19-06-2024 14:30

Seymen Eğitim Kurumları büyüyor: ANAOKULU VE FEN LİSESİ AÇILIYOR

2020-08-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-08-06
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İ. HAKKI TİMUÇİN

 

Merhum Rahmi Seymen tarafından 1983 yılında büyük bir öngörüyle ilimize kazandırılan ve yoluna eğitime gönül veren kurucu temsilcisi Hamiyet Satı yönetiminde devam eden Özel Seymen Eğitim Kurumları, 38 yıllık tecrübesiyle güçlenerek büyüyor. İzmit’teki kampüsten sonra Darıca’da da bir kampüs kuran ve eğitimde her yıl kaliteye damga vuran Seymen Eğitim Kurumları; Anadolu lisesiyle, ilimizde en çok tercih edilen okulların başında geliyor.

‘Anasınıfından üniversiteye’ sloganıyla öğrencilerini geleceğe hazırlayan Seymen Eğitim Kurumları, şu sıralar yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Özel Seymen Lisesi Müdürü Gülistan Tireli, yeni dönemde açılacak olan anaokulu ve fen lisesinin kuruluş sürecini, kayıtlarda aranan şartları, pandemi dönemi ve sonrasında uygulanacak eğitim modelini dergimize anlattı.

 

 

Gülistan Hanım, Özel Seymen Eğitim Kurumları pandemi dönemini nasıl geçirdi?

Biz, 38 yıllık tecrübesi ve sağlam sistemiyle güçlü bir kurumuz. Covid-19 dünyaya bir yıldırım gibi düştü, dolayısıyla ülkemizdeki eğitim sistemi de pandemiden çok olumsuz etkilendi. Bununla beraber, bizim durumdan şikayet etmekle kaybedecek zamanımız yoktu. Özellikle öğretmen kadromuzun yetkinliği ve tecrübesi de süreç içerisinde hızlı yol almamızın en önemli etkenlerindendi. Tüm öğretmenlerimizi ayrıca kutluyorum. Sınavlara hazırlanan çocuklarımızın eğitimi bekletilemezdi. Derhal hazırlıklarımızı yaptık ve tüm teknolojik donanımımızı kullanarak çok hızlı yol aldık. Yılların tecrübesiyle pandemi sürecine çok çabuk adapte olduğumuzu söyleyebilirim.

 

Yüz yüze eğitime geçiş noktasında hazırlıklarınız tamamlandı mı?

MEB’in onayladığı yüz yüze eğitim telafi programı için ilk zilimizi 17 Ağustos’ta tüm tedbirlerimizi alarak çalacağız. Olası durumlar üzerine 4 kurgu hazırladık. Gördük ki önlem diye belirtilen birçok şeyi Seymen Eğitim Kurumları olarak yıllardır uyguluyoruz. Servislerimizden yerleşkemizin her köşesine tüm gerekli çalışmaları yaparak hazırlandık. İzolasyon odaları, pandemi kurulu, hijyen ekibi ve ayrıca hibrit eğitim modeli gibi çalışmalarımız; yenilikler ve önlemlere 38 yıllık tecrübemizi de ekleyerek sürece hazır, özlemle çocuklarımızı bekliyoruz.

 

TALEPLERE KAYITSIZ KALMADIK

 

Çocuklar, pandemi sürecinin içinde LGS ve YKS gibi iki zorlu sınavı atlattı. Seymen Eğitim Kurumları öğrencilerinin de çok başarılı sonuçlar aldığını biliyoruz… Biraz bahseder misiniz?

Akademik ve psikolojik çalışmalarla sınav sürecini çok iyi tamamladık. LGS sınavına 140 çocuğumuz girdi. Yüzde 20’si yüzde 1’lik dilime girme başarısı gösterdi. Hemen hepsi nitelikli okullara yerleşme hakkı kazandı, şimdi onların tercihlerine yardımcı oluyoruz. Bizim için İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş, Saint Joseph, Notre Dame de Sion ve Robert Koleji’ne öğrenci göndermek artık bir gelenek. Henüz açıklanmadı ama YKS’ye giren öğrencilerimizden de çok başarılı sonuçlar bekliyoruz. 2020 YKS’de dil ve matematik alanında tam yapan öğrencilerimiz var. Heyecanla sonuçları bekliyoruz.

 

Seymen Eğitim Kurumları, 2020-2021 eğitim döneminde bir yenilik yapıyor; anaokulu ve fen lisesi açıyor. Buna nasıl karar verildi?

Fen liseleri, LGS’de çok yüksek puan alan çocukların girebildiği ve üniversite sınavına geçişte başarı oranının yüksek olduğu bir okul türüdür. Şehrimizde de fen lisesinde okumak başarı olarak nitelendiriliyor. Aslına bakarsanız, biz fen lisesi açılışı yapacağız ama bu bir ilk olmayacak. Özel Seymen Kurumları, 1991 yılında Kocaeli’de ilk özel fen lisesini açan okuldur. 1999’da yaşadığımız deprem felaketinden sonra kent nüfusundaki değişim sonucunda, okul yönetimimiz fen lisesine devam etmeme kararı almıştı. Bununla beraber, yıllardır ‘bu kadro neden fen lisesi açmıyor, bu okul bu tecrübeyle fen lisesinde de fark yaratır’ gibi talepler alıyorduk. Biz de bu talebi karşılamak adına fen lisemiz açma kararı aldık.

 

 

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

 

Yeni açacağınız anaokulu hakkında da bilgi verir misiniz?

Anaokulu süreci de böyle taleplerle başladı. Kocaeli, yoğun mesaiyle çalışan ailelerin şehridir. Güne erken başlayıp geç saatlere kadar devam ederiz. Yıllardır anasınıfımızda 09.00-18.00 saatleri arasında eğitim veriyor; MEB’in belirlediği resmi ve ara tatillere göre yol alıyorduk. Şimdi anaokulu sürecinde ise 3, 4, 5 ve 6 yaş grubu çocuklarımız, okul müdürümüz Esra Ülçetin’in rehberliğinde daha da kuvvetlendirilmiş akademik ve sosyal gelişim çalışmalarıyla eğitim alacak. 07.30-19.00 saatleri arasında; ara tatillerde ve yazın da yaz okulu şeklinde eğitim vereceğiz.

 

Hazırlıklar tamamlandı mı?

Lise binamızda Anadolu Lisesi ve fen lisesi bir arada olacak. Anaokulumuz da bilinen binasında ama yenilenerek eğitime başlayacak. Tüm tadilatlarımız tamamlandı. Fen lisesine 9’uncu sınıftan itibaren öğrenci alımı yapacağız; ara sınıf açmayacağız. Daha şimdiden 3 sınıflık başvurumuz var. Sayıyı yüksek tutmayı istemiyoruz çünkü Seymen’in hiçbir zaman önceliği nicelik olmadı. Niteliği koruyabilecek bir nicelik hedefledik biz. Buna rağmen hala bölgenin en kalabalık okuluyuz.

 

Fen lisesi ve anaokuluna öğrenci almak için belirlenen şartlar nelerdir?

Biz, lise öğrencilerimiz için 7 yıldır yüzdelik sınav başarısına dayalı, yüzde 100’den yüzde 20’ye kadar değişen oranlarda başarı bursu veriyoruz. Okulumuza sınava dayalı bir sıralamayla öğrenci alıyoruz. Öğrencilerimizi, Türkiye genelinde uygulanan LGS ve okulumuzun uyguladığımız kayıt kabul sınavının ortalamasıyla seçiyoruz ve belirlediğimiz taban puanın altında öğrenci kabul etmiyoruz. Bu modelle birlikte başarımız ve üniversiteye girişlerde Türkiye derecelerimiz arttı. Fen lisesi ile bu başarının daha da yukarıya taşınacağından eminiz. Bunu yaparken yine en büyük gücümüz öğretmen kadromuz olacak. İlimizin en yetkin ve tecrübeli kadrosuyla yol almak ayrıca mutluluk verici. Anaokulumuzda da az önce belirttiğim gibi 3-6 yaş arası, örgün eğitime uygun çocuklarımızla yola çıkacağız.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mah, Şht. Ergün Köncü Sk. No:81 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0262 311 76 20

NASIL ARANDI: #seymen eğitim kurumları # seymen koleji # rahmi seymen # hamiyet satı # eğitim # kolej # öğrenci # öğretmen # gülistan tireli # anaokulu # ilkokul # ortaokul # lise # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.