21-05-2024 06:52

Reformer pilatesin adresi: Fit4ever

2018-09-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-09-03
.stripslashes($urun->baslik).

Geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğine kadar fizik tedavi ve rehabilitasyon amacıyla kullanılan, sayısız hastayı yeniden ayağa kaldırmayı başaran güçlü bir tedavi yöntemi iken son yıllarda birçok insanın denge, güç ve esneklik için tercih ettiği bir spor halini alan reformer pilates ile mucizevi sonuçlar alabilirsiniz.

En zorlu akrobatik hareketleri reformer, cadillac, chair, barrel gibi aletler sayesinde yapabilir, vücudunuzu muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Peki, reformer pilatesi nerede yapacaksınız? İzmit’te geçtiğimiz yıl açılan, PT eşliğinde sporun öncülerinden olan Fit4ever, reformer pilates için de en iyi adreslerden biri. Muratcan Özbek’in sahibi olduğu, Şenbal Özbek’in satış ve pazarlama müdürlüğünü üstlendiği Fit4ever’da, reformer pilatesi PT eşliğinde yaparak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Reformer pilates hakkında merak ettiğiniz soruları Şehbal Özbek ve uzman eğitmenler yanıtladı.

Reformer pilates nedir?

Reformer pilates, özel aletlerle vücudumuzda bulunan kas ve eklem grubunu belirli dirençlere maruz bırakarak uyguladığımız bir fizik tedavi şeklidir. Reformer pilates, Alman hekim Joseph Pilates tarafından bulunmuştur. Joseph Pilates’e göre reformer pilateste 6 temel kural vardır: Konsantrasyon, kontrol, stabilizasyon, akıcılık, doğruluk ve nefes.

Kaç tip egzersiz var?

Stüdyomuzda bulunan reformer aletlerinde bin 500’den fazla hareket kombinasyonu uygulayabilirsiniz. Yardımcı ekipman olarak kullandığımız cadillac, chair, barrel, roller gibi aletlerle de hareket çeşitliliğini arttırmak ve eğitimlere akrobasi katmak mümkün.

Reformer pilates zayıflatır mı?

Reformer pilates, kas ve iskelet sistemini geliştirmeyi hedefleyen egzersizler grubu olarak adlandırılır. Reformer pilateste örneğin bir cardio antrenmanından aldığımız kadar verim alabilmemiz (kilo bazında) mümkün olmasa da sağlıklı beslenmeyle birlikte kilo verebilmek mümkündür. Biz bu egzersizde kasları güçlendirmeyi, esnemeyi, varsa sakatlıkların ilerlemesini önlemeyi ve sıkılaşmayı amaçlıyoruz. Uyguladığımız tekniklerle 4 bedene kadar incelmek mümkün.

Reformer pilates egzersizlerinin faydalarını sıralar mısınız?

• Pilates, kullanılmayan veya doğru kullanılamayan kasların fark edilmesini sağlar.

• Kas yapınızı güçlendirmenizi sağlarken, koordinasyon becerinizi arttırır.

• Kas yapısını güçlendirirken, denge merkezini doğru kullanmayı sağlar.

• Yeni bir duruş kazandırırken, fit görünmenizi sağlar.

• Daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağladığı için kendinizi daha zinde hissedersiniz.

• Adaptasyon süreci bittikten sonra egzersizlerle birlikte vücut seratonin hormonu salgılar ve gün içerisinde mutlu hissedersiniz.

 

SAKATLANMAMAK İÇİN...

 

Peki, PT eşliğinde reformer pilatesin artıları nelerdir?

Pilates, vücut stabilizasyonunu sağlayarak yapılması gereken bir egzersiz türüdür. Özellikle daha önce pilates yapmamış bir kişinin eğitmen yardımı olmadan pilatese başlaması büyük sakatlanmalara yol açabilir. Hareketleri doğru yapmadığınızda alacağınız verim minimuma düşer. Sadece gözlemlenerek yapıldığı zaman daha net sonuç alınabilir. Siz pes etmek istediğinizde sizi sürekli motive eden bir kişisel antrenörünüz olduğu için daha eğlenceli olabilir. Bu yüzden kişinin, branşında uzman bir antrenörle çalışması daha faydalı olacaktır.

Yaş sınırı var mı?

Pilates çok fazla hareket alternatifi içerdiği için her yaş grubuna uygun bir egzersizdir. 7 ila 19 yaş arası bireylerde farklı bir antrenman metodu izlenir. Bu yaş grubunda yapılan egzersizlerin boy uzamasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Çocukları için endişelenen ebeveynler gönül rahatlığıyla yönlendirebilir.

 

 

AĞRILARI YOK EDİYOR

Sağlık sorunları olanlar da reformer pilates yapabilir mi?

Tabii ki yapabilir. Reformer pilates sadece forma girmek için değil aynı zamanda pek çok rahatsızlıkla mücadele için de uygulanıyor. Artık doktorların pek çoğu fizik tedavi sürecinden sonra hastalarını pilatese yönlendiriyor. Özellikle çağımızın en  yaygın hastalıkları olarak görülen bel ve boyun fıtığı, skolyoz (omurganın ‘S’ veya ‘L’ şeklinde eğriliği), lordoz, kifoz diye tabir ettiğimiz kamburluk ve fibromiyalji gibi hastalıkların iyileşmesinde etkilidir. Sürekli masa başında çalışan bireylerde görülen kas kuvvetsizliği sebebiyle oluşan ağrıları da ortadan kaldırır. Üst bacak kaslarını kuvvetlendirerek dize binen yükün azaltılmasını sağlar.

İyi sonuç alabilmek için haftada kaç ders yapmalıyız?

Dersler haftada 2 veya 3 seans şeklinde uygulanmaktadır. Bu sürenin altına düştüğünüzde vücuda katkı sağlaması çok zor olacaktır. Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte net bir sonuç almanız için 4-6 ay düzenli olarak devam etmeniz gerekir. Düzenli bir egzersiz sayesinde 10’uncu dersten sonra ‘Zayıfladın mı?’ sorusuyla karşılaşacaksınız.

Dersler ne kadar sürüyor?

Dersler ortalama 50-60 dakika sürüyor. Daha sonrasında mutlaka streching hareketleri yapmanız gerekiyor. Bizler üyelerimize ders sonrası roller dediğimiz aletle masaj uyguluyoruz ve üyemizin dinlenmiş bir şekilde salondan ayrılmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Reformer pilatesi merak edenler için demo ders yapıyor musunuz?

Evet, yapıyoruz. Daha önce herhangi bir spor dalıyla ilgilenmemiş, ilgilense bile reformer pilates yapmamış üyelerimizin seçtiği egzersizin kendilerine uygun olup olmadığını anlamaları için demo dersini gerekli görüyoruz. Aynı zamanda kendilerine uygun branşı bulmaları açısından yardımcı olacağını düşünüyoruz.

 

ALETLİ Mİ MAT MI?

 

Aletli pilates mi yoksa mat pilates mi?

Bu sorunun cevabı neye ihtiyacınız olduğuna, ne kadar hızlı ilerlemek istediğinize ve zevklerinize göre değişebilir. Net bir cevap vermek doğru olmaz çünkü her ne kadar aynı başlık altında olsalar da egzersiz türü ve şiddetleri farklıdır. Biz üyelerimizin sağlık durumlarını, beklentilerini göz önünde bulundurarak yönlendirme yapmayı daha doğru buluyoruz.

Peki, mat pilates nedir?

Vücut kontrolünün tamamen sizin elinizde olduğu bir egzersiz türüdür. Başlangıç, orta ve ileri düzey olarak üç ana kategorisi bulunmaktadır. Siz kendinizi ne kadar zorlamak isterseniz size o kadar fazla hareket olanağı sağlar. Mat pilateste kullandığımız  mini ball, thera band, çember, pilates topu gibi yardımcı materyaller sayesinde çok daha fazla bölgeyi aktif bir şekilde çalıştırabiliyoruz. Özellikle diz bölgesinde sakatlığı olan üyelerimizi mat pilatese yönlendirmeyi doğru buluyoruz.

Mat pilates zayıflatır mı?

Egzersizin yapılış şekline göre yakılan kalori miktarı değişiklik gösterir. Başlangıç seviyesinde bir saat içerisinde 200-250 kalori yakarken, ileri düzeye geçtiğinizde yaklaşık 380-420 kalori yakabilirsiniz.

Mat pilatesi kimler yapabilir?

Fiziksel rehabilite sürecinde olan, kaslarının kuvvetlenmesini ve belirginleşmesini isteyen, incelme hedefi olan, grup derslerinden keyif alan herkes bu egzersizden yararlanabilir. Belli bir yaş sınırı olmamakla beraber küçük yaş grubuna daha hafif ve cimnastik temelli çalışmalar yaptırılmaktadır.

 

İLETİŞİM

Yahya kaptan Mh. Şehit Ergün Köncü Sk. No:17 İzmit

Telefon: (0262) 322 40 00

(0533) 614 44 44

NASIL ARANDI: #fit4ever # reformer pilates # pilates # mat pilates # aletli pilates

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.