Kralları o eğitiyor!

2016-04-21    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-04-21
.stripslashes($urun->baslik).

Nisan ayında ilimizde gerçekleşen etkinlikler içinde en ilgi çekenlerinden biri de Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği tarafından ilimizde düzenlenen, ‘Alman Çoban Köpeği Irk Standardı Yarışması’ oldu.


Yahya Kaptan Ferruh Duygu Spor Kompleksi’nde gerçekleşen 2016 Kocaeli Şampiyonası, gerek bu çok özel ırkın meraklıları gerekse hayvan severler tarafından ilgiyle izlendi.

Pasteur Köpek Eğitim Merkezi’nde, başarılı köpek eğitmeni Rıza Soydemir tarafından eğitilen 5 Alman çobanının da katıldığı yarışmaya, dünyanın her yanından gelen ve ırkının standartlarını taşıyan 93 Alman çoban köpeği, 14 kategoride yarıştı.

Eğitimini üstlendiği dört ayaklı dostlarıyla şampiyonada büyük başarı elde eden Soydemir ile icra ettiği ilginç mesleğin detaylarını ve köpek eğitiminin inceliklerini konuştuk. 

 

 tommmmRıza Bey, önce sizi biraz tanımak isteriz...

26 yaşındayım, İzmitliyim. Uzun süredir Pasteur Köpek Eğitim Merkezi’nde görev yapıyorum. 2010 yılından beri resmi köpek eğitmeniyim.

 

Pasteur Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitimleri sadece siz mi veriyorsunuz?

Ben veriyorum ama yalnız değilim. Kardeşim Semih ve bir arkadaşım daha var, ancak onlar henüz resmi eğitmen değiller.

 

Köpek eğitmeni olmak için nasıl bir eğitim almış olmak lazım?

Aslına bakarsanız, pek çok merkezde köpek eğitmenliği yapan kişiler var, ancak resmi diplomalı köpek eğitmeni olmak kolay bir iş değil, çünkü bu alandaki resmi sertifika askeriyeden alınıyor. Ben sertifikamı, askerliğimi yaptığım Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda aldım.

 

EĞİTİLEMEYECEK KÖPEK YOKTUR

Bu sertifikayı kimler alabiliyor?

Askeriyede, köpek eğitmenliği eğitimi almak isteyenler için yapılan testten geçenler... Bu testten geçmek için köpekten korkmamalı, onun psikolojisinden anlamalı ve vücut dilinizi iyi kullanıyor olmalısınız.

 

Rıza Bey, bu işin eğitimini almış birisi olarak eğitemeyeceğiniz bir köpek cinsi var mı?

Hayır, ne kadar agresif, hırçın ya da saldırgan olursa olsun, her ırktan köpek eğitilebilir. Temel itaat eğitiminden sonra her ırk kendi karakter özelliklerine göre başka eğitimler alabilir.

 

Siz Pasteur Köpek Eğitim Merkezi’ndeki köpeklere hangi eğitimleri veriyorsunuz?

Önce şunu belirteyim, köpeklere narkotik ve bomba arama gibi eğitimler sadece askeriye ve emniyet teşkilatı içerisinde verilebilir. Sivil merkezlerin bu eğitimleri vermesi yasaktır. Biz merkezimizde temel itaat, ileri itaat ve alan koruma gibi eğitimlerin tümünü veriyoruz.

 

Gördüğüm kadarıyla siz, Alman çoban köpeklerinin sadece eğitimiyle değil, bakımıyla da ilgileniyorsunuz... Günlük bakımları nasıl yapılıyor?

Hepsini kuru mamayla günde 3 kez besliyoruz, çünkü spor yapıyorlar. Kas yapıları için her gün 2 saat yürüyüş bandında yürümeleri gerekiyor. Yine her gün 1 saat de tüyleri taranıyor ve diş temizlikleri yapılıyor. Ayrıca, sosyalleşmeleri için düzenli olarak insanlarla bir arada oluyor, bazen de yüzmeye gidiyorlar.

 

Eğitimlerin hakkını verdiler

Biraz da ilimizde yapılan şampiyonadan bahsedelim... Yarışmaya Pasteur Köpek Eğitim Merkezi’nde eğittiğiniz kaç Alman çoban köpeği katıldı?

Şampiyonaya 5 köpeğimizle katıldık. Hektor, kendi kategorisinde 2. oldu. Tom, ‘Kral Kategorisi’nde yapılan karakter testinde büyük başarı elde etti. Luna, kategorisinde 2.; Pepsi 4. oldu. İstanblue ise gelecek vaat eden yavru olarak seçildi. Köpeklerimiz aldıkları eğitimin hakkını verdi.

 

 yakala

 

'Kral Kategorisi' nedir?

Her köpeğin katılamadığı, en üst kategori... 18 ayını tamamlamış, IPO eğitimi belgesine sahip olarak üreme izni almış Alman çoban köpeklerinin katılabildiği bir kategori. Köpekler bu kategoride karakter testinden geçiyorlar. Tom da Kral Kategorisi’nde yarıştı testi büyük bir başarıyla geçti.

 

Peki, merkezinizdeki Alman çoban köpekleri yarışmaya nasıl hazırlandı?

Bu çok uzun bir süreç... Köpeklerin eğitimleri yaşlarına göre değişiyor. Eğitimlerimiz 3-6 aylıkken başlıyor ve alt yapıları oluşturuluyor. Duruş, yürüyüş, ring yürüyüşü, sosyalleşme, poz verme gibi konularda eğitim almaya başlıyorlar. Eğitimler, köpek 18 aylık olana kadar artan bir performansla devam ediyor. Bu eğitimi bitiren ve IPO belgesi alan köpekler de biraz önce bahsettiğimiz üreme iznini almaya hak kazanıyor.

Zeynep AKAR

 

zeynoo

 

 

 

 

 

NASIL ARANDI: #Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği #Alman kurdu #köpek #köpek eğitimi #Pasteur Köpek Eğitim Merkezi #Rıza Soydemir

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.