Kurban Bayramı'nda et tüketirken dikkat!

2019-08-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-08-07
.stripslashes($urun->baslik).

Diyetisyen Kara, bayramda etin nasıl pişirilmesi gerektiğinden tutunda tatlı ve hamur işi tüketimine kadar her besin hakkında şu önerilerde bulundu: “Bayramın yaklaşmasıyla birlikte kafamızda ‘Nasıl beslenmeliyim? Dengeyi nasıl koruyabilirim?’ gibi sorular oluşmuş olabilir. Evet bayramın vazgeçilmezi et ve et ürünleri ama buna ek olarak tabii ki hamur işleri ve tatlılar da sofralarda yerini alacak. Bizlere düşen bu besinlerden tüketirken porsiyon kontrolünü unutmamak. Bunu yapabilmek için en kolay yol tabii ki çiğnemek. Çünkü bir besini ne kadar çok çiğnerseniz porsiyon o kadar azalır.

 

 

PEKİ ETİ NASIL TÜKETMELİYİZ?

Bayramın ana besin kaynağı et ise kesinlikle kısık ateşte ve yağ ilave edilmeden uzun süre pişirilmelidir. Kızartma ve mangal gibi pişirme yöntemleri taze kesilmiş etlerde önermiyorum. Eti pişirirken basınçlı tencereler kullanılabilir ama yağ kullanılmasına gerek yok.  Etin kendi yağı yeterli olacaktır.  Eğer ki mangal yapılacaksa et ile ateş arasında 15 cm’lik bir mesafe olmalı ve etin yanması önlenmelidir. Ateşe yakın pişirilen et hem kanserojen öğe oluşumuna neden olur hem de A, B1, B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar.

 

ÇİĞNEMEYİ UNUTMAYIN

Aynı zamanda etin dışındaki protein yakın ateş sebebiyle katılaşacak ve protein vücutta kullanılamayacaktır. Etin içeriğindeki vitamin ve minerallerin emilimini arttırmak için C vitamininden zengin bir salata tüketilebilir. Toplum olarak etin yanında ayran ve yoğurt tüketimini çok seviyoruz ancak bu durum etin içerisindeki minerallerin ve vitaminlerin emilimini olumsuz etkilediği için tavsiye etmiyorum. Aynı zamanda hayvansal iki besinin yan yana olması çok doğru değil. Tüm bunların yanında besinleri çokça çiğneyerek yerseniz daha hafif bir bayram geçireceğinize eminim. Sevdiklerinizle birlikte bol kahkahalı bayramlar.”

NASIL ARANDI: #kurban # bayram # öneri # et # diyetisyen # Fadime Emel Kara # beslenme # sağlık # diyet bahçesi #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.