer Beta Home. İnsana, “Burayı nasıl daha önce keşfetmedim?” dedirten bir yer… Sahipleri, genç bir çift. Şebnem ve Doğan Anapa, yaklaşık 3,5 yıldır işletiyor Beta Home Gölevi’ni. Şebnem Hanım, heykeltıraş; Doğan Bey ise aynı zamanda mutfak şefi de olan bir reklam yönetmeni. İstanbul’da yaşamanın zor geldiği anlardan birinde, oldukça ani ve keskin bir kararla 2,5 yaşındaki bebeklerini de alıp, Sapanca’ya taşınmışlar. Beta Home’un yeri ve üzerindeki 4 villa Şebnem Hanım’ın babası, ünlü Beta Ayakkabıları’nın sahibi Ercan İkiışık ve seramik sanatçısı olan eşi Aylin İkiışık’a ait.

 

Beta Home’un kahvaltı menüsü, mevsim ürünlerine göre sürekli yenileniyor. Kahvaltıda tamamen doğal ürünler ve ev yapımı reçeller ikram ediliyor.

 

 

YAŞANMIŞLIK HİSSİ

 

Şebnem Hanım, Beta Home’un hikayesini şu sözlerle anlatıyor:

 

“İstanbul’da yaşadığımız dönemde ben vitrin tasarımları yapıyordum, eşim ise yönetmendi. 3,5 yıl önce profesyonel hayattan ayrılmaya karar verdik ve Sapanca’da bulunan, aileme ait olan bu evleri restore ederek butik otel olarak çalıştırmaya başladık. Burası benim çocukluğumda bütün tatillerimin geçtiği, çok sevdiğim bir yerdi. Şimdi kendi çocuğumuz aynı yerde büyüyor.”

 

Beta Home’un ana binasının salonu, misafirlerine ev sıcaklığını yaşatıyor.

 

 

Beta Home Gölevi, göle sıfır yemyeşil bir bahçe içerisindeki 4 villadan oluşuyor. Anapa çifti, villaların 3’ünü butik otel olarak işletiyor, ana binanın bir bölümünde ise kendileri yaşıyor.

 

Şebnem Hanım ve Doğan Bey, Beta Home’u restore etmekle birlikte, aileden kalan eşyaların hiçbirini değiştirmemiş. Villalar hala Şebnem Hanım’ın çocukluğundan beri kullanılan, yılların izini taşıyan, yaşanmışlık duygusunu hiç kaybetmemiş mobilyalarla döşeli; duvarlar annesinin seneler boyunca ürettiği seramik eserlerle süslü. İçeriye girdiğiniz anda sizi saran ‘eve geldim’ duygusunun sebebi işte tam olarak bu.

 

Beta Home’un ana binasındaki bu iki kişilik oda, büyüleyici bir göl manzarasına sahip.

 

 

Beta Home’un her köşesine ev sıcaklığı sinmiş. Berjerin üzerindeki yün battaniye, sehpanın üzerindeki kahve fincanı, çıtır çıtır yanan şömine, mutfaktan gelen mis gibi çorba kokusu insanın kendisini evinde hissetmesi için yeterli…

 

Villaların yatak odaları, otelin doğal atmosferine uygun tarzda dekore edilmiş.

 

 

ROMANTİZMİN DORUKLARINDA

 

Ana binanın üst katında bulunan, muhteşem göl manzarasına sahip, iki kişilik oda hariç Beta Home Gölevi’nin çiçek isimleriyle anılan villalarının her biri ailelere ve arkadaş gruplarına oda+kahvaltı konseptiyle kiraya veriliyor.

 

Her biri üçer odaya sahip olan villalarda, 6 ila 8 kişi rahatlıkla kalabiliyor, ayrıca odalara ilave çocuk ve bebek yatağı da konulabiliyor. Hayvan dostu olan otele, evcil hayvan da kabul ediliyor.

 

Beta Home Gölevi, kelimenin tam anlamıyla ‘romantik’ bir otel. Salaş iskelesi, sazlıkları, sahiliyle özellikle çiftleri büyüleyen bir doğası var. Beta Home’un misafirleri otelde konakladıkları süre içinde bol bol doğa yürüyüşleri yapıyor, fotoğraf çekiyor, mum ışığında ya da şömine başında yenen yemeklerle romantizmi doruklarda yaşıyor. Otel bu özelliğiyle, sık sık evlenme tekliflerine ve yıl dönümü kutlamalarına sahne oluyor.

 

Beta Home aynı zamanda şehirden uzaklaşmak isteyen kalabalık arkadaş gruplarının ya da her şeyden kaçıp bir iki gün kafasını dinlemek isteyenlerin de ilk adresi.

 

Şebnem ve Doğan Anapa çifti, Beta Home Gölevi’nde sımsıcak bir ev ortamı yaratmış.

 

 

SİZİN İÇİN PİŞİYOR

 

Peki, Beta Home’da ne yenir? Bu sorunun oldukça uzun ve keyifli bir cevabı var. Beta Home’un konukları, yemeklerini isterlerse otelin restoranında, isterlerse villalarında yiyebiliyor. Hatta, isteyen herkes malzemesini alıp, villasında kendi yemeğini pişirebiliyor.

 

Beta Home’da rezervasyonunuz alındıktan sonra, restoranın yemek menüsü sizinle paylaşılıyor. Menüden seçtiğiniz yemekler, otelde kaldığınız süre boyunca sizin için özel olarak hazırlanıyor.

 

Oteldeki tüm yemekleri, Doğan Bey pişiriyor. Yemek pişirme konusunda ailesinden aldığı genleri değerlendiren, bu alanda kendisini geliştiren Doğan Anapa, Beta Home’un ‘Ortanca’ isimli restoranının mutfağına girmiş ve burada bir şef restoranının karakterli menüsünü oluşturmayı hedeflemiş.

 

Ortanca Restoran, otel misafirlerinin yanında dışarıdan da rezervasyon kabul ediyor. Yeşil-beyaz masa örtüleri, nostaljik tabakları ve kış bahçesini andıran görüntüsüyle insanın içini ısıtan mekan, 30 kişi kapasiteye sahip.

 

 

 

Ortanca Restoran’da servis edilen tüm yemekler, organik malzemelerle pişiriliyor. Alışveriş Sapanca pazarından yapılıyor, süt ve yumurta köylerden alınıyor, yoğurt mutfakta mayalanıyor. Restoranın sabit bir menüsü yok. Aynı evinizde olduğu gibi mevsimine uygun sebzelerle pişen yemekler de kahvaltıda ikram edilen yiyecekler de her gün değişebiliyor.

 

Kahvaltıda bir gün Doğan Bey’in o sabah pişirdiği sıcacık ıspanaklı-peynirli çöreği, ertesi gün çikolatalı-bademli muffinleri, bir diğer gün mis gibi ekmek üstü lezzetleri bulmak mümkün. Değişmeyen tek şey ev yapımı reçeller, doğal yumurtayla pişirilmiş omletler, mevsimine göre dalından kopmuş domates ve biberler…

 

 

DÜĞÜN İÇİN DE UYGUN

 

Doğan Bey, Beta Home’un mutfağına özellikle önem veriyor. Sürekli değişik lezzetler kattığı menüyü müşterilerinin beğenisine sunuyor; insanların özel olarak yemek yemeğe geleceği bir restoran yaratmak için kendisini sürekli geliştiriyor.

 

Beta Home’un cennet gibi bahçesi ve Ortanca Restoran; kır düğünleri, nişan ve kınalar, aile yemekleri ve doğum günü etkinlikleri için de oldukça uygun. 80-85 kişilik butik organizasyonlara ev sahipliği yapan otel, unutulmaz anlar için rüya gibi bir ambiyans sunuyor.

 

Eğer siz de masal dünyasında her şeyden uzak birkaç gün geçirmek isterseniz; aileniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız, köpeğininiz ya da sevgilinizle birlikte Beta Home Gölevi’ni ziyaret edebilir, mutlu anılar biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz.

 

 

İLETİŞİM:

 

Beta Home Gölevi
Rüstem Paşa Mah. Sahil Yolu No: 222
Kırkpınar – Sapanca – Sakarya
Tel: 0 533 695 45 79
Ins: betahomegolevisapanca

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.