21-05-2024 07:19

Minik Ayaklar’da çocuk olmak…

2019-09-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-07
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: BİLAL SERİM

 

Çalışan anne-babaların ve çocuğunun küçük yaşlarda eğitimle tanışmasını isteyen ebeveynlerin en büyük arayışı; sıcacık, samimi, sevgi dolu, insani değerlerin ön planda tutulduğu, butik bir eğitim kurumu… Aile sıcaklığının hissedildiği, çocukların mutlu kahkahalarıyla çınlayan, sevgi dolu bir eğitim yuvası arayışında olanlar için ise akla gelen ilk adreslerden biri de Körfez-Tütünçiftlik’te eğitim veren Minik Ayaklar Kreş ve Gündüz Bakımevi.

Bundan 6 yıl önce kendi kızına gösterdiği ilgi ve sevgiyi diğer tüm çocuklara da göstermek için yola çıkan okulun kurucusu Elif Tokkal, kurumunda verdiği kaliteli eğitimle başarı merdivenlerini hızla tırmandı. Bu başarının temelinde sevgi olduğunu söyleyen Tokkal, “Minik Ayaklar sevgi ve güven dolu bir yuva. Yılın 12 ayı hizmet veriyoruz. Kreşten içeriye adım atan çocuklar, bir daha öğretmenlerinden de idarecilerimizden de kreşten de ayrılmak istemiyor” diyor.

Minik Ayaklar’da çocuk olmak, her detayı çocuklar için düşünülmüş bir yuvanın parçası olmak demek… Elif Hanım, Minik Ayaklar Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin eğitim binasını, tamamen hayallerindeki anaokuluna uygun olarak projelendirmiş.

300 metrekaresi bahçe olmak üzere toplam 800 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan okulda, sınıfların yanı sıra spor salonundan etkinlik alanlarına, atölyelerden tramboline, tiyatro salonundan top havuzlarına kadar her şey var.

 

 

Klinik psikolog Görkem Deniz, eğitim koordinatörü Seda Güldür, okul kurucusu Elif Tokkal, okul müdürü Nejla Pehlivan, idari işler sorumlusu Özge Akdoğan. 

 

MİNİK AYAKLAR’DA BİR GÜN…

Minik Ayaklar’da çocuk olmak, sevgiyle sarmalanmak demek…  Kurumun minik öğrencileri, burada sevgiyle eğitiliyor, bilgiyle donatılıyor. Kreşe adım attıkları andan itibaren dolu dolu bir gün geçiren minik öğrencileri, çok özel bir eğitim programı bekliyor. Kurucu Elif Tokkal, “Eğitim hayatına bizimle birlikte başlayan miniklerin donanımlı birer birey olma yolundaki gelişimlerini çok önemsiyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle okul öncesi eğitimdeki son gelişmeleri yakından takip ediyor ve okulumuzda uyguluyoruz.”

Minik Ayaklar’da gün, saat 09:00’da başlıyor. Çocuklar önce güzel bir kahvaltı yapıyor, sonra sınıflarına dağılıyor. Okulda her gün mutlaka laboratuvar çalışması ve bolca eğlenmeleri için farklı bir etkinlik yapılıyor. Öğle yemeğinden sonra kendi sınıflarına ait uyku odasında uyuyarak dinlenen minikler, öğleden sonra ikindi kahvaltılarını yapıp sınıflarındaki ders programına devam ediyor.

Gün boyu eğlenerek öğrenen çocuklar, 17.00’de evlerine dönüyor. Bununla beraber, işe erken gitmek ya da akşam geç gelecek veliler için de çözüm üretmiş. Minik Ayakları’ın nöbetçi öğretmenleri sabah 07:45’ten - 18:45’e okulda bulunuyor ve aileleri gelene kadar çocuklarla birlikte kalıyor. 

 

Akıl oyunları atölyesinde çocuklara düşünme ve hamle yapma becerisi kazandırılıyor.

 

 

AKIL OYUNLARI ATÖLYESİ

Peki, Minik Ayaklar, çocuklara neler öğretiyor, onlara neler katıyor? Minik Ayaklar’da çocuk olmak, her zaman özel olmak demek… Kurum, öncelikle her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul ediyor ve öğrencilerinin bireysel beceri ve ilgi alanlarına uygun bir eğitim sunuyor.

Çocukların gelişim düzeyi ve ihtiyaçlarına göre hazırlanan programlarla bilimsel bilgiyi ön plana çıkarıyor, sanatsal ve kültürel etkinliklere önem veriyor, yaratıcılığı destekliyor.

Minik Ayaklar’da bilişsel başarı göstergeleri için çocuklarla akıl oyunları oynanıyor. Her çocuk için alınan özel setler 20 farklı kategorideki oyundan oluşuyor.

Akademik plan doğrultusunda kurulan atölyelerde oyunlar oynayan çocuklar, geleceğe düşünme becerisi gelişmiş, sonraki hamleleri planlayabilen bireyler olarak hazırlanıyor.

Öğrenciler; Akıl Oyunları Atölyesi’yle kendisini, çevresini ve olayları iyi tanıyor; sorunları fark ederek çözüm odaklı planlar yapmayı öğreniyor; her uygulamada farklı bir becerisini keşfediyor; geometri ve matematik konularını oyun oynayarak öğreniyor; oyunlardaki aktif rollerinden dolayı aktif bir kişilik kazanıyor; grup bilinci ve ekip ruhunu küçük yaşlarda geliştiriyor.

Minik Ayaklar’da çocuklar, robotik kodlama öğretmeni Songül Acar ile dijital çağa ayak uyduruyor.

 

ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ

Minik Ayaklar’da çocuk olmak, rengarenk bir hayal dünyası demek… Kurum, son dönemlerin en popüler eğitim sistemi robotik kodlamada da farkını ortaya koyuyor. Dijital çağda büyüyen, teknolojiyle iç içe yetişen bu nesli topluma faydalı hale getirmek için kolları sıvayan Minik Ayaklar’da robotik kodlama dersi; öğrencinin problem çözme becerilerini ve hayal dünyasına bakış açısını incelemekle başlıyor.  Kavramlar ve problem çözmeyle ilerleyen süreç, dokümanlar eşliğinde pekiştiriliyor. Sınırsız hayalleri ve becerilerini bütünleştiren çocuklar, dönem sonunda problemi robotlara kodluyor ve sonuca ulaşıyor. Böylece problem çözerken akıl yürütme, kıyaslama, zihinde canlandırma, hayal etme ve risk alma gibi faktörlerle çocuklar analitik düşünme becerisi kazanıyor.

Çocuklar, eğitim koordinatörü Seda Güldür ile Mathazone Ormanı’nda matematiği masal dinleyerek seviyor.

 

MATHAZONE EĞİTİMİ

Siz hiç masal dinlerken matematik işlemi yaptınız mı? Minik Ayaklar’da çocuk olmak, matematiği öğrenirken eğlenmek demek. Kurumun minik öğrencileri, matematiği masal dinlerken öğreniyor. Çocuklara matematiği sevdirmek için özel bir alan oluşturan Minik Ayaklar, onları gizemli ‘Mathazone Ormanı’nda matematikle tanıştırıyor.

Matematikle ilgili olumlu duyguların erken yıllarda kazanılmasını ve matematiğin günlük yaşamda kullanılmasını amaçlayan Mathazone Eğitimi, 3-6 yaş grubu çocuklar için özel olarak geliştirilmiş, dünyanın pek çok farklı ülkesinde uzun yıllardır kullanılan bir sistem.

 

 Çift dilli eğitim verilen Minik Ayaklar’da yabancı dil öğretmeni Elizabeth Altun, çocuklara İngilizce’yi sevdiriyor.

 

ÇİFT DİLLİ EĞİTİM

Minik Ayaklar’da çocuk olmak, her alanda gelişmek demek… Minik Ayaklar, çocukların akademik olarak gelişmesi için çift dilli eğimi benimsemiş. Türkçe ve İngilizce eğitim, 36 aydan itibaren başlıyor. Çift dilli/Bilingual Eğitim Programı’nı uygulayan kurumda amaç, çocuğun öğrenme isteğini en üst düzeye çıkarmak; ikinci dil olarak İngilizce’yi severek öğrenmesini sağlamak. Minik Ayaklar öğrencileri; yaş grupları ve gelişim özellikleri dikkate alınarak hazırlanan, sarmal bir yapıya sahip, zengin eğitim materyalleri ile desteklenen programla temel düzeyde iletişim kurma becerisi kazanıyor.

Düşler Atölyesi’nde çocuklar, öğretmenleri Özlem Namlıgez ile araştırarak ve uygulayarak öğreniyor. Düşler Atölyesi çocukların dikkat sürelerini uzatıyor. 

 

DÜŞLER ATÖLYESİ

Minik Ayaklar, çocukların odaklanma ve dikkat süresini uzatmaya yönelik eğlenceli çalışmalar da yapıyor. Reggio Emilia programından esinlenilerek kurulan Düşler Atölyesi’nde, çocuklar ışıklı masalarda uygulanan duyu çalışmalarıyla eğlenerek öğreniyor. ‘Mutlu çocuk öğrenir’ ilkesini benimseyen Düşler Atölyesi’nde; el-göz koordinasyonun sağlanması, dikkat odaklanma süresinin uzaması ve ince motor çalışmasına yönelik oyunlar oynanıyor.

Kurumda çocukların bilişsel ve akademik gelişimlerinin yanı sıra sanat ve spor faaliyetlerine de büyük önem veriliyor. Kurumun minik öğrencileri; satranç, beden eğitimi, jimnastik, bale, ritim örf kulüplerine büyük bir heyecanla katılıyor.

Kişinin zihnen ve bedenen disipline olmasında büyük katkı sağlayan bale sanatını önemseyen Minik Ayaklar, klasik müzik eşliğinde verdiği bale eğitimiyle kendine güvenen, kendisini en şekilde ifade edebilen çocuklar yetişmesine katkı sunuyor.

Minik Ayaklar’da hiçbir hazır gıda kullanılmıyor. Çocuklar kurumun emektarı Nuran Ağrap’a ‘anneanne’ diyor. 

  

'ANNEANNE’Sİ OLAN OKUL

Minik Ayaklar Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin kurucu müdürü Elif Tokkal, öğrencilerinin psikolojik durumlarını da yakından takip ediyor. Çocukların duygusal ve davranışsal durum değerlendirmeleri aile-okul işbirliği içerisinde yapılıyor. Okulun bir psikolojik danışmanlık birimi olduğunu söyleyen Elif Hanım, okul psikoloğunun çocuğun periyodik gelişimlerini takip ettiğini söyledi.

Minik Ayaklar’da çocuk olmak, hep güvende olmak demek… Çünkü kurumun birinci derecede önem verdiği konulardan biri de çocukların güvenliği.  Minik Ayaklar’da, koruma uygulamaları Parkzone firması tarafından sağlanıyor. Okuldaki her detay, çocukların güvenliğini maksimum düzeyde sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Minik Eller’de çocuk olmak, her gün sevgiyle pişen ‘anne yemeği’ yiyebilmek demek… Çocuklara gerçek bir aile ortamı sunan Minik Ayaklar’ın iki de ‘anneanne’si var. Kurumun minik öğrencileri, kurucu müdür Elif Hanım’ın annesine ve kurumun emektarı Nuran Ağrap’a ‘anneanne’ diyor. Kurumda tüm yemekler Nuran Hanım tarafından pişiriliyor; minikler her gün ‘anneanne’ elinden ev yoğurdu, ev tarhanası, köy tereyağı, köy balı, taze meyve suyu, ev reçeli, kurabiye, kek ve börek yiyor. Hazır tüketimi reddeden okul yönetimi, çocukların beslenmesine büyük önem veriyor.

Temizlik konusunda sertifikası bulunan Minik Ayaklar’da beslenme kadar hijyen de önemli. Okulun dört bir köşesi ulusal laboratuvar ürünleriyle dezenfekte edilirken, 6 aylık periyodlarla da okul ve bahçe ilaçlanarak hijyen sağlanıyor.

 

TAKİP SİSTEMİ ÇOK İYİ

Minik Ayaklar’da çocuk olmak kadar veli olmak da ayrıcalıklı. Kurumun velileri, kurulan takip sistemi sayesinde okulla ilgili her türlü bilgiyi/haberi, cep telefonuna gelen mesajlarla anında öğrenebiliyor. Yapılan etkinlikler, programlar, aylık yemek menüsü, çocuğun yemeğinin ne kadarını yediği, varsa ilaçlarının zamanında verildiği velilere saati saatine bildiriliyor. Böylece anne-babalar, çocukların güvende ve mutlu olduğunu bilmenin huzuruyla günlük yaşamlarına devam ediyor.

Okula ulaşım noktasında da velilere kolaylık sağlayan Minik Ayaklar’ın İzmit Orduevi ve Kirazlıyalı güzergahındaki tüm semtlerden servisi var.

Her araçta çocuğun güvenliğinden sorumlu bir hostesin görev aldığı servisler, okul çıkışında da minikleri evlerine teslim ediyor. 

 

İLETİŞİM

Adres: Fatih Mah., Şenlik Sokak, No:18 Tütünçiftlik/Körfez

Tel: 0262 527 00 05

Tel: 0532 056 60 70

Instagram: minik_ayaklar_kres

 

NASIL ARANDI: #Minik Ayaklar # Kreş # Gündüz Bakımevi # çocuk # veli # eğitim # öğretim # dil # kocaeli # robotik kodlama # düşler atölyesi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.