Oyun oynarken oyuncu oldu...

2017-01-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-01-03
.stripslashes($urun->baslik).
    • Elif SARIGÜLLE TAN
    • Neşem CUMHURİYETOyunculuk maceranız nasıl başladı? İzmit’te yaşamanın oyuncu olabilmeniz için avantaj ya da dezavantaj sağladığı durumlar oldu mu?
Oyunculuk aslında çocukken oyun oynamayla başladı. Büyüyünce de oyun oynamaya devam ettim. Yani bunun bir evcilik olduğunu bilerek ama yine de bir çocuk gibi inanarak. İzmit’te olmam benim için avantaj oldu. Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun olması ve orada benim akrabalarımın kursa devam etmesi bana kapı açtı. Bendeki oynama hevesi ve isteğini görüp beni KBT’ye yönlendiler. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.

Aldığınız eğitimlerden bahseder misiniz?
Akademi İstanbul Tiyatro Bölümü sonrasında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldum. Kadir Has Üniversitesi’nde film ve drama üzerine yüksek lisansımı tamamladım.

İzmit’te çocuk olmak denilince aklınıza hangi anılar geliyor?
Biz herhalde mahallede oyun oynamanın zevkine varan son çocuklardık. Derince’de oturuyorduk ve tam mahalle ortamında büyüdüm. Top oynama, ağaca çıkıp erik çalma, geç saatlere kadar arkadaşlarınla oynama gibi klasik sokak ritüellerini yakaladık ucundan. Şimdiki çocuklar için böyle bir şey mümkün değil maalesef.

Babanız Keramettin Gençtürk bu kentte sevilen, sayılan bir iş adamı ve siyasetçi. Baba-kız ilişkinizden biraz bahseder misiniz?
Babam varlığını hep yanımda hissettiğim, bana yol gösteren en önemli güçtür benim için. Onun o bitmek bilmez okuma aşkı sirayet ediyor size de… Daha çok bilmek, öğrenmek istiyorsunuz. Çözüm odaklıdır babam, bir sözüyle her şeyi halledebilirsiniz. Babamın duruşuyla, düşüncesiyle her zaman yanımda olduğunu bilmek çok güzel bir his.

 

BENDEN DAHA MUTLULAR
Ailenizin oyuncu olmanızla ilgili çekinceleri oldu mu? Sizi başka mesleklere yönlendirmek istediler mi?
Çekincelerinin tam boyutunu bilmiyorum ama elbet ‘başka bir mesleği denese’ demişlerdir ki ben de denesem mi diye düşündüm... Ama yapabileceğim bir şey değildi, onlar da ikna oldular bu duruma ve yanımda yer aldılar. Şimdi benden daha mutlular bence.

İzmit’e ne sıklıkla geliyorsunuz?
Boş olduğum zamanlarda gelmeye çalışıyorum, çok sık olmasa da ihmal etmiyorum.

Geldiğinizde nasıl vakit geçirirsiniz?
Ailemle vakit geçiriyorum elbette. Annemin yemeklerini çok özlediğim için genelde yemek yemekten kendimi alamıyorum. 3 tane yeğenim var, onlarla oynuyorum.

İzmit’te alışveriş yapar mısınız? Hangi mağazaları tercih edersiniz?
Genel olarak özel bir mağaza tercihim yok. Güzel bir şeye denk gelirsem alırım.

İzmit’e geldiğinizde aileniz dışında kimlerle görüşürsünüz?
Eğer akrabaların da olduğu bir davet, düğün, dernek varsa katılırım, onun dışında ailem yetiyor zaten. Nadir de olsa ablam ve onun komik kız arkadaşlarıyla eğlenmeye çıkıyoruz.ANNEMİN MUTFAĞI  TABİİ Kİ...
İzmit’te en sevdiğiniz restoran hangisi?
Annemin mutfağı tabii ki, çünkü İstanbul’da olup zaten bir sürü yerde bir şey yiyorsunuz ama hiçbiri annemin yerini tutmuyor. Bazen ablam Deniz ile birlikte onun keşfettiği mekanlara da gideriz. En son gittiğim yer Yummy House Cafe. Hem yemekleri lezzetli hem de çalışanlar güler yüzlü. Yine ablamın çok yakın arkadaşı Nihan’ın ev yemekleri yapan restoranı Dilares favorim. Özellikle yufkalı köftesine bayılıyorum.

İzmit’te oyunculuk yapmanız için teklif gelse, bu şehre geri dönmeyi düşünür müsünüz?
İzmit’e geri dönmek çok mümkün değil, çünkü İstanbul’da oyunlarım var ama öyle bir proje olur ki içinde olmak isterim, o zaman gider gelirim.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Şu an devam eden iki oyunum var. Oyun Atölyesi’nde oynadığım ‘Aşk Delisi’ ve Craft Tiyatro’da sahnelenen ‘Hepimizin Hikayesi Aynı’ isimli oyunlar. Her iki oyunumun ikinci sezonu. Bunlar dışında her an her şey olabilir, bakalım...

Oyuncu olmak isteyen gençlerimize neler tavsiye eder siniz?
Eğer ki içlerinde böyle bir ateşin olduğunu fark ederlerse ki, bu kolay söndürülecek bir şey değildir, o zaman ben okulunu okumaları taraftarıyım ya da bir kursa falan gitmeleri… Her ne kadar yeteneğiniz de olsa, onu nasıl kullanabileceğinizi gösteren, içinizdekini keşfetmenizi sağlayan şey eğitimdir ki oyunculukta da keşfetmenin sonu yoktur.

NASIL ARANDI: #KBT # Pınar Çağlar Gençtürk # Yummy House Cafe

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.