16-07-2024 21:45

Kocaeli’nin yeni markası: Kokoş Accessories

   1 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 09/03/2021
Kocaeli’den doğan, kısa sürede Türkiye’ye yayılan Kokoş Accessories, ilimizi yurt dışında temsil etmeye hazırlanıyor
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK 

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Kocaeli’nin artık yeni bir markası daha var; Kokoş Accessories... İzmit’te 25 yıla yakın mağazacılık yapan, bayan giyimin tanınmış markalarını ilimize ilk getiren isim olarak bilinen, o dönem adeta modaya yön veren Sebahattin Takar şimdi de bijuteri sektörüne el attı. Tekstilden çekildikten sonra bijuteri sektörüne yatırım yapan Sebahattin Bey kısa sürede öylesine büyük bir yol aldı ki oluşturduğu marka Kocaeli sınırlarını aştı, Türkiye’de isim yaptı.

5 yıl içinde 8 ilde 25 mağaza açan, bu yıl mağaza sayısını 55’e çıkarmayı hedefleyen Sebahattin Bey, yurt dışından gelen teklifleri de değerlendiriyor. Irak, Kıbrıs, Belgrad ve Azerbaycan ile prensipte anlaşan Sebahattin Takar, oluşturduğu Kokoş Accessories markasıyla ülkemizi yurt dışında temsil etmeye hazırlanıyor.

Pandemi döneminde e-ticarete yönelen, günde bin adet sipariş alarak sektöründe Türkiye’de ilk 3’e giren Sebahattin Takar ile yeni markası Kokoş Accessories’ı ve başarısının sırrını konuştuk. Yeni girişimcilere örnek olması dileğiyle...

Sebahattin Bey, sizi mağazacılık sektöründen, bayan giyimin ünlü markalarını ilimize getiren ilk isim olarak tanıyoruz. İlk mağazanızdan biraz bahseder misiniz?

Karagöz İş Hanı’nda bayan giyimi üzerine butik bir mağazaydı, kot pantolon satışı yapıyordum. Kısa bir süre sonra Fethiye Caddesi’nin üst köşe başındaki mağazayı devraldık. Orada sadece kot pantolon değil, karma giyim ürünleri satmaya başladık. Daha sonra ise markalara yöneldik. O dönem Türkiye’de bilinen tüm bayan giyim markalarının ürünlerini getirdik, kombinleyip satışa sunduk. Öyle bir ivme yakaladık ki İzmit’te modaya yön verir hale geldik. Fethiye Caddesi ile sınırlı kalmadık, alışveriş merkezlerinde de mağazacılık yapmaya başladık. Geçmişe dönüp baktığımda İzmit’te sağlam işler yaptığımı, iz bıraktığımı görüyorum. Gençlik yıllarında farkında olmasak da şu an daha iyi anlıyorum, o yılların en iyi mağazacılığını yapmışız. 25 yaşında Türkiye’nin en ünlü giyim markasını İzmit’e getirmek hiç kolay değildi, bunu başardık.

 

Peki, yaklaşık 25 yılınızı verdiğiniz mağazacılık sektöründen neden çekildiniz?

Sektöre girdiğimizde İzmit’te alışveriş merkezi olarak sadece Outlet Center vardı, sonrasında birbiri ardına AVM’ler açıldı. Bir de markalar giderek büyüdü, bizler markalaşma sürecini biraz geç fark ettik. Markalar bizi merdiven olarak kullanıp, kendi mağazalarını açmaya başladı. Onların gücü karşısında her geçen gün eridik. Büyük markalar ve AVM’ler ile mücadele edebilmek için İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği’ni kurduk ama yine olmadı. İzmit esnafı maalesef biraz rahat davrandı, pazar günleri dükkan açma talebimizi dahi kabul ettiremedik. Dolayısıyla gün geçtikçe kan kaybettik. Bir süre sonra baktık ki bu gidişata ‘dur’ diyemeyeceğiz, mağazayı devrettik.

3. AYDA BAYİLİK TEKLİFİ

Peki, bijuteri sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz?

Tekstil işi yaparken konfeksiyon ürünlerinin yanı sıra çanta, kemer ve bijuteri de satıyordum, sektöre yabancı değildim. Mağazacılığa da yakındı, zorlanmayacağımı hissettim. Bir de tekstile göre daha az risk taşıyordu. Aslında bu işe girerken mağaza açmak, markalaşmak gibi bir düşüncem yoktu, toptancılık yapmak istiyordum. İlk etapta imalattan ve ithalattan gelen ürünleri pazarlamaya çalıştım. Amacım biraz da piyasayı analiz etmekti. Bir yıl böyle geçti, çok büyük zorluklar yaşadım. Gördüm ki bu iş böyle olmayacak, insanların ayağına giderek yapılmayacak, o zaman mağaza açmaya karar verdim. Gebze’de, elimdeki ürünleri geçici olarak koyabileceğim küçük bir yer buldum. 2015 yılında ilk mağazamızı Gebze’de açtık. Tabii küçük bir dükkan açsak da barkodlardan kartlara kadar her şeyimizi hazır etmiştik. Mağaza o kadar büyük ilgi gördü ki 3 ay sonra bayilik talebi geldi. Bayilik vermek gibi bir düşüncem olmasa da dükkanını dahi bulup gelen kişiyi damadımın da ısrarıyla geri çeviremedim, ilk bayiliğimi vermiş oldum.

 

Bu kadar kısa sürede büyük yol almışsınız...

Evet, öyle oldu. Bu arada ürünlerimizi büyük mağazalara da vermeye başlamıştık. Tekstil tecrübem de olduğu için mağazalara danışmanlık yaptım, konseptler oluşturdum. Süreç devam ederken bu işi alışveriş merkezlerinde daha iyi yapabileceğimizi düşünüp, yaklaşık 3.5 yıl önce İnegöl AVM’de bir mağaza açtık. Bizim oraya gidişimiz AVM çalışanlarını dahi mutlu etti, ‘Bizim de eksiğimizi giderdiniz’ dediler. 40-50 metrekarelik o mağazada hayal edemeyeceğimiz cirolar yaptık. Mağazanın önünde insanlar resmen kuyruk oluyordu. Baktık ki iyi gidiyor, ekibimize yeni arkadaşlar da ekleniyor, Gebze’de geçici olarak açtığımız 70 metrekarelik mağaza da bize yetmiyor, daha büyük bir yer arayışına girdik. Başka illerde mağazalar açtıkça ekip büyüdü, ürün çeşitliliği arttıkça mağazaların metrekareleri de arttı. Eskiden 70-80 metrekarelik mağazalara bayilik veriyorduk şimdi 130-150 metrekareden aşağısını konuşmuyoruz.

8 İLDE 25 MAĞAZA

Aradan geçen bu süre zarfında kaç mağazaya ulaştınız?

Türkiye genelinde 8 ilde 25 mağazamız var. Bunların 7’sini kendimiz açtık, diğerleri bayilik. En son Malatya’ya bir şube açtık, hazırlıkları devam eden 8 projemiz daha bulunuyor.

 

Kocaeli’de kaç noktada varsınız?

Gebze çıkış noktamız zaten, yönetim merkezimiz burada. Toptan satış, showroom, e-toptan hizmetlerimizi buradan yönetiyoruz. Bunun yanı sıra İzmit’te Outlet Center’da ve şehir merkezinde birer mağazamız bulunuyor.

 

Markanızın adı neden Kokoş?

Marka uzmanlarından edindiğim tecrübeler ve katıldığım seminerler sonrasında bu isim üzerinde karar kıldık. Kokoş, genelde genç kızlarımızın kendi arasında kullandığı ‘aşırı süslü, takıp takıştırmayı seven’ anlamına gelen çok şirin bir kelime. Akılda daha kolay kalacağını düşünerek bu ismi seçtik. Kokoş Accessories dışında küçük mağazalara bayilik verdiğimiz bir alt markamız daha var, o da Assortice.

 

Ürün seçimini nasıl yapıyorsunuz?

Alışılmış bijuteri ve aksesuar mağazacılığının aksine dünya standartlarında sıcak konsept ve uygun fiyat iddiasıyla yola çıktık. Ürün yelpazemizi oluştururken; günümüz modasını en iyi yansıtan, yenilikçi ürünler seçmeye dikkat ediyoruz. Mağazaların takibi, devamlılığı, ürün tedariki konusunda alanında uzman ve eğitimli bir ekiple çalışmamızın da artıları var tabii ki. Günlük raporlamalarla yerinde tespitler yapıp, doğru yönlendirmelerle mağazalarımızı donatıyoruz.

BİNLERCE ÇEŞİT VAR

Mağazalarınızda kaç çeşit ürün bulunuyor?

Müşterilerimize; kolyeden küpeye, yüzükten bilekliğe, gözlükten saate kadar binlerce çeşit ürün sunuyoruz. Bunların yanı sıra çanta, çorap, atkı, taç gibi aksesuarlar da var. Bilindik aksesuar mağazalarının aksine geniş ürün yelpazemiz arasında hediyelik eşyalar da bulunuyor.

 

Kokoş markasının bu kadar ilgi görmesinin sebebi nedir sizce?

Bizim kendimize ait prensiplerimiz var. Bu kadar büyük ilgi görmemizin nedenlerinden biri de iddialı olmamız. İnsanların kendisini iyi hissedeceği konsept oluşturmak ve ihtiyaca cevap vermek konularında iddialıyız. Bayilik açtığımız her yerden bize ‘Böyle bir mağazaya ihtiyaç vardı, iyi ki açtınız’ deniyor. Böylesine güzel geri dönüşler motivasyonumuzu artırıyor. Fiyat politikasında da iddialıyız; en kaliteli ürünü en uygun fiyata satıyoruz, insanların bunu hak ettiğini düşünüyoruz. Her kesime hitap etmek gibi bir iddiamız daha var, bunu da başardığımızı görüyorum.

 

Gördüğüm kadarıyla büyük bir ailesiniz.

Evet, kendi şirketimiz bünyemizde 50 çalışanımız var, yan kuruluşlarla birlikte 200’e yakın kişi bize hizmet veriyor.

HEDEF; 100 ŞUBE

Bundan sonraki hedefinizi sorsam...

2021 yılı içerisinde 30 mağaza daha açarak, 55 mağazaya ulaşmak istiyoruz. Uzun vadeli hedeflerden bahsedecek olursak yurt içinde ve yurt dışında toplam 100 şubeye ulaşmak diyebiliriz. Yurt dışına da bayilik vermek üzere görüşmelerimiz sürüyor. Irak, Kıbrıs, Belgrad ve Azerbaycan ile prensipte anlaştık, pandeminin bitmesini bekliyoruz.

 

Pandemi demişken, koronavirüs salgını işlerinizi nasıl etkiledi?

Her sektörü etkilediği kadar bizi de etkiledi fakat biz en az zarar gören firmalardan biriyiz. Bunun sebebi de her zaman bir B planımızın olması. Çıkabilecek sorunlara çok önceden çözümler hazırlıyor olmamız. Pandemi süreciyle birlikte e-ticarete girdik ve iyi işler çıkarttık. Kendi branşımızda Türkiye’de ilk 3’te yer alıyoruz, günde 1000 adet sevkiyat yapıyoruz. Mağazaların kapalı olduğu dönemlerde AVM’ler de kira almayarak bize destek oldu. Şu an en büyük sorunumuz hafta sonu kapalı olmamız ancak buna rağmen bu süreçte bayilikler vermeye devam ediyoruz.

 

Biraz da sizden bahsedelim, iş hayatınızda olmazsa olmazlarınız var mı? Sizce başarının sırrı nedir?

Başarıya ulaşmak için çok çalışmak, insan yönetmeyi iyi bilmek, piyasayı doğru takip etmek, parayı doğru yönetmek gerek. Herkes mağaza açabilir ancak burada önemli olan farklı bir bakış açısına sahip olmak, disiplinli çalışmak ve ekip arkadaşlarınızı iyi seçmeniz. Kurumsallıkta, duygusallıktan uzak biriyimdir.

 

İş hayatında örnek aldığınız bir isim var mı?

Türk markası olarak LC Waikiki ile gurur duyuyorum. Benim için markadan ziyade bir enstitüdür. Yurt dışından alınıp, Türk markası haline getirilip, dünyaya açılmıştır. Mağazacılıkta en iyi örnek derseniz; İnditex Grubu’dur.

İLETİŞİM

Adres: Hacı Halil Mah., 1230. Sok.,

No: 6, Gebze/Kocaeli

Telefon: 0 532 614 61 83

NASIL ARANDI: #kokoş accessories # sebahattin takar # takı # kokoş # kolye # küpe # bileklik # çanta # kocaeli # yurt içi # yurt dışı

4 yıl önce - şahin takıs

çok büyük azim gerçekten tam bir başarı hikayesi tebrikler

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.