Pastaların her biri sanat eseri; Pelin Butik Pasta

2019-03-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Son yıllarda pastalar adeta birer sanat eserine dönüşmeye başladı. Şeker hamuruyla yapılan tasarımlar pastadan beklentimizi değiştirdi. Eskiden sadece ‘tatlı bir kaçamak’ olarak gördüğümüz pastalar şimdilerde ‘değerli hediyeler’ listesine girdi.

Özellikle doğum günü, söz, nişan ya da düğünlerde konsepte uygun olarak hazırlanan tasarım pastalardan gözümüzü alamaz olduk. Öylesine ilginç tasarımlar ortaya çıkmaya başladı ki pastaları ne kesmeye ne de ikram etmeye kıyamaz hale geldik.

Pastayı sanata dönüştüren isimlerden biri de Pelin Akyüz. Kısa bir süre önce Köseköy’de kendi adını taşıyan Pelin Butik Pasta’yı açan Pelin Akyüz, özel günlerinizi size özel tasarımlarla taçlandırıyor. Sadece özel günlerde değil sevdiklerinize sürpriz yapmak istediğinizde de Pelin Butik Pasta’nın kapısını çalabilirsiniz.

Pelin Butik Pasta’da sadece pasta yok tabii ki. Kurabiyeden tatlıya, çikolatadan poğaçaya kadar ne ararsanız var. Gelin, Pelin Butik Pasta’yı ve Pelin Akyüz’ü daha yakından tanıyalım.

 

 

Pelin Hanım, çok ‘tatlı’ bir iş yeri olmuş. Pelin Butik Pasta’yı açmaya nasıl karar verdiniz?

Bunun için 5 yıl öncesine gitmemiz gerek. O dönem ben bir mağazada satış danışmanı olarak çalışıyordum, eşim Mehmet Akyüz ise otelcilik sektöründe görev yapıyordu. Aslında pastacı olan eşimdir. O yıllarda her ne kadar farklı bir sektörde çalışıyor olsa da aileden pastacıdır kendisi. Bir gün eve geldiğinde pasta siparişi aldığını söyledi. Bir arkadaşı nişanlanıyormuş, pastasını Mehmet’in yapmasını istemiş. Pastayı yaptık, bitirdiğimizde fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaştım. Bir-iki pasta derken, ciddi ciddi sipariş almaya başladık.

 

Evde eşinize yardım ederek başladınız, ya sonra?

Sonra şeker hamuruyla tanıştım, pastaların üzerine ufak tefek figürler yapmaya başladım. Görsel yeteneğimi ve el becerimi hayal gücümle birleştirerek pastaları süsledim, sosyal medya hesaplarımdan paylaşmaya devam ettim. Bu arada kendimi geliştirmek adına eğitimler de aldım. Siparişler artmaya başlayınca; doğum günü ve nişan pastalarına düğün pastaları da eklenince, işten ayrıldım.

 

İşten ayrıldıktan sonra da evde mi devam ettiniz?

Bir imalathane kurduk. Yaptığımız pastalara kurabiyeler, kanepeler eklendi. Açılışlar, kokteyller gibi küçük organizasyonlara catering hizmeti vermeye başladık. Hizmet ağımızı düğün salonları ve pastanelerle genişlettik. 50’ye yakın noktaya ürün verir hale gelmiştik ki ben bir pastane açmak istediğimi söyledim eşime.

 

Eşiniz nasıl baktı bu fikre?

Bir ay benimle konuşmadı. İş yükü fazla olduğu için ilgilenemeyeceğini söyledi, beni vazgeçirmeye çalıştı. Fakat ben geri adım atmadım. Köseköy’de, imalathanemizin hemen karşısındaki bu dükkanı kiraladım, pastanenin iç donanımı için araştırmaya başladım. Dolapları aldıktan sonra dekorasyonda kullanacağımız demirleri babamla birlikte yaptık, hepsini kendi ellerimle boyadım. Pastanenin iç dekorasyonu tamamen bana ait ve her köşesinde büyük bir emek var.

 

Gerçekten çok şık bir yer olmuş. Şeker hamurundan yapılan pastalar şahane. Hepsi sizin eseriniz mi?

Maket pastaların tamamını ben yapıyorum. Siz sadece hayalinizdeki pastayı söylüyorsunuz, ben hayalinizi gerçekleştiriyorum. Bu bir çizgi film karakteri de olabilir tamamen kişiye özel tasarım da... Beğendiğiniz bir modelin fotoğrafını göstermeniz yeterli. Dilediğiniz pastayı sevdiğiniz lezzetlerle buluşturup en özel anlarınıza değer katıyoruz.

 

 

 

70 ÇEŞİT KURABİYE

 

Gördüğüm kadarıyla Pelin Butik Pasta’da sadece tasarım pastalar yok, ürün çeşitliliği çok.

İrili ufaklı pasta çeşitlerimizin yanı sıra sütlü ve şerbetli tatlılar, çikolatalar, spesiyal kurabiyeler, cup kek, cake pops, poğaça ve simit de var. Sayı vermek gerekirse 70 çeşit kurabiye, 10 çeşit tatlı, 10 çeşit pastamız var. Dilerseniz pasta ve kurabiyelerimizden alıp evinize götürebilirsiniz, dilerseniz burada çay-kahve eşliğinde tatlı bir kaçamak yapabilirsiniz. Pastanemizde sabahları simit, peynir ve zeytinle kahvaltı da yapma imkanınız var.

 

Pastanedeki tüm ürünler sizin elinizden çıkıyor değil mi?

14 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İmalathanemizde ustalarımız ve yardımcılarımız var. Pastanemizde satışa sunduğumuz bütün ürünler kendi imalatımız. Günlük olarak hazırlanıyor, tazecik satışa sunuluyor. En büyük özelliğimiz ürünlerimizde kullandığımız kremayı kendimiz yapıyor olmamız; hiçbir katkı maddesi yok. İmalatta kullandığımız malzemeleri de en kalitelisinden ve en doğalından seçiyoruz. Hal böyle olunca yaptığımız her şey çok lezzetli oluyor.

 

Organizasyonlara da açık mısınız?

Pelin Butik Pasta, 30-40 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Mekanımız özellikle doğum günü kutlamaları için tercih edilen bir yer haline geldi. Bu bölgede böyle bir açık varmış, bunu gördüğümüz için kendimizi şanslı sayıyorum. Dileyen müşterilerimiz için doğum günü organizasyonunda süsleme de yapıyoruz.

 

Biraz da fiyatlardan bahsetsek?

İmalattan halka satış yaptığımız için fiyatlarımız çok uygun.

 

Eğitimlere devam mı?

Artık ben eğitim veriyorum. Müşterilerimizin talebine göre burada haftada bir ya da iki gün pasta ve figür eğitimi veriyorum.

 

İLETİŞİM

Köseköy Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 91 Kartepe / Kocaeli

Telefon: 0 546 780 06 59 - 0 552 207 00 47

Facebook: Pelin Butik

Instagram: pelinbutikpastalar

NASIL ARANDI: #Pelin Butik Pasta Pastane Cafe # Pelin Akyüz # pasta # kurabiye # Köseköy # kek # yaş pasta # tatlı # baklava # doğum günü pastası # çikolata # şeker hamuru # tasarım pasta #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.