29-02-2024 21:22

Saçınızı uzmanına ektirin; Gülşah Kaya

2019-09-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: BİLAL SERİM

MEKAN: KUZİNE RESTAURANT

 

Sayıları giderek artan saç ekim merkezleri sayesinde saç kayıpları özellikle erkekler için kabus olmaktan çıktı. Gelişen teknolojiyle birlikte eskisinden daha gür, doğal ve kalıcı saçlara kavuşmak artık mümkün. Tabii sağlıklı sonuç alabilmek için bu işlemi güvenilir bir merkezde, işin uzmanına yaptırmak çok önemli. Gülşah Kaya da bunlardan biri. İstanbul Maltepe’de, 2015 yılında hizmete açtığı Refresh Hair Clinic’te çok başarılı çalışmalara imza atan Gülşah Kaya; saç, sakal-bıyık ve kaş ekimi konusunda oldukça geniş bir çevre tarafından tanınıyor. Bu konuda yurt dışında da eğitim alan Gülşah Hanım, saç kaybına uğrayan Kocaelililer’i “Çok uzaklara gitmenize gerek yok” diyerek, merkezine davet ediyor.

 

Gülşah Hanım, Refresh Hair Clinic’i ne zaman kurdunuz?

Uzman kadromuzla birlikte 2015 yılından beri hizmet veriyoruz. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında çok sayıda kişiye özel saç, sakal, bıyık ve kaş ekimi operasyonu gerçekleştirdik. Kocaeli’de saç ekimi yapan merkezlerin azlığı dikkatimi çekti, bu yüzden Kocaeli halkını hemen yanı başındaki merkezimize davet etmek istedim. Saç, sakal, bıyık ve kaş ekimi konusunda güvenilir bir adres olan Refresh Hair Cilinic’e tüm Kocaelililer’i bekliyorum.

 

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir, kısaca bahsedebilir misiniz?

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4 ila 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Günde 50-100 tel saçın dökülmesi normaldir. Saç dökülmesi; genetik faktörler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları, tiroid hastalıkları, şok diyet, günlük yanlış bakım, saç kıran (Alopesi areata), ağır enfeksiyon, gebelik ve kemoterapi gibi sebeplerden gerçekleşebilir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireyler saç dökülmesi riskiyle karşı karşıyadır. Saç ekimi, kellik için tek ve kesin çözümdür. Saç dökülmesi yaşayanlar, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlere başvurmalıdır ki PRP (Platelet Rich Plasma) denilen, kişinin kendi kanıyla tedavi ve saç mezoterapisi işlemlerinden yüz güldürücü sonuçlar mutlaka alınır.

 

NE KADAR ERKEN O KADAR İYİ

 

Biraz da saç ekimi işleminden bahsetsek.

Saç ekimi ya da saç nakli; yaşın ilerlemesi, genetik faktörler ya da hastalık ve kaza gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere; vücuttaki göğüs, sakal ve özellikle de ense bölgesinden alınan dökülmeye karşı dirençli saç köklerinin aktarılmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Saç dökülmesi yaşayanlar ne kadar erken hareket ederse tedavi o kadar olumlu sonuç verir.

 

Ağrılı bir işlem midir?

Kişiye lokal anestezi yapıldığı için acı ya da ağrı pek hissedilmez, sadece müdahale sonrasında biraz ağrı olabilmektedir. Ancak kullanılan ağrı kesicilerle ağrıların giderilmesi mümkündür. Saç ekimi operasyonu ortalama 6-8 saat sürer.

 

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

20 yaşından büyük, genel sağlık durumu yerinde olup; saç ekimi ihtiyacı olan, donör bölgesi yeterli, saç dökülmesi tipi saç ekimi için uygun, kadın-erkek herkes saç ekimi yaptırabilir.

İşlem sonrası saç köklerinin alındığı bölgede iz kalır mı?

Greftler (saç kökü) micro uçlarla alındığı için bölgede kesik ve yara izi kesinlikle kalmaz.

 

 

KADINLAR DA SAÇ EKİMİ YAPTIRIYOR

 

Kadınlar da saç ekimi yaptırıyor mu?

Elbette, saç ekimi sadece erkekler için değildir. Saç ekimi genellikle erkek tipi saç dökülmesi için bir çare arayan kişilerle ilişkilidir, saç ekimi yaptıran kadınların da sayısı giderek artmaktadır. Kadınların büyük bir kısmı ön saç çizgisini aşağıya çekmek veya yüzlerini çevreleyen saç yoğunluğunu artırmak için saç ekimi cerrahisinden destek alır.

 

Saç ekiminde kullandığınız yöntemler nelerdir?

Günümüzde en geçerli olan ve kliniğimizde de uygulanan saç ekim yöntemi; FUE yöntemidir. FUE tekniği; micro motor uçlarıyla kişinin donör alandaki saç foliküllerinin tek tek alınarak, saç ekiminin planlandığı alanlara transfer edilmesi işlemidir. Bunun yanı sıra tıraşsız saç ekimine imkan tanıyan DHI (iğneli kalem) yöntemini de gerçekleştiriyoruz. Böylelikle ekilecek bölge tıraş edilmez, özel uçlar sayesinde kanal açma ve ekim işlemi aynı anda gerçekleşir.

 

Tek seferde kaç saç kökü ekimi yapmak mümkün?

Saç ekiminde greft (saç kökü) denilince, her saç kökü öbeğinin deriyle beraber alınan kısmı kastedilmektedir. Bir greft alımında 2-4 adet arasında saç teli de dokuyla beraber gelir. Bir başka deyişle, greft ve saç teli birbirinden ayrı kavramlardır, rakamlarla oynayarak miktar ifade eden merkezlerden kaçınılmalıdır. Örneğin ‘Size 7000 adet saç ekeceğiz’ gibi bir ifade kullanıldığında esasen yarı miktarı, yani 3 bin 500 greft ekileceği kastedilmektedir. Bu sebeple kliniklerin verdikleri rakamları karşılaştırmanın da yararı yoktur çünkü aslında her insanın donör (ense) bölgesinde belli sayıda saç kökü vardır, bu miktar ortalama 4 bin ya da 5 bin 500’dür.

 

Saç ekimi yapılan bölgenin iyileşme süreci nedir?

Saç ekimi yaptıran bir kişi yeni imajına bir an önce kavuşmak ister ancak söylemek lazım ki saç ekimi sonrası iyileşme süreci ortalama 1 yıllık bir maratondur. O yüzden sabırlı olmalısınız. Bu, uzun soluklu ancak sonuç alınmaya başlandığı andan itibaren keyifli bir süreçtir.

 

 

BİR DAHA DÖKÜLMÜYOR

 

Ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

İkinci aydan itibaren geçici dökülme sona erer ve saç kökleri büyümeye başlar. 4’üncü ayda saç telleri uzar ve belirli bir şekil almaya başlar, 6’ncı aya gelindiğinde saç kökleri yüzde 45 ile yüzde 80 oranında çıkmış olur. 8’inci ay ve sonrasında normal büyüme döngüsüne giren saç kökleri gürleşir, kalınlaşır ve doğal formunu almaya başlar.

 

Saç ekim işleminden sonra kişiye düşen görevler nelerdir?

10 günlük süre içerisinde özel bakım şart. Kişiye reçete ettiğimiz yıkama losyonları, hastanın kullanması gereken bazı ilaçlar oluyor. Bu süre zarfında hastanın başına herhangi bir darbe almamaya dikkat etmesi gerekir. Saç ekimini yaptırdınız, eve ya da otele döndünüz. İlk geceyi oldukça dikkatli geçirmelisiniz, ekilen bölgeye temastan kaçınmalısınız. 15 gün boyunca güneşe maruz kalmamalı ve ağır sporlardan uzak durmalısınız. Birinci ay sonunda yapılan PRP uygulaması büyük önem taşır.

 

Ekilen saçlar bir daha dökülür mü?

Ekilen saçlarda, ekim işleminden iki hafta sonra geçici şok dökülme (shock loss) görülebilir. Bu durum bireyin yapısına göre farklılık gösterebilir. Ekilen saçlar çıktıktan sonra, ömür boyu dökülmezler. Bu özellik saç hücresinin içinde programlıdır ve taşındıkları yeni bölgede de dökülmezler.

 

Saç ekimi dışında sakal, bıyık ve kaş ekimi de yapıyor musunuz?

Sakal, bıyık ve kaşınız seyrekse ya da daha az çıkıyorsa, kıl kökü nakliyle bunu tedavi edebiliyoruz. Bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izi nedeniyle açılma olan bölgelere FUE tekniğiyle yapılan nakil sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkün.

 

İLETİŞİM

Cevizli Mah., Tugay Yolu Cad., No:69B PiazzaB Blok Kat:8 Maltepeİstanbul

Telefon:02166292767

GSM: 5548388893

Web: www.refreshhair.net

Instagram: @refreshhaircenter

Facebook: Refresh hair clinic

Mail: info@refreshhair.net

NASIL ARANDI: #Gür # doğal # kalıcı saçlar # uzman gülşah kaya # saç ekimi # saç kayıpları # Refresh Hair Clinic # sakal # bıyık # kaş # ekimi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.