22-02-2024 15:14

Kokorecin kitabı yeniden yazılıyor; MAÇKA KOKOREÇ

2018-02-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-02-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR • FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN 

 

Şişe sarılarak kömür ateşinde pişirilmiş, şöyle bol kekikli mis gibi kuzu kokorece kim ‘hayır’ diyebilir ki? Yemek kültürümüzün en iddialı kalemlerinden biri olan kokoreç, pek çok kişi için günün her saatinde tüketilebilecek, vazgeçilmez bir lezzet.

Ve artık Kocaeli’de, kokoreç konusunda Türkiye markası olmak için yola çıkmış, bu lezzetin kitabını baştan yazmaya kararlı bir mekan var: Maçka Kokoreç.

Kendisi de iflah olmaz bir kokoreç tutkunu olan başarılı işletmeci Yüksel Mandıralı, hiçbir yerde beklentisini karşılayacak lezzette kokoreç bulamayınca, yeme-içme sektöründeki 23 yıllık tecrübesiyle yepyeni bir marka yarattı ve Maçka Kokoreç’i hayata geçirdi.

“Kokoreç konusunda Kocaeli’de ciddi bir açık vardı” diyen Mandıralı, Maçka Kokoreç’in kuruluş öyküsünü şöyle anlatıyor: “İlimizde kokoreç yapan çok sayıda dükkan olmasına rağmen bu konuda kendisini geliştiren, daha iyisini yapmak için çaba sarf eden bir mekan yoktu. Kokoreci çok seven birisi olarak, kokorece hem lezzet hem de işletme anlamında farklı bir bakış açısı, yeni bir soluk getirmek istedim ve Türkiye’nin kokoreç markası olmak üzere yola çıktım.”

 

İzmir usulüyle yapılan Maçka Kokoreç, porsiyon olarak ya da ekmek arasında servis ediliyor.

 

İZMİR USULÜ KOKOREÇ

Yüksel Mandıralı, Maçka Kokoreç markasını oluşturmadan önce bir yıl süren ciddi bir araştırma sürecinden geçmiş. İşe, kokorecin başkenti olan İzmir’e gitmekle başlayan başarılı işletmeci, burada ülkemizin en ünlü kokoreççisi Asım Usta’dan işin inceliklerini öğrenmiş.

Mandıralı bu süreci, “Uzun süre kokoreç üzerine araştırma yaptım. Bu işin en iyileriyle bağlantılar kurdum, onların desteğini aldım, en iyi kokorecin nasıl yapıldığını öğrendim. Daha sonra da kendi kokoreç tarifimi oluşturdum. Maçka Kokoreç’in kokoreçleri, Balıkesir’de üretiliyor ve burada pişiriliyor” cümleleriyle anlatıyor.

 

Maçka Kokoreç’te, süt kuzusu ve çöz ile yapılan kokoreç, kömür ateşinde pişiriliyor.

 

Kokoreci, İzmir usulüyle yapan Maçka Kokoreç’in en büyük özelliği, gerçek süt kuzusuyla ve hiç yağ kullanılmadan yapılıyor olması.

Kokoreçler tam da süt kuzusu mevsiminde alınıyor, lezzetin yıl boyunca aynı kalması için önceden stoklanıyor. Maçka Kokoreç, hiçbir yağ katkısı olmaksızın çöz kullanılarak sarılıyor.

Maçka Kokoreç’te, kokoreç tamamen İzmir usulüyle, içine domates ve biber eklenmeden, sadece kömür ateşinde pişiriliyor. Izgarada nar gibi kızaran kokoreçler arzuya göre sıcacık, çıtır çıtır ekmeklerin arasında ya da porsiyon olarak servis ediliyor.

 

Maçka Kokoreç’in ekmekleri her zaman sıcacık ve çıtır çıtır.

 

BALIKESİR ATOMU DA VAR

Mekanın menüsünde, kokoreç tutkunlarının çok iyi bildiği iki kokoreç çeşidi daha var: Balıkesir atomu ve İzmir atomu.

Kokorecin fındık ve boğazlık ile yapılan bir türü olan İzmir atomu, İzmir’de Asım Usta tarafından yapılarak Maçka Kokoreç’e gönderiliyor. Yüksel Mandıralı, Balıkesir atomu için ise “İzmit’te ilk defa satışa sunulan Balıkesir atomu çok özel bir tat. O kadar lezzetli ki ekmek arasında değil, tadına varılarak porsiyon şeklinde yenmesini öneriyoruz” diyor.

Maçka Kokoreç, kokoreç konusunda çok iddialı olsa da kokoreçle barışık olmayanları da düşünmüş. Mekanın menüsünde kokoreç çeşitlerinin yanı sıra midye dolma, tavuk pirzola, yaprak ciğer, sucuk ve köfte de var. Kokoreç sevmeyenler, özellikle yaprak ciğeri mutlaka denemeli.

 

Maçka Kokoreç, güler yüzlü ve enerjik ekibiyle de fark yaratıyor.

 

Maçka Kokoreç’te tatlı olarak ise nefis fırın sütlaç ve Kemalpaşa tatlısı var ancak menünün tartışmasız yıldızı, Kocaeli’de sadece Maçka Kokoreç’te bulabileceğiniz Argelato markalı dondurma.

 

Mekanda, en fazla rağbet gören ürünlerden biri de midye dolma.

 

EN KALİTELİ DONDURMA

Yüksel Mandıralı, Maçka Kokoreç’i açarken, Türkiye’nin en kaliteli dondurma markası olan Argelato’nun Kocaeli bayiliğini de almayı ihmal etmemiş.

Gerçek meyve, çikolata, vanilya ve doğal sütle üretilen; katkı maddesi ve aroma içermeyen; içinde en az yüzde 40 oranında meyve bulunan Argelato dondurmanın bütün çeşitleri, nefis.

 

Argelato markalı dondurma, tadanlarda alışkanlık yaratıyor.

 

Maçka Kokoreç’te şu anda 16 farklı lezzette satışa sunulan Argelato dondurma, özellikle fındıklı, limonlu, Antep fıstıklı, incirli, ahududulu ve bisküvili çeşitleriyle büyük ilgi görüyor.

 

Maçka Kokoreç, ürünlerinin lezzeti ve kalitesiyle olduğu kadar, konseptiyle de iddialı. Mimar Mehmet Şentürk’ün imzasını taşıyan şık dekorasyonuyla fark yaratan mekanda, kullanılan servislerden personel kıyafetlerine kadar her şey özel tasarım. İşletme sahibi Yüksel Mandıralı, dekorasyona özellikle önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söylüyor: “Maçka Kokoreç, spor çizgilerle tasarlandı; kaliteli ve tarz sahibi bir mekan oldu. Şu anda Türkiye’de, salon olarak bu konseptte bir kokoreççi yok. 236 metrekare kapalı, 100 metrekare açık alanı bulunan mekanımız, 100 kişiyi aynı anda ağırlayacak kapasiteye sahip.”

 

Maçka Kokoreç, işletme sahibi Yüksel Mandıralı’nın özel tarifiyle, Balıkesir’de üretiliyor.

 

Yuvam Akarca mevkiindeki Yıldız Konutları’nın altında hizmet veren mekan, her gün 12.00-03.00 saatleri arasında açık. Maçka Kokoreç’in İzmit’in her noktasına paket servis hizmeti de bulunuyor. Eğer sizin de canınız günün herhangi bir saatinde kokoreç çekerse, Maçka Kokoreç’in şık mekanına uğramanız ya da bir telefonla sipariş vermeniz yeterli.

 
İLETİŞİM

Adres: Alikahya Cumhuriyet Mahallesi Albay Karaosmanoğlu Cad. Yıldız Konutları AVM No:11/26, İzmit
Telefon: (0262) 313 00 33
www.mackakokorec.com.tr

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.