100 milyon Euro'luk yat

2017-02-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-02-02
.stripslashes($urun->baslik).


Serpil Çolak

Vehbi Kılıç

 

Yaz tatilini denizin üzerinde geçirmeyi tercih eden, her yıl Kaş Kekova’dan mavi tura çıkan, bir hafta boyunca karaya ayak basmayan, dünyanın en güzel koylarını gezerken yüzlerce yata rastlayan biri olarak diyeceğim o ki;

Hiç bu kadar büyük, bu kadar lüks, bu kadar ihtişamlı bir yat görmemiştim.

Aslında yat değil, gemi demek daha doğru olacak.

Çünkü, 80 metrelik uzunluğuyla yat kategorisinden çıkıp, ‘gemi’ statüsüne geçmiş bile.

Büyüklüğünü nasıl anlatsam;

5 katlı, 29 odalı mı desem;

Bir odanın büyüklüğünün 56 metrekare olduğunu mu belirtsem;

İçinde asansör bile var mı desem;

Helikopter pistinden, yüzme havuzundan, bardan, beach kulübünden mi bahsetsem...

Yoksa sinema salonu, bilardo salonu, fitness salonu, çocuk oyun salonlarını mı anlatsam...

Türk hamamını, kuaför salonunu, sağlık kabinini de belirtmeden geçmek olmaz ki...

Düşünün işte o kadar büyük.

Lüksüne gelirsek;

Bütün kapı kolları, musluk başları, havluluklar altın kaplama desem...

 

 

 

VIP odaların mobilyalarının İtalya’dan geldiğini söylesem...

Yat sahibinin kendisi için yaptırdığı odalarda jakuzi bile bulunduğunu belirtsem...

Düşünün işte o kadar lüks.

Evet, Türkiye’deki en büyük, en lüks ve en pahalı yat ilimizde yapılıyor.

Kocaeli Serbest Bölge içinde faaliyet gösteren Yachtley firmasında.

Arap sermayeli bir şirket olan Yachtley’in hangarlarında inşa edilen bu yat, büyüklük açısından dünyada ilk 100 arasına giriyor.

Kim için mi yapılıyor?

Tabii ki bir Arap prensi için...

‘Elements’ adı verilen yatın yapımı neredeyse tamamlandı, önümüzdeki mayıs ayında suya indirilmesi planlanıyor.

Elements, Monaco’ya doğru yola çıkmadan önce gidip lüksü ve ihtişamı yerinde görelim istedik.

Yachtley firmasının genel müdür yardımcısı Raji Zatreh sağolsun bizi kırmadı.

Raji Bey’le firma ve inşa ettikleri yatlar üzerine sohbet ettikten sonra hangara girip bitmek üzere olan yatı da gezdik.

Makine dairesinden tutun da kaptan köşküne kadar.

Gözlerimize inanamadık.

Her ayrıntıda şaşkına döndük.

Hani ‘lüksün dibi’ derler ya, gerçekten öyleydi.

Yaklaşık 100 milyon euroluk yatı daha yakından tanımak isterseniz;

Bu haberimiz sizin için...

 

 

Yachtley Genel Müdür Yardımcısı Raji Zatreh


Raji Bey öncelikle bize Yachtley firmasını kısaca tanıtır mısınız?

Özel yat üreticisi Yachtley, Suudi Arabistan merkezli, enerji, teknoloji, lojistik, sağlık, seyahat ve tarım gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren ve yaklaşık 100 şirketten oluşan Fal Holding’e ait bir tersanedir. 2005 yılında kurulan ve Kocaeli Serbest Bölge içinde faaliyet gösteren Yachtley, 50 ila 160 metre uzunluğundaki süper yatları, ileri teknoloji kullanarak en yüksek standartta inşa etmeye ve yeniden yerleştirmeye odaklanmış bir şirkettir.

Yachtley bünyesinde şimdiye kadar kaç tane yat yapıldı?

Bugüne kadar Türkiye’de inşa edilen en büyük yat olan 65 metrelik Nourah Of Riyad, 2009 yılında Yachtley tersanesinden indirildi. Arap bir prensin sahibi olduğu, dış ve iç mekan tasarımı Donald Starkey Designs tarafından yapılan, 11 metre genişliğinde ve 1.190 ton ağırlığındaki yat, 2011’de 5 metre uzatma için tersaneye geri döndü, 70 metreye çıkarıldı. Şu an yaptığımız yatın ismi ise Elements. Yattan ziyade yolcu gemisi statüsünde. 80 metre uzunluğunda, 1500 ton ağırlığında ve 13 metre genişliğinde. Elements’in yapımına 2010 yılında başladık ancak ara verdiğimiz dönemler oldu, bu süre zarfında 3 tane yat tamir ettik. Elements’i bu yıl mayıs ayında bitirmeyi planlıyoruz.

Özel sipariş üzerine mi çalışıyorsunuz?

Bu tarz büyük ve lüks yatlar genelde sipariş üzerine yapılır. Ancak yatı yaptıran kişi kendisi mi kullanır yoksa iyi bir müşteri çıkarsa satar mı bilemeyiz.

 

4 SALONLU YAT

 

 

Müşteri kitlenizi genellikle kimler oluşturuyor?

Genelde Arap prensleri ama Ruslar da ilgileniyor. Bu piyasada Arap zenginleri birinci, Ruslar ikinci sırada gelir. Türkler daha çok küçük yatlarla ilgileniyor.

Elements’te kaç tane oda ve salon var, odaların büyüklüğü ne kadar? 

Elements’te yat sahibinin kendisi için yaptırdığı 1 tane kral dairesi var. Kral dairesinin büyüklüğü 56 metrekare. 11 tane de misafirler için oda var. Bunların 2’si VIP oda. Mürettebat için de 17 oda ayrılmış durumda. Toplamda 29 odalı, 4 salonlu bir yat.

Odaların dışında neler var?

5 katlı ve asansörlü yatta; sinema salonu, fitness salonu, bilardo salonu, çocuk oyun salonları, Türk hamamı, kuaför, bar, sağlık kabini, iki ayrı mutfak, çamaşırhaneler, buzhaneler var. En üst katta aynı zamanda jakuzi olan küçük bir yüzme havuzu ve helikopter pisti de bulunuyor. VIP odalarda da jakuziler var.

 

BEACH KULÜP OLUYOR

 

 

Denize girmek için bir platform da vardır mutlaka.

Yatın alt katında sağda ve solda kapaklar var, açıldığında buralardan jet ski ve küçük tekneler denize indiriliyor. Yatın arkasındaki kapak açıldığında ise burası denize girmek ve güneşlenmek isteyenler için bir platforma dönüşüyor. Hemen arkasında barın bulunduğu platformun büyüklüğü 180 metrekare. Burası beach kulüp ve parti alanı olarak değerlendirilecek.

Daha önce denize indirdiğiniz yatta kapı kolları altın kaplamaydı. Bunda da öyle mi?

Elements’te de öyle. Kapı kolları, armatürler, havluluklar altın kaplama.

Yatın iç ve dış dizaynı kime ait?

Yatın dış dizaynı Yunanistan’da çok bilinen bir firma olan Alpha Marine firmasına ait. İç dizaynını ise iki firma yaptı. Biri Hollanda firması Sinot Yacht Design, diğeri ise İtalyan meşhur bir dizayner olan Cristiano Gatto Desing. Yatların satışında iç ve dış dizaynı kimin yaptığı çok önemlidir. Satışı etkileyen önemli faktörlerden biridir designer.

Bu yat ilimizde yapılıyor, peki ya mobilyaları?

Tersanemizin içinde çok büyük bir atölye var, mobilyaları burada üretiyoruz. Tasarımcıların çizimi doğrultusunda, çok ince işçilik isteyen işler yapıyoruz. Bunların tamamını Türk ekiplerimiz yapıyor. Onların hakkını yememek lazım, çok güzel ve temiz işler ortaya çıkarıyorlar. Ancak VIP odaların mobilyaları İtalya’dan getirtildi.

 

İLKİ 65 MİLYONDU

 

 

Elements gibi büyük bir yatın yapımında kaç kişi çalıştı?

Böyle bir yatın yapımında çok sayıda taşeronla birlikte çalışmanız gerekiyor. Çünkü bu tarz yatlarda uzmanlık isteyen çok farklı bölümler bulunuyor. Şimdiye kadar 15 taşeronla çalıştık. Bugün taşeronlarla birlikte 250 kişiyiz.

İlk yaptığınız yatı kaça satmıştınız, Elements’in fiyatı ne olacak?

Daha önce yaptığımız yatı 65 milyon euroya yakın bir fiyata sattık, Elements’in fiyatı ise yaklaşık 100 milyon euro. Aynı yatlar yurt dışında tam iki katına satılıyor. Biz bu sektörde yeni bir firma olduğumuz için kar marjını düşük tutuyoruz. Sırf tersanemizin ismi duyulsun diye. Bu tarz yatlar tersanelerin ismiyle anılıyor çünkü.

Elements’te aynı anda kaç kişi kalabilir?

Yatta 26 mürettebat, 24 misafir olmak üzere toplamda 50 kişi kalabilir. Yatlar seyir halinde farklı, limanda farklı, deniz ortasında farklı sayıda kişi alır.

  

ÖZEL KAPILAR VAR

Elements için dünyanın en büyük yatlarından biri diyebilir miyiz? 

Elements, dünyadaki 100 büyük yat arasında. Türkiye’de ise en büyük, en lüks ve en pahalı yat.

Türkiye’de yat imalatı yapan başka firma var mı?

Bu kadar büyük ve lüks yat yapan başka bir firma yok. Ama küçük yatlar yapan bir çok firma var. Bu da Türkiye için gurur verici.

Biraz da yatın güvenliğinden bahsedebilir miyiz?

Yat yapımında bir takım standartlar vardır. Bunları yerine getirmeniz gerekiyor. Elements için bütün standartlar yerine getirildi. Kalite, güvenlik, çevre politikaları anlamında bu sektörde en yetkin firmalardan biri olan İngiliz Lloyds Register tarafından sertifikalandırıldı.

 

 

BATMASI İMKANSIZ

Yatın mutfak bölümünde yangın çıktı diyelim?

Yatta iki mutfak var. Alt kattaki çalışanlar için, üst kattaki misafirler için. Diyelim ki mutfakların birinde yangın çıktı ya da yanlışlıkla su girdi. Yatta yangın ve su geçirmez kapılar var. Onlar otomatik olarak kapanır. Bu kapılar sayesinde yattaki yaşam alanı tüm tehlikelerden uzakta tutulur.

Bu yat batar mı ya da ne olursa batar?

Elements hangi sorunla karşılaşırsa karşılaşsın hepsi için özel güvenlik sistemi var, hemen onlar devreye girer. Bu yat okyanusta gidebilecek şekilde yapıldığından her türlü tedbir alınmıştır, batması çok zordur. Titanic için de batmaz denilmişti, battı. Biz de batmaz demeyelim ama batması imkansıza yakın bir şey.

 

 

 

Teknoloji olarak da uçmuştur herhalde.

Elements, ileri teknoloji kullanılarak yüksek standartlarda inşa edildi. Bir telefonla gemi içindeki her şeyi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Her yerde kamera var. Kaptan, kameralar sayesinde her şeyi kontrol edebiliyor.

Elements bitince sırada ne var?

Önümüzde 80 metrelik bir yat daha var. Ama 80 metrede kalır mıyız bilmiyorum. Çünkü Elements’i 73.4 metre olarak başladık, sonra 76,4 metreye çıkardık, son olarak 80 metre yaptık. 80 metre olarak başlayacağımız yeni yat kaç metre olur bilmiyorum.

Yine Arap prensleri için mi?

Belli değil. Avrupalı ya da Rus zenginler için de olabilir.

 

Genel müdür yardımcısı; DAMADIMIZ…

Raji Bey biraz da sizden bahsedelim. Ürdün’lü olduğunuzu biliyoruz. Türkiye’ye nasıl geldiniz, Yachtley ile yollarınız nasıl kesişti?

Türkiye’ye 2005 yılının ortasında evlenip geldim. Daha önce Ürdün’de, Ericsson firmasında finans ve idari müdür olarak çalışıyordum. Türkiye’ye gelince önce İstanbul’daki bir altın firmasında çalıştım. İzmit’e bir Arap firması gelince, buraya geçtim.

İlimizin tanınmış ailelerinden, Tabanlı İnşaat ve Engin Kuyumculuk’un sahipleri Mualla-Ahmet Tabanlı çiftinin kızları Tuba ile evlendiniz. Nasıl tanıştınız?

Bir Arap arkadaş vasıtasıyla Türkiye’de tanıştık. Daha sonra Ürdün’e gezmeye geldiler ve arkadaşlığımız ilerledi. Sonra ben Türkiye’ye geldim. Nasip oldu, evlendik.

İzmit’te yaşamaktan memnun musunuz?

Çok memnunum. İzmit’i çok seviyorum. Başka bir yerde yaşamak istemem. Küçük bir yer, insanları samimi. Ve her yere yakın. İzmit’te her şey var. Bir tarafınızda deniz, diğer tafta dağlar var. Ben denizi çok severim. Bir sabah kalktığımda denizi görmezsem hasta olurum. Bazıları İstanbul diyor ama ben İzmit diyorum.

 

NASIL ARANDI: #Arap prensi # Elements # Raji Zatreh # Yachtley

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.