17-07-2024 16:37

Mutsuz insan, mutlu olduğunu bilmeyen insandır

2020-11-30    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-30
.stripslashes($urun->baslik).

 

Kabul ediyorum, hiçbirimiz 2020’yi hayatımızın en mutlu yılı olarak hatırlamayacağız. Güzel gezegenimize musallat olan bir minicik virüs yüzünden ömrümüzün bir yılını kaygıyla, sıkıntıyla hatta kayıplarla geçirdik. Üzerine bir de doğal afetler ve ekonomik sıkıntılar eklenince, belki hiç olmadığı kadar bunaldık…

Mutlu muyuz? Hayır.

Peki, geçen yıl bu zamanlar, virüs ülkemize ulaşmamışken, henüz 2020’de yaşayacağımız hiçbir olumsuzluktan haberdar değilken mutlu muyduk?

Hayır, yine mutlu değildik…

Bugün geriye dönüp baktığımızda “ne kadar mutluymuşuz” dediğimiz o günlerde de sorunlarımız vardı, değil mi? Yine ekonomik kaygılar yaşıyor, zaman zaman hastalanıyor, ülkemizde olana bitene üzülüyor, hayatın önümüze çıkardığı zorluklarla mücadele ederken yoruluyorduk.    

Hatırlayın, 2019’dan kurtulmak için gün saymadık mı? “Şu sene bitip gitse, yeni yılla beraber sıkıntılar geçse” diye sabırsızlanmadık mı? Yeni seneyle beraber her şeyin düzeleceğine inanmadık mı?

★ ★ ★

Diyeceğim o ki sevgili Kocaeli Life dostları; mutlu olmak için ilerideki bir zamanı, gelecek seneyi, önümüzdeki haftayı hatta yarını beklemeye gerek yok… Çünkü mutluluk, arayıp bulunacak, zamanı beklenecek, beklenince gelecek bir şey değil. Mutlu olmak, bir tercih.

Şu günlerde içimizden geldiği gibi sarılıp öpemesek de sevdiklerimizin sağ ve sağlıklı olduğunu bilmek, mutluluk.

Bazen yükümüz çok ağır geldiğinde, bize sessizce omuz verecek dostlarımızı yanımızda görmek, mutluluk.

İşler eskisi kadar iyi gitmese de cebimizde sofraya koyacağımız ekmeğe, çocuğumuzu sevindirecek gofrete yetecek kadar paramız olduğunu bilmek, mutluluk.

Hepsi bir yana, her şeye rağmen sağlıkla nefes alabiliyor olmak hayattaki en büyük mutluluk.

Pandemi döneminde ya da değil; ekonomik kriz varken ya da yokken; çılgınca eğlenilen bir partide ya da evde tek başınayken; aşkı doruklarda yaşarken ya da terk edilmişken; ders notları zayıfken ya da okul birincisiyken; yılbaşını dışarıda kutlarken ya da evde çekirdek çitlerken; maskeli ya da maskesizken…

Her şart ve durumda, mutlu olmak için de kendimizi mutsuz etmek için de sebepler bulmak çok kolay. Asıl önemli önemli olan, bizim hangisini aradığımız; ne bulmaya çalıştığımız.

Unutmayın, yaşanan hiçbir şey 2020 yılının suçu değildi ve aradığımız mutluluğu bulmak için de 2021’i beklememize gerek yok…

★ ★ ★

Biz, Kocaeli Life ailesi olarak, tercihimizi mutluluktan yana kullanıyoruz. Okurlarımızın, işimizin, birbirimizin kıymetini biliyor; önlemlerimizi alıp hız kesmeden çalışıyor; aynı keyif ve mutlulukla sizler için rengarenk sayfalar hazırlıyoruz.

Hadi bize katılın… Belki aradığınız mutluluk derginizin sayfalarının arasında bir yerlerde sizi bekliyordur.

Herkese, mutluluğun aslında yanı başında olduğunu fark edeceği sağlıklı bir yıl dilerim.

NASIL ARANDI: #zeynep akar # köşe yazarı # yazar # kocaeli life # dergi # dergilik # yazı # aralık # mutlu # mutsuz #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.