Kocaeli’nin Mavi Bayrak’lı Plajları

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 02/08/2022
Harika bir deniz tatili için güneye inmeniz şart değil. Şehrimizin göbeğinde bulunan mavi bayraklı plajlarımızda denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz
.stripslashes($urun->baslik).

Son yıllarda deniz kirliliğiyle mücadelede attığı adımların meyvelerini toplamaya başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘mavi bayrak’lı plajların sayısını her geçen yıl artırıyor. Gerek Karadeniz, gerekse Marmara Denizi kıyısındaki plajlarımız, yaz sıcağında serinlemek isteyen tatilcilerle dolup taşıyor. Sadece Kocaeli’den değil, çevre illerden de çok sayıda tatilciyi ağırlayan plajlarımız, yaz aylarında Ege ve Akdeniz kıyıları- na gidemeyenlere keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Karadeniz’in en popüler yaz destinasyonları arasında yer alan Kandıra’da 7 Mavi Bayraklı plajı bulunuyor: Kerpe, Miço Koyu, Kumcağız, Kovanağzı, Cebeci, Bağırganlı ve Seyrek plajları altın rengi kumu, berrak suyu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet anlayışıyla tatilcilerin alternatifleri arasında en ön sırada yer alıyor.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Plajlar ve marinalar için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülüyor. İlk olarak 1985 yılında Fransa’da başlatılan Mavi Bayrak 1987 yılından bu yana Avrupa’da ve 2001 yılından bu yana ise Avrupa dışındaki ülkelerde de uygulanıyor. Program; yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği konularında yüksek standartlara ulaşmak için yerel yönetimler ve plaj işletmeleriyle koordineli bir şekilde çalışıyor.

MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ

Mavi bayrak kriterleri zorunlu ve tavsiye niteliğindeki kılavuz ilkeler olmak üzere iki gurupta sınıflandırılıyor. Kriterlerinin büyük bir kısmı zorunlu yani plajın mavi bayrak ödülü alabilmesi için bu kriter- lere uyması gerekiyor. Bu kriterlerden bazıları şöyle:

• Mavi Bayrak Programı ve diğer FEE eko-etiketi ile ilgili bilgiler plajda sergilenmelidir.

• Sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir.

• Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir.

• Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir.

• Yasalara göre hazırlanan plaj davranış kuralları panoda sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalıdır.

• Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntıları, kötü bir görüntü yaratmadığı sürece plajda bırakılmalıdır.

• Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (tuvalet-lavabo) bulunmalıdır.

• Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir.

• Kamu güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır.

• Plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır.

• Beldede en az bir mavi bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunmalıdır.

KERPE PLAJI

Kandıra’nın incisi olarak kabul edilen Kerpe Plajı, ilçeyi ziyaret edenler için önemli durakların başında geliyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Kerpe, geleceğin Bodrum’u olacağını artan turist sayısıyla gösteriyor. Kerpe, rüzgardan korunaklı yapısı nedeniyle özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Plajın yer aldığı koyun bazı kesimlerinde şnorkelle yüzme ve tüplü dalış yapılabiliyor. Mavinin her tonunun görüldüğü Kerpe Aile Plajı bu sezon farklı bir konseptle de hizmet vermeye başladı. 4 adet özel locanın konumlandırıdığı Kerpe Aile Plajı, tatilcilerin konforu düşünülerek hazırlandı. İlk olarak 2016 yılında mavi bayrak kazanan Kerpe Plajı’na İzmit üzerinden İzmit-Kandıra yolunu kullanılarak gidiliyor. Keyifli bir tatil için cennetten bir köşe olan Kerpe’yi ziyaret edin, mavi bayraklı plajında denizin ve güneşin tadını çıkarın.

MİÇO KOYU KADINLAR PLAJI

Mavi bayrak, Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı’na 2019 yılında geldi. Kerpe Mahallesi’nde bulunan Miço Koyu yaz sezonunda sadece kadınlara tahsis ediliyor. Etrafı çam ormanıyla çevrili plajda ziyaretçiler, yemyeşil ağaçların gölgesinde dinlenebiliyor. Doğal güzellikleriyle görülmeye değer Miço Koyu Kerpe Kadınlar Plajı’nda şezlong, şemsiye, duş alanları, tuvaletler gibi ihtiyaç olabilecek her ayrıntı düşünülmüş. İçeriye girişlerde dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek de serbest. Kerpe mer- keze çok yakın olan plaja gelmeden civardaki marketlerden alışveriş yapma imkanı da mevcut.

KUMCAĞIZ HALK PLAJI

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde kumsala sahip Kumcağız Plajı da yaz sıcaklarından bunalanların ve tabiatın eşsiz manzarası eşliğinde tatil yapmak isteyenlerin aradığı adresler arasında yer alıyor. Temiz ve ince kumuyla tercih edilen plajda, suyun berraklığı sayesinde deniz tabanındaki güzellikler seyredilebiliyor. Sığ bir denize sahip olan yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklu aileler için en uygun seçeneklerden biri. Şemsiye ve şezlong kiralama, duş ve soyunma ka- bini gibi imkanlar da sunan plaj, Kandıra plajları içinde en çok ziyaretçi alan noktalardan biri.

KOVANAĞZI PLAJI

Kefken Mahallesi’ndeki Kovanağzı Plajı ise Miço Koyu’ndan sonra Kandıra’nın mavi bayrağa sahip en küçük ikinci plajı olma özelliği taşıyor. 2021 yılında mavi bayrak kazanan Kovanağzı Plajı, güzelliğiyle görülmeye değer. Deniz taba- nı ve plaj kısmı taşlı yapıya sahip olan Kovanağzı, az dalga alması dolayısıyla Kandıra’nın en güvenli plajları arasında gösteriliyor. Çevresindeki kafe ve büfelerden her türlü ihtiyacın karşılanabildiği Kovanağzı Plajı, Kefken merkeze 15 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

CEBECİ HALK PLAJI

2013 yılında mavi bayrak sahibi olan Cebeci Plajı, Kandıra’nın en büyük plajı. Yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip Cebeci Plajı, Karadeniz’deki 2 adadan biri olan Kefken Adası’nın tam karşısında yer alıyor. Plajında voleybol ve futbol alanlarının bulunduğu Cebeci Plajı ziyaretçilerine WC, otopark, bisiklet park alanı, gölgelik, soyunma kabini, cankurtaran ve sağlık hizmetleri, duş alma ve güneşlenme alanları, güvenli denize girme sahası imkanları sunuyor.

BAĞIRGANLI PLAJI

Su kalitesi ve çevresel standartların yüksek olduğu plajlardan olan Bağırganlı Plajı, mavi bayrağı ilk olarak 2017 yılında almaya hak kazanan, doğayla iç içe plajlarımızdan bir tanesi. Bağırganlı Plajı, olta balıkçılığı ve dalış gibi aktivitelere de olanak sağlıyor.

SEYREK PLAJI

Kandıra Seyrek Plajı, Kocaeli’de 2022 yılında 33 kriteri tamamlayarak mavi bayrak almaya hak kazanan son plaj oldu. Kriterleri başarıyla geçen Seyrek Plajı, tertemiz suyu, el değmemiş doğasıyla gözde tatil beldesi olmaya hazır. Diğer plajlarda olduğu gibi Seyrek Plajı’nda da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye verdiği önem doğrultusunda hayata geçirdiği hizmetler, kentin sahillerinin gönül rahatlığıyla yüzülebilir olmasını sağlıyor.

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik # kocaeli # kocaelibüyükşehirbelediyesi # belediye # mavibayrak # deniz # plaj # havuz

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.