05-12-2023 04:58

On parmağında on marifet; Ada Arca

2019-08-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-08-06
.stripslashes($urun->baslik).

Bale eğitimi alıyor, piyano çalıyor, oyunculuk ve modellik yapıyor… 8,5 yaşındaki Ada Arca, küçük yaşına rağmen kelimenin tam anlamıyla başarıdan başarıya koşuyor. Kıyı Mühendislik firmasının sahibi Sedef Arca ve Petroyağ Satınalma Müdürü Ant Arca’nın yetenekli kızı Ada, son olarak Arka Sokaklar dizisinin 4 bölümünde rol alarak oyunculuk alanındaki başarısını bir kez daha gösterdi. Dünyalar tatlısı Ada ile oyunculuğa başlama hikayesini ve hedeflerini konuştuk.

 

 

Merhaba seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Ada Arca, 2009 Aralık ayı doğumluyum. Seymen Koleji’nde okuyorum, seneye ortaokula devam ediyor olacağım. Aktif olarak bale ve piyanoyla ilgileniyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Bale Bölümü'nden geçen yıl mezun oldum. Bale eğitimime Asel Sanat’ta devam ediyorum. Hedefim toplamda 12 yıllık eğitimimi tamamlayarak bale eğitmenliği sertifikasını edinmek. Aynı zamanda oyunculuk da yapıyorum.

 

Bize oyunculuk serüveninin nasıl başladığını biraz anlatır mısın?

İlkokul 1. sınıftayken, ilgimi çekmesi üzerine aileme reklamlarda oynamak istediğimi söylediğimi hatırlıyorum. Akabinde annemin araştırmaları sayesinde İstanbul’da bir ajansa kayıt yaptırdım. Kısa süre içerisinde farklı teklifler aldım, ailemle birlikte bunların bazılarını değerlendirdik. Şu ana kadar 8 reklam filminde oynadım. Bunlara ilaveten 4 katalog çekimi yaptım. Tabii bir de Arka Sokaklar dizisinde ana cast olarak 4 bölümlük bir tecrübem oldu. Dizide, Ayçin İnci’nin canlandırdığı Canan karakterinin kızı, Ceren’i oynadım.

 

Şimdiye kadar hangi firmaların reklam filmlerinde rol aldın?

Defacto, LCW, Korkmaz, Onur Air, Metromall Ankara, Omo, Knorr, Toyota ve Yeşilay Kamu Spotu’nda rol aldım.

 

Okul, oyunculuk, müzik, bale… Hepsini bir arada yürütmek zor mu?

Hepsinden ayrı ayrı keyif alıyorum. Oyunculuk serüvenimin ise derslerim için de bir motivasyon kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Çekimlerin genellikle hafta sonları olması nedeniyle çok fazla zorluk yaşadığım söylenemez. Tabii ki burada aileme de gösterdikleri destek için teşekkür etmem gerekiyor. Projelerde seçici davranarak bir denge sağlayabiliyoruz.

 

Yaşıtların ya da senden küçükler oyunculuğu neden tercih etmeliler?

Çocukların gerçekten ilgileri varsa, öncelikle devam ettikleri okulun drama, tiyatro gibi kulüplerine katılmalılar çünkü ilgilerinin kalıcı ve yeteneklerinin bu yönde olup olmadığını keşfetmeleri önemli. Bir disiplin içerisinde derslere de önem vererek devam edilmesi gerekiyor. Tabii burada azim ve yetenek ön plana çıkıyor.

 

Bundan sonraki hedeflerin neler, kendini nerelerde hayal ediyorsun?

Öncelikli hedefim tabii ki okulum ve derslerimde başarılı olmak. Bununla beraber profesyonel bir seçim aşamasına gelene kadar dengeli bir şekilde, seçici olarak gelen projelerde yer almak ve kendimi ilgilendiğim alanlarda daima geliştirmek istiyorum. Bu arada uygun bir sinema filmi karşıma çıkarsa, yer almayı çok isterim.

NASIL ARANDI: #ada arca # ben başardım # kocaeli life # kocaeli # başarı # çocuk #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.