Online eğitime güçlü başladı: Bahçeşehir Koleji

2020-09-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-09-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İ. HAKKI TİMUÇİN

 

Eğitimde dijitalleşmeye oldukça ciddi bir yatırım yapan Bahçeşehir Koleji, 2 yıldır kullandığı kişiye özgü öğrenim programı Medotbox’ı daha da geliştirerek, görüntülü konuşma platformu SeeMeet’i kurdu.

Yapay zeka tabanlı uzaktan eğitim platformu SeeMeet ile pandemi dönemi eğitim sürecine güçlü başlayan Bahçeşehir Koleji, bu hamlesiyle hem velilerin hem de öğrencilerin içini rahatlattı.

Konu hakkında bilgi veren Kocaeli Bahçeşehir Koleji Okul Müdürü Mahmut Kalcı, gerek Metodbox gerek SeeMeet ile uzaktan eğitimde başarı grafiğini yeni dönemde de artıracaklarını söyledi ve “Kendi sistemimize güveniyoruz” dedi.

 

 

Mahmut Hocam, Bahçeşehir LGS’de nasıl bir başarı elde etti?

Bahçeşehir Koleji olarak 5. sınıftan itibaren sınava yönelik bir çalışma içerisine giriyoruz. Pandemi nedeniyle okullar kapanınca da çalışmalarımız aksamadan devam etti. Hiçbir öğrencimiz dersten geri kalmadı, sınava en iyi şekilde hazırlandı. Her hafta online olarak öğrencilerimize sınav yaptık. Geri kaldıkları noktaları itinayla takip ettik, eksiklerini tamamladık. Sınav sonucunda da bu titiz çalışmanın meyvelerini aldık. Ülke genelindeki 23 Bahçeşehir Koleji öğrencisi, tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye’de rekor bir başarıya imza attı. Bahçeşehir Koleji Kocaeli Kampüsü olarak; Bahçeşehir Koleji Darıca Fen ve Teknoloji Lisesi’ne 7 öğrenci, Galatasaray Lisesi, Robert Kolej, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Atatürk Fen Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Sajev Özel Küçük Prens Okulları, Tevitöl, Koç Lisesi, Enka Teknik Okulları, Alman Lisesi, Şişli Terakki Lisesi’ne 1’er öğrenci, Kocaeli’deki fen liselerine 22 ve Anadolu liselerine ise 25 öğrenci yerleştirdik.

Gerçekten büyük başarı…

Türkiye ortalamaları açıklanmadı ama tahmin ediyorum Kocaeli’de bizden daha yüksek ortalama tutturan bir okul yoktur. Bunu yıllardır kullandığımız yapay zeka tabanlı kişiye özgü öğrenme platformumuz Metodbox ile başardık. Öğrenciler için testler, denemeler, konu anlatım videoları ve kitaplar gibi gerekli tüm eğitim içeriğinin yüklü olduğu bu platformu biz pandemi sürecinden önce de aktif bir şekilde kullanıyorduk.

 

İLK İKİ BİNDE ÖĞRENCİLERİMİZ VAR

 

Metodbox pandemi sürecinde daha da geliştirildi mi?

Evet, eğitimde dijitalleşmeye ciddi yatırım yapan genel merkezimiz 50 yazılımcı tarafından hazırlanan bu programı geliştirmek için 15 yazılımcıyı daha bünyesine kattı ve Türkiye’nin ilk yerli görüntülü konuşma platformu SeeMeet’i geliştirdi. Bahçeşehir Koleji dışında kendi uzaktan eğitim platformunu kurup kullanan başka bir okul daha yoktur.

 

Peki, lise öğrencilerini üniversiteye nasıl hazırlıyorsunuz?

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na kendileri için geliştirilen özel Ulusal Sınavlara Hazırlık Sistemi ile hazırlanıyor. Bu sistem doğrultusunda hazırlıklarına yaz döneminde başlıyor, çalışmalarını yıl boyunca Bahçeşehir kurumlarının yarım asırlık birikimiyle, Türkiye’nin en tecrübeli sisteminden faydalanarak sürdürüyorlar. Lise eğitiminde proje bazlı, yabancı dil eğitimi ağırlıklı, STEM odaklı eğitim anlayışını hayata geçirdik. Öğrencilerin sadece üniversite sınavına değil, üniversite hatta iş hayatına hazır olmalarını sağlayacak alt yapıyla lise eğitimini tamamlamalarını hedefledik. STEM Center’da projelerini hayata geçiren, MASTER 6 ile hayata artı değerlerle hazırlanan, uluslararası ölçme ve değerlendirme denetiminde İngilizcelerini mükemmelleştiren, uluslararası eğitim programlarına katılarak vizyonlarını geliştiren Bahçeşehir Koleji öğrencileri; farklı, yaratıcı ve çağdaş bireyler olarak geleceğe donanımlı bir şekilde başlamanın avantajını hayatları boyunca yaşayacaktır.

 

 

TEK FARK SEVGİ BAĞI

 

Uzaktan eğitim sürecinde bu sistem nasıl işledi?

Bu süreçte yine Metodbox’un katkısı çok fazla oldu. Türkiye’de ve dünyada yapay zeka tabanlı uzaktan eğitim platformuna sahip ilk ve tek K12 eğitim kurumuyuz. Lise öğrencilerimizin tamamını kapsayan uzaktan eğitim modelinde konu anlatım videoları, online testler, e-kitap, e-kütüphane, AGİS, İngilizce IS ve B-PİSA sınavları ve daha birçok ölçme değerlendirme etkinliği bu platformda yer alıyor. Sisteme Kocaeli kampüsü olarak eksiksiz olarak katılım gösterdik. Öğrencilerimiz ve eğitimcilerimiz sürekli iletişim halindeydi ve sınav hazırlığını kesintisiz sürdürdük. Deneme sınavlarımız, pekiştirme odaklı ders planlamalarımız ve deneyimli akademik kadromuzun oluşturduğu yayınlarımızla sınava güzel bir şekilde hazırlandık. 2000’e ve 10.000’e öğrenciler yerleştirdik.

 

Uzaktan eğitim Bahçeşehir’in başarısını çok da etkilememiş gibi görünüyor.

Tek fark sevgi bağının kameralar üzerinden kurulması oldu. Onun dışında öğretmenlerimiz, sınıfta öğrencileri nasıl kontrol ediyor, çocuklara nasıl titizlikle yaklaşıyorsa aynı şekilde devam etti.

 

HER MODELE HAZIRIZ

 

Peki, 17 Ağustos’ta başlayan online eğitim nasıl gidiyor?

Her öğrenciyi, her derste, her gün takip ediyoruz. Her akşam da veliye rapor veriyoruz. Derse girmeyen öğrenci varsa bunu veliyle paylaşıp, telafisini yaptırmasını istiyoruz. Kişiye özgü öğrenim programımız Metodbox ile genel merkezimizin geliştirdiği yapay zeka temelli uzaktan eğitim platformu SeeMeet’i birbirine entegre ettik. Yapay zeka temelli olması sebebiyle artık veliler, kendi çocuklarını bize sormadan da takip edebilecek. Hedeflerini belirleyecek; o hedefe varıp varmadıklarını yapılan haftalık sınavlar sayesinde çok rahat görecek. Bu sistem sayesinde çocuklar derse canlı katılım sağladığı gibi öğretmenlerimiz her bir çocuğa ders içinde ayrı testler de uygulayabilecek. Her çocuk her konuyu eşit derecede anlayamayabilir; anlayana konuyu tekrar ettirmenin anlamı yok. Geride olan öğrenciyi besleyerek ileri taşımak daha önemli bizim için. Bu anlamda dijital platformumuza güveniyoruz. LGS ve YKS’ye girecek olan 8. ve 12. sınıflarla yüz yüze eğitime 24 Ağustos’ta başladık,  olağanüstü bir durum olmazsa 6 Haziran’a kadar devam edeceğiz.

 

 

Diğer sınıflar için yüz yüze eğitime hazır mısınız?

Şu ana kadar açıklanan eğitim modelleri yüz yüze, uzaktan, hibrit ve kademeli (azaltılmış sınıflarla) eğitim. Biz bu dört modele de hazırız. ‘Yüz yüze eğitim başlayacak’ denilirse, sınıf mevcutlarımızı 14-16’ya indirerek eğitime başlarız. Sınıf şube sayılarımızı artırarak mevcutlarımızı da azaltarak devam ederiz. Düşünülen diğer bir model hibrit. Sınıflar ikiye bölünecek, çocukların yarısı pazartesi-salı, diğer yarısı da perşembe-cuma günleri okula gelecek. Çarşamba ise tatil. Biz buna da hazırız. Bugünlerde yapılan derslerin haricindeki dersleri de online vereceğiz. Yüz yüze eğitim hemen başlayacak gibi görünmüyor. Ana sınıfları, birinci belki ikinci sınıflar, 8’ler ve 12’ler kademeli olarak başlayabilir. Sonra sıkıntı çıkmaz ise okullar tamamen açılabilir. Biz her şart ve koşulda hazırız.

 

İLETİŞİM

Adres: Köseköy Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Demokrasi Caddesi, Kartepe/Kocaeli

Telefon: 0262 373 69 69

Instagram: @bahcesehir_kocaeli

NASIL ARANDI: #bahçeşehir koleji # kocaeli # eğitim # online # uzaktan eğitim # metodbox # seemeet # mahmut kalcı # ilkokul # ortaokul # lise # anaokulu # pandemi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.