Manej Sigorta ile emin ellerdesiniz

2017-07-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-04
.stripslashes($urun->baslik).

Öncelikle sormak istiyorum Manej’in anlamı nereden geliyor?

Elif Sarıgülle Tan: Manej, at eğitimlerinin yapıldığı alanın ismi. Uzun yıllar binicilik sporuyla ilgilendiğim için şirketimizi kurarken atlarla ilgisi olan bir isim düşündük. Üstelik kuantum felsefesine göre manej isminin içindeki harflerin bize şans getireceğine inandık. Öyle de olduğunu düşünüyorum.

Sigortacılık nasıl başladı?

Elif Sarıgülle Tan: 2000’li yılların başında üniversiteyi bitirmiş ve Marie Claire dergisinde çocukluk hayalim olan gazetecilik mesleğini yapmaya başlamıştım. Yıldızımın en parlak olduğu dönemdi ancak rahmetli babam ısrarla İzmit’e geri gelmemi istiyordu. Burası uzun hikaye.. Sonunda üzerimdeki manevi baskılara dayanamayarak 2004 yılında İzmit’e geri döndüm, babamla birlikte sahibi olduğumuz UKİ Mağazası’nda çalışmaya başladım. Ancak mağazacılık sevmediğim bir meslekti ve bir süre sonra beni başka arayışlarına itti. Bugün Mapfre Sigorta Marmara Bölge Direktörü olan Elif Kocaman arkadaşımdı, 2009 yılında kendisine aynı firmanın bölge müdürü olması teklif edilmişti. ‘Gel beraber çalışalım, seversen ileride acente olursun, sevmezsen de denemiş olursun’ dedi. Kaybedecek bir şeyim olmadığı için kabul ettim ve sigorta serüvenim başladı.

Bölge müdürlüğünde mi çalıştınız?

Elif Sarıgülle Tan: Evet, iki yıldan biraz daha uzun bir zaman Kandıra Sapağı’nda bulunan Mapfre Sigorta İzmit Bölge Müdürlüğü’nde çalıştım. Orada çalışmaya başlarken eşim ve babam dahil kimse sigortacılık yapmamı istememişlerdi ama bana engel olmadılar. Sanırım biraz dener, sonra yapamaz ve bırakır diye düşündüler. Ama ben orayı okul gibi gördüm ve işi öğrenmek için çok emek harcadım, çok çalıştım. Şimdi görüyorum; en iyi eğitim aldığım okul orası oldu benim için.

İki yıl sonra mı Manej Sigorta kuruldu?

Elif Sarıgülle Tan: Evet.. Sonrasında kendime bir yol haritası çizerek ve çok iyi ilişkilerle işimden ayrıldım. Şirketi kurup acente oldum.  Portföyümü büyütmeye başladım. O sırada eltim Saliha, ikinci çocuğunu doğurmuş ve uzun yıllar insan kaynakları yöneticisi olarak çalıştığı işine ara vermek zorunda kalmıştı. Kendi işini kurmayı düşündüğü dönemlerdi… Ona birlikte çalışmayı teklif ettim. ‘Gel, beraber çalışıp beraber büyütelim şirketi’ dedim. Kurumsal bir hayattan geldiği için ondan öğrenecek çok şeyim vardı. Ben ona, o bana bildiklerimizi öğreterek çalışmaya başladık ve dört buçuk yıldır omuz omuza ortak olarak çalışıyoruz.

Ailenizin diğer bireyleri de sizinle. Eşiniz ve kardeşiniz…

Elif Sarıgülle Tan: Tek başıma çıktığım yolda zaman içinde aile şirketine dönüştük. Eşim emekli olduktan sonra işin başına geçti. Bu bizi daha da güçlendirdi. Kız kardeşim Hande, babamın vefatından sonra annemi yalnız bırakmamak için fedakarlık yaparak İstanbul’daki işini bırakıp İzmit’e geri dönmüştü. Oturmuş bir düzenimiz olduğundan güçlerimizi birleştirmenin en doğrusu olacağını biliyordum. Bu sebeple onun da bizimle olmasını çok istedim ki doğru bir karar verdiğimizi görüyorum. Ofisin idaresini ona bıraktık ve bu bizim sahada daha çok çalışmamıza olanak sağladı. Şu anda toplam yedi kişilik bir ekibiz. Bizim evin insanları dışında çok yakın arkadaşım olan Sıdıka Eren kurumsal pazarlama, Ezgi Öztürk ve Merve Şensoy ise teknik operasyon kısmına bakıyor.

Dijital sigortacılıkla ilgili ne düşünüyorsunuz? İnsanların poliçelerini internetten satın alması sizi etkiliyor mu?

Elif Sarıgülle Tan: Teknoloji harika ancak sigortacılıkta durum biraz farklı… Çünkü sigortacılık bir olasılık satma sanatı. Başımıza kötü senaryo geldiğinde muhatap bulmak istiyor ve acentelerin varlığının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu sebeple sigorta acenteleri teknolojiye rağmen ayakta kalmayı başarıyor.

Sizi diğer acentelerden farklı kılan nedir?

Elif Sarıgülle Tan: Bize ilham veren, yolundan gittiğimiz çok değerli büyüklerimiz var acente olan. Yıllardır bu kentte, bu mesleği layıkıyla yapan abilerimiz ve ablalarımız. Bu açıdan haddimizi bilerek konuşmak isterim. Biz eğitime çok önem veren bir şirketiz. Bu anlamda kendimizi geliştirmeye çok açık olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Aldığımız eğitimler işimizi yaparken güncel bilgi paylaşımları sunabilmemize olanak sağlıyor. Hasar sürecinde daha yoğun çalışıyoruz. Poliçeyi satmak değil hasarlarla ilgilenmek bizim için çok daha önemli. Çünkü müşteri memnuniyeti hasar sürecinde ortaya çıkıyor. Önemli olan poliçeyi kesmek değil, hasarda müşterinin arkasında durabilmektir.


                                                                                                                                                                      Elif Sarıgülle Tan


Şirket olarak hedefiniz nedir?

Elif Sarıgülle Tan: Ben yıllardır hedef odaklı çalışan biriyim. Bunu çalışma arkadaşlarımıza da aşıladım. Sürekli önümüze yeni hedefler koyar onu gerçekleştirmek için çalışırız. Önümüzdeki beş yılın sonunda bu kentin en büyük acentesi olmak istiyoruz. Umarım yolumuz açık olur.

Sigortacılık denilince insanın aklına kasko ve trafik sigortası geliyor. Siz de bu branşlarda mı hizmet veriyorsunuz?

Saliha Karadeniz Tan: Maalesef sigorta denilince öyle bir algı oluyor. Sadece bu branşlar üzerinden işlem yapan pek çok acente var. Ancak portföyümüz bu anlamda çok zengin. Biz Manej Sigorta olarak bütün branşlara hakim, her branştan poliçe kesen bir acenteyiz. Mühendislik branşında çok iddialıyız. All risk   poliçesi dediğimiz inşaat içinde oluşabilecek tüm riskleri kapsayan poliçeler düzenleyerek burada yaşanabilecek her türlü riskin teminat altına alınmasına aracılık ediyoruz. Yine sağlık sigortası konusunda doğru bilgiyi sunan ender acentelerden biriyiz. Ciddi bir sağlık portföyümüz var. Bireysel emeklilik, hayat sigortalarında da iddialıyız.

Mapfre’nin özel acentesisiniz. Hangi kriterlere göre sizi özel acente yaptılar?

Saliha Karadeniz Tan: Mapfre’nin özel acentesiyiz.  Bu şık ve ferah ofisi bizim için Mapfre hazırladı. Kiramızı Mapfre ödüyor ve bunun dışında bize acente olarak pek çok olanak sağlıyor. Bunun nedeni yıllardır yürüttüğümüz güvene dayalı, temeli sağlam iyi ticari ilişkilerimiz. Portföyümüzün her branşı kapsaması ve bu yatırımın bize ve kendilerine değer katacağına inanmaları.

Tek şirketle çalışmak sizin için dezavantaj değil mi?

Saliha Karadeniz Tan: Biz bu projeden önce farklı şirketlerin de acenteliğini yapıyorduk ve tek şirkete geçmek bizim için büyük bir riskti ancak biz Mapfre’ye çok güveniyoruz ve gönlümüzün sesi ile hareket ettik. Şimdi görüyoruz ki iyi ki Mapfre’liyiz.. Fiyatlama kısmını soruyorsanız trafik poliçeleri zaten taban fiyata döndü ki bu süreçte acentelerinin her zaman yanında olan Mapfre oldu. Genel algının aksine Mapfre asla pahalı bir sigorta şirketi değil verdiği hizmete göre aldığı primler çok uygun. En önemlisi çok güvenilir bir firma olması.

                                                                                                                                                                                               Saliha Karadeniz Tan

İki eltinin anlaştığı nadir görülen bir durum. Siz hem iyi anlaşıp hem de ortaklık yapıyorsunuz. Bu uyumu neye bağlıyorsunuz?

Saliha Karadeniz Tan: Biz Elif’le kardeş gibi olduk. Birlikte çok mücadele verdik. Hem özel hem iş hayatımızda omuz omuza durduk, çok şey paylaştık ve uyum dediğiniz şeyin hakkını verdiğimizi düşünüyorum. İş hayatı, akrabalığın yanında aynı zamanda komşuyuz. Aynı sitede neredeyse yan yana oturuyoruz. Dolayısıyla hayatın her alanında yol arkadaşıyız.

 


                  Manej Sigorta’nın amacı sadece poliçe satmak değil, hasar sürecinde müşterisinin yanında olmak. 

 

NASIL ARANDI: #Manej Sigorta

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.