05-03-2024 08:06

Semra Aydalka: Daha sağlıklı ve güçlüyüm

2020-03-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-02
.stripslashes($urun->baslik).

ELİF’İN YÖRÜNGESİ (FİZYOTERAPİST ELİF AKINCI)

Mannesmann Boru Fabrikası’nın mali işler biriminde 23 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan 53 yaşındaki Semra Aydalka, uzun yıllar masa başında çalışmış olmanın verdiği rahatsızlıklarla baş edemeyince, soluğu Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde almış. Omurga rahatsızlıklarına yönelik olarak uyguladığı rubatonik pilates yöntemiyle adından sıkça söz ettiren fizyoterapist Elif Akıncı, bir danışanının daha ağrılardan kurtulmasına yardımcı olmuş. Gelin, gerisini Semra Hanım’dan dinleyelim:

 

AĞRILAR ŞİDDETLENİNCE...

“Çalışma hayatım boyunca, masa başı çalışan kişilerin çoğu gibi ben de zaman zaman sıkıntılar yaşıyor, ağrılarla boğuşuyordum. O dönem bunları çok ciddiye almadım. Emekli olduktan sonra ağrılarım daha da arttı. Bu arada bende kemik erimesi de başladı. Bu yüzden 5 yıl boyunca tedavi gördüm ancak ağrılarımda azalma olmadı. Geçen yıl ağrılarım öylesine şiddetlendi ki oturup kalkmakta bile zorlanmaya başladım. Uykuda sağa-sola dönerken dahi çok ağrım oluyordu. Uyku kalitem azalmıştı.

 

YAŞAM KALİTEM DÜŞTÜ

Yaşam kalitem de oldukça düşmüştü. Oturup kalkamadığım gibi 30 derecelik açıyla bile öne doğru eğilemez hale gelmiştim. Ağrımlar artınca bir kez daha doktora gittim. Doktorum kemik erimesinin daha çok omurgayı etkilediğini ve 6 adet fıtıklaşma olduğunu belirtti. Daralmalar, kireçlenmeler de cabasıydı. Yılların birikimiydi bunlar. Doktorum, kaslarımı kuvvetlendirirsem kemiklerimin de kuvvetleneceğini söyledi, pilates yapmamı önerdi.

 

 

DOKTORUMUN ÖNERİSİYLE

Doktorum pilates yapmamı önerirken, uzman kişilerin gözetiminde yapmam gerektiğini özellikle vurguladı. Bunun üzerine arayışa girmiştim ki doktorum Elif Hanım’ı tavsiye etti. Daha önce Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne giden hastalarından olumlu geri dönüşler aldığını özellikle belirtti. Ben de Elif Hanım’ı arayıp, randevu talep ettim. İlk görüşmemiz çok pozitif geçti, çok güzel bir enerji aldım kendisinden. Beni muayene etti ve ihtiyacıma göre bir program belirledi.

 

ŞU AN HİÇ AĞRIM YOK

Bir yılı aşkın süredir haftada 2 gün Elif Hanım’a geliyorum. 30 seanstan sonra ağrılarımda belirgin bir azalma olacağını söylemişti, gerçekten de öyle oldu. 30 seans sonunda ağrısız hayatıma geri dönebildim. Şu an hiç ağrım yok. Çok rahat hareket ediyorum, rahat uyuyorum, rahat uyanıyorum.”

Kızında da duruş bozukluğu olduğunu ve onu da Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne getirdiğini söyleyen Semra Hanım, “Şimdiki çocukların çoğunda bilgisayar ve telefon kullanımından dolayı ciddi duruş bozuklukları var. Kızımda da bu durumu fark edince hemen Elif Hanım’a getirdim. Ayrıca komşum da benim gibi ciddi ağrılar yaşıyordu, o da tavsiyem üzerine 2 aydır geliyor ve çok memnun” dedi.

 

GÜLEREK AYRILIYORUM

Rubatonik pilatesle ağrılarından kurtulduğu gibi vücudunun sıkılaştığını, kendisini daha zinde hissettiğini söyleyen Semra Hanım, “Kendimi daha sağlıklı ve güçlü hissediyorum. Keşke daha önce Elif Hanım’a gelseymişim” dedi. Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde çalışan tüm fizyoterapistlere ve görevlilere de teşekkür eden Semra Hanım, “Tüm hocalarımızın bize yaklaşımı çok iyi. Hepsi çok anlayışlı ve sevecen. Kendimi onların arasında rahat hissediyorum. Zaman zaman günün stresiyle gergin gelsem de buradan çok rahatlamış, gülerek ve hafiflemiş olarak ayrılıyorum” diye konuştu.

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi # Elif Akıncı # skolyoz # elif akıncı kocaeli life # fizyoterapist # semra aydalka # sağlık # yaşam # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.