22-02-2024 12:46

Merve Çakan: Onu anladığınızı hissettirin

2019-09-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-09-07
.stripslashes($urun->baslik).

YAZAN: MERVE ÇAKAN

 

Bu ise ancak sağlıklı bir aile ortamı ve nitelikli bir okul öncesi eğitimle mümkündür. Limon Evi Anaokulu olarak; okul öncesi eğitimin amacının, anne–baba beklentisinin ve çocuk psikolojisinin nasıl olduğunu çok iyi biliyoruz. Çıktığımız bu yolda; profesyonel eğitim-öğretimin çerçevesinde, bununla beraber huzurlu, mutlu, özgüvenli, kendini ifade edebilen, çevresindeki bireylere ve farklılıklara saygılı, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş nesiller yetiştirmek en öncelikli hedeflerimizden.

Günlük eğitim-öğretim akışımız, her yaş grubuna uygun düzeyde özenle hazırlanmış olup; okulumuzda çocukların bireysel ihtiyaçlarını ve farklılıklarını göz önünde bulunduran bir sistem mevcuttur. Edebiyat öğretmenliğimin yanı sıra alternatif eğitim yöntemlerinin eğitimlerini almış, çocuk gelişimi de okumuş bir kurum müdürü olarak benim ve okulumuzun; Türkçe’nin doğru ve düzgün kullanımı ile dil gelişimi çok önem verdiğimiz konulardır.

 

 

EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

Yaptığımız hikaye saatleri, masal anlatımları, canlandırmalar ve kukla saatlerimizle çocukların dil ve sosyal gelişimlerini desteklediğimiz gibi başarma duygusu ve özgüvenlerini destekleyen matematik oyunları, fen ve doğa deneyleriyle gerçekten eğlenerek öğrenmelerini sağlıyoruz. Öğrencilerimiz; hayal gücü ve yaratıcılıklarını besleyen scamper çalışmaları; gerçekleştirilen görsel ve sanatsal etkinlikler; tuz odasında her hafta yaptıkları çocuk yogası ve modern dans saatleriyle her anı dolu dolu yaşıyor. Bu etkinlikleri okuldaymış hissiyle değil, gerçekten eğlenerek yapıyor olmaları bizim için en önemli noktalardan biri.

Limon Evi Anaokulu’nda Montessori, Waldorf, Reggio Emilia gibi tek bir eğitim modeline bağlı değiliz. Bununla birlikte, tüm eğitim modellerinin eğitimini uygulamalı olarak almış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki okulumuzda tek bir yöntemin değil; çoklu, çocuklara bilgi-deneyim katabileceğini düşündüğümüz her alternatif eğitim modelinin etkinliği, alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından uygulanmaktadır.

 

 

TELAFİSİ YOK

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine de en az eğitim ve öğretimleri kadar önem veriyoruz. Yemeklerimiz, aşçımız tarafından okulumuzun mutfağında hazırlanıyor. Mersin’den gelen taş sıkma zeytinyağıyla pişen yemeklerimiz; dağlardan toplanan ıhlamurlarımız; her pazartesi okulumuza gelen taze sütle yapılan doğal ev yoğurdu ve sütlacımızın tadına sadece çocuklarımız değil, bazı günler bize eşlik eden velilerimiz de doyamıyor.

Bu işe, kendi çocuğunu dünyaya getirdikten sonra gönül veren bir anne olarak diyebilirim ki okula girildiği andan itibaren sıcak bir aile ortamıyla karşılaşmak çok önemli. Velilerimizin; çocuğunu, gözü arkada kalmadan bıraktığı, çocuklara kimsenin sesinin yükselmediğinden emin olduğu bir okul olmak, bizim için en büyük onur ve gurur kaynağı. Zira çok iyi biliyoruz ki öğretimin bir noktaya kadar telafisi olabilir ancak çocuğun en önemli yaş dönemi olan okul öncesi çağını; sağlıklı, korkudan uzak, güvenli bir ortamda geçirmemesinin telafisi olamaz.

 

 

HEYECANLA BEKLİYORUZ

Limon Evi Anaokulu olarak, 2019-2020 eğitim öğretim yılında, okulla ilk kez tanışacak miniklerimizi heyecanla bekliyoruz. Onların heyecanını ve kaygısını anlıyor, öğrenci-aile-okul sac ayağını sağlıklı kurabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Elbette, bu noktada ailelerimize de büyük görevler düşüyor. Henüz oyun döneminde olan çocuklar için ilk haftalarda okul biraz ürkütücü görünüyor olabilir. Bu dönemin atlatılması için öncelikle çocuğa zaman tanınmalı. Anne ve babanın bu ilk günlerde soğukkanlı olması çocukta güvenli bir yere geldiği algısını oluşturacaktır. Anne-babanın kaygısı ne kadar artarsa çocuk da aynı tepkileri verir ve okula alışma dönemini sağlıklı geçiremez. Bu sebeple önce biz büyükler olarak, kendi duygu durumumuzu kontrol etmeyi başarabilmeliyiz. Okula gidilmesi konusunda, her aile bireyinin olumlu tutum ve davranışlarla bunu desteklemesi ve çocuğu cesaretlendirmesi gerekir. Korkan çocukların endişeleri ve korkuları üzerine konuşulmalı; duyguları anlayış ve sabırla karşılanmalı; çocuğu aşağılayıcı veya küçük düşürücü sözlerden özellikle kaçınılmalıdır.

 

Çocuklar için en önemli şey güvendir. Çocuk okula bırakılırken ‘Seni almaya geleceğim, kapıda olacağım, beni göreceksin’ gibi cümlelerle sakinleştirilmesi ve ona ’Seni anlıyor ve hissettiklerin için sana kızmıyorum’ mesajının verilmesi önemlidir. Okul ve aile işbirliği içinde olmalı ve her zaman söylediğimiz gibi çocuk odaklı hareket edilmelidir. Bunların dışında çocukta normalden fazla bir korku ve aşırı güvensizlik durumu söz konusuysa mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.

 

İLETİŞİM

Yeşilyurt Mah. Galip Erenoğlu Cad. No:59/ 1A/1 Orka Life Sitesi Başiskele/Kocaeli

Tel: 0262.344 22 24 – 0553.790 22 01

Web: www.limonevi.com

Instagram: limonevianaokulu

NASIL ARANDI: #Limon Evi Anaokulu # eğkenerek # öğrenme # eğitim # öğretim # çocuk # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.