17-07-2024 17:18

Okul çağında beslenme önerileri

2019-09-16    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-16
.stripslashes($urun->baslik).

İlimizin alanında tanınmış isimlerinden Diyetisyen Şükran Abuşka, okul çağındaki çocukların beslenmesiyle ilgili ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

İşte o tavsiyeler;

 

 

Kahvaltı temelini oluşturun

 

Çocuğunuza seveceği kahvaltı alternatifleri oluşturmaya çalışın. Yoğurt/süt/yulaf ezmesi/kuru meyve veya tost/süt/ayran veya yumurta/peynir/tam tahıllı ekmek gibi farklı seçenekler oluşturarak sıkılmasını engellemiş olursunuz.

 

Öğle yemeği veya kuşluk kahvaltısı

Tam gün eğitim veren okullar veya evi yakın olan çocukların öğle öğününü etli bir ana yemek veya kurubaklagil yemeği, salata, süt veya türevi ve tam tahıllı ekmek veya yağlı olmayan integral makarnayla desteklemesi gerekir. Öğle öğünü olmayan okullarda kuşluk kahvaltısına benzer sandviç veya tost yanına meyve, yoğurt veya ayranla destekleyebilir.

 

 

Sağlıklı atıştırmalıklar ile tanıştırı 

Çocuklarınızı sağlıksız gıdalardan uzak tutmanın yolu onlara evde veya okul mutfaklarında hazırlayacağımız sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak. Tam tahıllı evde yapılmış krakerler, patlamış az yağlı ve tuzsuz baharatlı popcorn mısırlar, evde yapılmış şekersiz fındık ve fıstık ezmeleri özellikle çiğ sebze ve meyveler ile servis edilerek, sağlıklı müsliler, ev yapımı kök sebzelerden cipsler, ev yapımı az şekerli veya meyve şekerli pudingler gibi..

 

Akşam yemeği ve gece öğünü

 

Açlık hissinin en yoğun yaşandığı ve özellikle enerjinin en az olduğu öğün akşamdır. Bu öğünde etli bir sebze yemeği veya sebze yemeği yanına yoğurt/ayran, makarna/bulgur veya tam tahıllı ekmek, salata ile dengeli bir örüntü sağlayabilirsiniz. Gece öğününde ise hem rahat uyuyabilmesi hem yoğun kalori almaması için süt/ayran ile birlikte meyve saati yapabilir veya evde yaptığınız sağlıklı atıştırmalıklar yedirebilirsiniz.

 

Yeterli sıvı önemli

Günlük su/sıvı alımı önemli bir husus, çocukların günde 6-8 bardak sıvı alması gerekir. Suya teşvik için seveceği ve beğeneceği mataralardan veya bardaklardan almalı gün içerisinde yudum yudum içmesi sağlanmalıdır. Veya suları sevdiği meyveler ile aromalandırarak gazlı içeceklerden uzak tutmuş olursunuz.

 

Spora özendirin

Çocuklarınızı spora özendirin. Bu hem zihnen hem bedenen zinde tutar. Kötü alışkanlıklardan alıkoyar. Almış oldukları yoğun kalorileri spor aktiviteleriyle yakmalarını sağlamak için bol bol yürümesini, bir spor aktivitesini hobi edinmesini sağlayın.

 

NASIL ARANDI: #şükran abuşka # diyetisyen # öğrenci # okul # çocuk # beslenme # sağlıklık beslenme # gıda # yemek # kocaeli # izmit

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.