16-07-2024 21:51

Hamiyet Satı: Başarı köklerimizde gizli

2019-09-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

 

 Seymen Koleji, 37 yıllık köklü tarihi ve asla ödün vermediği Atatürkçü, cumhuriyetçi, çağdaş eğitim anlayışıyla kurulduğu ilk günden itibaren kentimizin gurur kaynağı olmuş çok güçlü bir eğitim kurumu. Donanımlı eğitimci kadrosu, başarılı öğrencileri ve bağlarını hiçbir zaman koparmayan mezunlarıyla çok büyük bir camiaya sahip olan Seymen Koleji, öğrencilerini sadece üniversiteye değil, hayata hazırlamasıyla da tanınıyor.

1983 yılında, eğitim aşığı merhum iş adamı Rahmi Seymen tarafından, ilimizin ilk özel okulu olarak kurulan Seymen Koleji, şu anda İzmit ve Darıca’daki iki yerleşkesiyle eğitim veriyor. Özel Seymen Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Hamiyet Satı; babasından devraldığı bu çok kıymetli emaneti, gerek okulun fiziksel şartları gerekse eğitim kalitesi anlamında her geçen gün biraz daha ileriye taşımaya kararlı.

Her iki kampüsündeki 180 eğitimcisiyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılına hazır olan kurumun eğitim anlayışını, hangi alanlarda fark yarattığını ve başarılarını; Seymen Koleji’nin kurucu temsilcisi Hamiyet Satı, kurumun öğretmenleri, okul velileri ve mezunlarıyla konuştuk.

 

 

Hamiyet Hanım, kentimizin en çok tercih edilen eğitim kurumlarının başında geliyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Biz 1983 yılından bugüne dek bu şehirde hep tercih edilen, velilerimiz tarafından takdir edilen, motive edilen bir kurum olduk. Sanıyorum, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan kavram, ‘güven’. Seymen Koleji’nin, özel eğitim konusunda bu kavramı temsil ettiğini düşünüyorum. Aileler, burada çocuklarının emin ellerde olmasından dolayı huzurlu. Kadrolarımız da hep güçlü, kıymetli eğitimcilerden oluştu. Bu da bize duyulan güveni artırdı. Süregelen başarımızın temelinde 3 neden yatıyor: Eğitimcilerimizin bu kurumda çok uzun yıllardır görev yapıyor olması; öğrencilerimizin okula gelme noktasında istekli olmaları ve ailelerin eğitime önem veren kişilerden oluşması.

Şu anda Seymen Koleji’nin kaç öğrencisi var?

2019-2020 eğitim öğretim döneminde yaklaşık 2 bin öğrenciye eğitim vereceğiz. İzmit ve Darıca yerleşkelerimizde toplam 180 öğretmenimizle yol alacağız. Tüm kadrolarımızla, hazırlıklarımızı tamamladık; yeni döneme hazırız.

 

 

ÖZGÜVEN SAHİBİ BİREYLER

 

Seymen Koleji olarak kurulduğunuz günden beri yabancı dil eğitimine verdiğiniz önemi biliyoruz...

Çocuklarımızın dünyanın her yerinde kendilerini en doğru şekilde ifade etmelerini, donanımlı bireyler olarak yetişmelerini arzu ediyoruz ve tabii ki zamana ayak uydurmalarını… İzmit yerleşkesinde İngilizce dışında Almanca; Darıca yerleşkesinde de ikinci yabancı dil olarak Fransızca eğitimi vermeye devam ediyoruz.

Çocukların akademik başarısının yanı sıra sosyal alanlarda da fark yaratması için nasıl hedefleriniz var?

Biz okul kuruluş sürecinde şunu hedefledik: Seymen’den mezun olan çocuklar; sanata duydukları ilgi, akademik başarıları, sporun sağlamış olduğu disiplini ve bilinci; gelişmiş yabancı dili ve edebiyata olan yakınlığıyla toplumda farklı bir noktada olsun. Bu anlamda, öğrencilerimizin uluslararası platformlarda kendilerini temsil edebilecek düzeye gelmesi noktasında hedeflerimiz ve çabalarımız var.

Seymen Koleji öğrencilerinin teknoloji alanında da çağı yakalaması için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Okulumuz, İzmit’in ilk özel okulu olma özelliğiyle birlikte geleceğe yön veren, yenilikleri hep takip eden bir eğitim kurumu. Teknolojik gelişmeleri takip etmek bizim için olmazsa olmaz. Çocuklarımız, günün her yeniliğiyle okulumuzda karşılaşsın istiyoruz.

Sanat alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Sanata da çok önem veriyoruz. Yıllık sergilerimiz, şenliklerimiz oluyor. Bilime ışık tutan laboratuvarlarımızın yanında sanat atölyelerimizle de çocuklarımıza farklı bir pencere açabilme imkânı tanıyoruz.

Okulda bir de ‘İyilik Evi’ var… Nedir İyilik Evi?

İyilik Evi, okul aile birliğimiz ile birlikte başlattığımız bir proje. Okulumuzun, çocuklarımızın ve velilerimizin paylaşımlarıyla bir araya getirilen kitap, kırtasiye malzemeleri, el işleri gibi ürünler satışa sunuluyor ve elde edilen gelir sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor.

Seymen Koleji’nin bir de çok aktif çalışan mezunlar derneği var, değil mi?

Seymen Eğitim Kurumları’ndan yolu geçmiş, uzun yıllar sıra arkadaşlığı yapmış; bugün birer iş insanı, doktor, mühendis, öğretmen, bilim insanı ya da politikacı olan kısacası hayata değer katan kişiler, dostluklarını devam ettiriyor. Mezunlarımız 1991 yılında Özel Seymen Lisesi Mezunları Derneği’ni (ÖSMED) kurdu. Mezunlarımız, dernek sayesinde bağlarını hiç koparmadı. ÖSMED’in şu an, 800’e yakın üyesi var. Okul aile birliği ve mezunların birlikte yürüttüğü sayısız sosyal sorumluluk projesi bulunuyor; dernek verdiği burslarla çok sayıda gencin eğitimine destek veriyor. Dernek başkanı şu an Eda Kolaylı Atak. Mezun olduğu okulda kendi gibi çocuklarını da okutmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

 

SEYMEN KOLEJİ EĞİTİMCİLERİ NE DİYOR?

Ercan Demir - Seymen İzmit Anasınıfı-İlkokul ve Ortaokul Müdürü

 

Seymen Eğitim Kurumları köklü bir kurum, bu yüzden sorumluluğumuz çok daha fazla. Amacımız, bizden daha iyi düşünebilen çocuklar yetiştirmek. Değişen bir dönem var, bu döneme ‘nanoteknolojik dönem’ deniliyor. Ayrıca, çok net ilkelerimiz var. ‘Atatürkçülük’ sözcüğünün altını hakkıyla doldurduğumuzu düşünüyoruz. Çocuklarımıza şunu söylüyoruz: Atatürkçülüğün olmazsa olmazı; mücadele etmek, çok çalışmak.

 

ÇOCUK ODAKLI PROGRAM

Anasınıfımızda önceliğimiz, çocukların kendilerini güvende ve mutlu hissetmeleridir. Beden eğitimi, drama, satranç, müzik, resim gibi sosyal aktivitelerle; çocukların yaşayarak, yaparak öğrenmelerini amaçlıyoruz. CLIL metodunu yabancı dil (İngilizce) programımızda uygularken; Math Theır Way metodunu kodlama ve akıl oyunları çalışmalarıyla; kendini ifade etme, anlama, düşünme, sorgulama, fiziksel becerilerini desteklemek amacıyla felsefe, düşünme becerileri ve laboratuvar etkinliklerimiz ile uygulamaya koyuyoruz.

İlkokulda da devam eden düşünce becerilerini geliştirme faaliyetleri ilk çocukluk döneminde kendinden emin çocuklar yetiştirmemizde en belirgin yol haritamızdır. Oyun temelli öğrenmeyi eğitim programlarımızda temel alırken; çocuklarımızın kendini güvende hissederek sınıf dışına çıkarak atölyelerde öğrenim görmelerine fırsat sağlıyoruz. Geleceğin dili kodlama eğitimi ilkokulda da teknolojinin bilinçli kullanımı üzerine, çocuklarımızda bir öngörü oluşumunu sağlıyor. 4.sınıftan itibaren Bilişsel Beceriler ve Strateji Geliştirme eğitimiyle matematik alanı atölyede, hayata uyarlama imkanıyla karşımıza çıkıyor.

 

 

ADIM ADIM İLERLİYORUZ

İngilizce ve Almanca derslerimiz ders programımızın temelini oluşturmakta; evrensel değerlerimizle yetişen çocuklarımız uluslararası tüm derslerden ev sahipliğini yaptığımız sınavlara tereddütsüz katılım sağlar. 3D yazıcı ve Euroka aracılığıyla öğrencimiz bilim ışığında ilerleme fırsatı edinir. LGS hazırlığımız 5.sınıftan itibaren söz konusu. Haftalık kazanım değerlendirme sınavlarımız, ülke geneli deneme sınavlarımızın sonuçlarına göre hafta sonunda da haftalık kazanım pekiştirme ve tamamlama etütlerimizi programlıyoruz.

LGS puanlarına göre sınıflara yerleştirdiğimiz öğrencilerimizi, aldığımız noktadan YKS’de daha iyi bir başarı sıralamasına getirmek temel hedefimizdir. 9.sınıftan itibaren haftalık tarama ve ülke geneli sınavlarımız ışığında oluşturduğumuz hafta sonu etütlerimizle, gençlerimizi üniversite hedeflerine ulaştırmak esasında ilerliyoruz. Bilimsel gelişim dışında spor, sanat adına da etkin yönlendirmelerle çocuklarımız çok yönlü gelişiyor.

 

SEYMEN SPOR KULÜBÜ

37 yıldır ilimizde birçok ilke imza atan kurumumuz 2017 yılında Seymen Koleji Spor Kulübü’nü kurmanın haklı gururunu yaşıyor. Bilimsel olarak oluşturulan spor eğitim programlarıyla çocukları sağlıklı bir spor ortamında yetiştirmeyi, onların spordaki yeteneklerini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimize lisanslı sporcu olma hakkı tanıyıp, müsabakalarda yer almasını sağlıyoruz.

 

 

★ ★ ★

 

SEYMEN KOLEJİ VELİLERİ NE DİYOR?

 

ÇOCUKLARIM EMİN ELLERDE

Şule Kabasakal – Edebiyat öğretmeni

Seymen Koleji’nin Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve köklü bir kurum olması, çocuklarımı buraya göndermemdeki nedenlerden sadece birkaçı. Burada bir aile sıcaklığı var. Eğitimci bir anne olarak ilkokul ve ortaokul dönemlerinde çocuklarımın kendilerini aile ortamında hissetmesini önemsiyorum. Çocuklarımın okula severek gitmesi de benim için önemli. Okulu sevdikleri için eğitimi de sevdiler. Bu da yükümüzü hafifletti. Çocuklarım eve gelince ödevlerini severek yapıyor, sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Seymen Koleji’ne gözüm kapalı güveniyorum. Çocuklarım emin ellerde.

 

 

BABA-OĞUL SEYMENLİYİZ

Ali Ege Kayar / 2019 mezunu- Taşkın Kayar / Finans uzmanı

Seymen Koleji’ne 1984 yılında ortaokulda başladım, lisesinden mezun oldum. Benden sonra babam, iki kız kardeşimi Seymen’de okuttu; şimdi oğlum da Seymenli. Oğlum Ege okul çağına geldiğinde bir baba olarak onun da kaliteli bir eğitim almasını istedim ve oğlumu, kendi okuluma kaydettirdim. 35 yıldır Seymen ile yol yürüyoruz. Seymenli olmaktan ve oğlumu Seymen’de okutmaktan gurur duyuyorum.

 

 

★ ★ ★

 

SEYMEN KOLEJİ YENİ MEZUNLARI NE DİYOR?

 

SEYMEN BENİ HAYATA HAZIRLADI

Berrak Bayar

Seymen’den yeni mezun oldum, Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü kazandım. Seymen Koleji’ni ailem seçmişti. O dönem benim tereddütlerim vardı ama zamanla Seymen’in ne kadar sıcak ve samimi bir yuva olduğunu gördüm. Bütün hocalarımız aile sıcaklığında, dersler çok keyifli geçiyordu. Burada bizi hayata hazırladılar. Benim ablam Seymen’li değil ve beni gördükçe ‘keşke ben de Seymen’de okusaydım’ diyor.

 

 

 

ÇOK İYİ BİR EĞİTİM ALDIK

Dilara Akkurt

İlkokul üçüncü sınıftan beri Seymen’liyim, kardeşimin de Seymen’de okumasını sağladım. Çünkü burada aile ortamı var. Belki de kendi ailemle geçirdiğim vakitten daha çok burada öğretmenlerimle vakit geçirdim. Bu yıl mezun oldum, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni burslu kazandım. Öğretmenlerimle o kadar güzel bir ilişkim vardı ki sınav sonuçlarım açıklandığında ilk olarak öğretmenlerimle konuştum daha sonra aileme haber verdim. Seymen’de çok iyi bir eğitim aldık. Ayrıca, ben buz pateninde milli sporcuyum, bu konuda da beni çok desteklediler ve hiç yalnız bırakmadılar. Hepsine çok teşekkür ederim.

 

DÜNYAYA BAKIŞIMI DEĞİŞTİRDİ

Pelin Sezgin

10 yıl boyunca Seymen’de okudum, 2018 yılı mezunuyum, şu an ODTÜ’de Kimya Mühendisliği okuyorum. Her şeyden önce öğretmenlerimiz burada bizlere aile sıcaklığıyla yaklaştı. Eğitimin dışında başka şeyler de kattılar bize. Benim burada dünyaya bakış açım değişti diyebilirim. Bize her zaman doğru yolu gösterdiler ve en önemlisi kendi ailelerinden fedakârlık ederek bizim yanımızda oldular. Burada okuyan her öğrenci çok şanslı.

NASIL ARANDI: #seymen koleji # seymen eğitim kurumları # rahmi seymen # hamiyet satı # kocaeli # okul # eğitim # çocuk # öğrenci # anaokulu # ilkokul # ortaokul # lise # başarı # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.