27-05-2024 21:21

Montessori eğitiminin öncüsü; Özel Bilgi Köprüsü

2019-06-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-10
.stripslashes($urun->baslik).

İlimizin başarılı eğitimcilerinden Ali Korkmaz’ın sahibi olduğu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Yenişehir Mahallesi Arda Sokak’taki kendi binasında faaliyete başlayan Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu, Kocaeli’nin ilk Montessori anaokulu olma özelliğini taşıyor.

Deneyimli uzman kadrosuyla 6 yıldır eğitim veren Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu, bölgemizin en çok tercih edilen okul öncesi kurumu olarak da dikkat çekiyor.

Amerika’nın en saygın montessori organizasyonu Amerikan Montessori Society üyesi olan Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nda 2- 6 yaşa yönelik tam gün montessori eğitimi veriliyor.

Maria Montessori’nin ‘Çocuğun eline koyamadığını zihnine koyamazsınız’ felsefesinden yola çıkarak, miniklerin keşfetmesine, dokunmasına, inşa etmesine, üretmesine, kendi kendine başarabilmesine fırsat vererek, kişilik gelişiminin güçlendirildiği okulda kaliteden asla ödün verilmiyor.

Çocukların güvenliğinin düşünüldüğü, hijyenik ortamlarda, doğal ve organik beslenmenin önemsendiği, her türlü aktivite ile çok yönlü gelişiminin sağlandığı Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu, üstlendiği misyon gereği devlet okullarına da öncülük ediyor. Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nu, kurumun sahibi Ali Korkmaz’dan dinledik.

 

 

Ali Bey, öncelikle ‘montessori’ nedir?

1900’lerin başında Roma’da, Dr. Maria Montessori tarafından çocuğun keşfi üzerine geliştirilen bir yaklaşım. Bu yaklaşımın merkezinde çocuk vardır ve öğretmen çevreyi hazırlamak, çocuğun çevresi ile etkileşime geçmesine rehberlik etmek görevini üstlenir. Montessori yaklaşımı akademik gelişimi desteklemekle birlikte, çocukların kendilerine özgü birey olmalarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrenmelerine de odaklanmaktadır. Ayrıca, özgüven, inisiyatif, konsantrasyon, koordinasyon, düzenlilik, bağımsızlık, başkalarına olan saygıyı geliştirme bu yaklaşımı nitelemektedir.

Montessori; çocukların kendi yönettikleri etkinlikleri, yaşayarak öğrenmeyi ve işbirliğine dayalı oyunu temel alan bir eğitim sistemidir. Çocuklar, montessori eğitiminde, kendi öğrenimleri için yaratıcı seçimler yaparken, sınıf ve öğretmen ise yaşlarına uygun çalışmalar sunarak süreci yönlendirir. Dünyaya dair bilgiler keşfetmek ve kendi potansiyellerini geliştirmek için çocuklar hem bireysel hem de gruplar halinde çalışır.

 

Montessori sınıflarının özelliği nedir?

Montessori sınıflarında çocukların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda, duyarlı dönemleri göz önünde bulundurularak tamamen somut tecrübeler edinebileceği materyaller mevcuttur. Hazırlanmış bu çevrede çocuğun merak duygusu artarken, çalışmak istediği materyali kendisi tercih eder. Hazırlanmış çevrede çocuğun tüm gelişimlerine hitap eden beş ayrı bölüm bulunmaktadır. Günlük yaşam bölümü çalışmaları; çocuğun motor becerilerinin gelişimine, zarafet-nezaket kurallarını öğrenmesine, konsantrasyon ve koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Duyu bölümü çalışmaları ise çocuğun beş duyusunun gelişmesinde; somut materyallerle biçim, büyüklük, renk, doku, tat gibi kavramları ve bunlar arasındaki ilişkileri anlayacağı şekilde tasarlanmıştır. Matematik bölümü çalışmaları çocuğun matematiksel zekasının gelişmesini destekler. Dil bölümü çalışmalarının amacı, çocuğun serbestçe kendini ifade etme yeteneğini kazanması kadar, dilin kavramlara ilişkin yönünün yapılaştırılmış alıştırmalar yardımıyla geliştirilmesidir. Sunulan materyaller eşliğinde çocuğun görsel okuması desteklenir. Kozmik bölümü çalışmalarının temel amacı doğanın sistemine ve sistemdeki tüm varlıklara karşı gösterilmesi gereken saygı ve düzeni aşılamaktır. Kozmik eğitim ile doğanın önemi çocuklara öğretilerek doğayı sevmeleri hedeflenir. Böylece çocukların evren içinde kendilerini bir yere ait hissetmelerine yardımcı olmaya çalışılır. Kültürel çalışmalar ile desteklenerek farklı kültürleri benimsemesi ve empati yeteneğinin gelişmesi sağlanır.

 

 

KARMA YAŞ GRUPLARI

 

Sınıflarda neden karma yaş grupları var?

Montessori sınıflarında 3-6 yaş aralığındaki çocuklar birlikte çalışır. Karma yaş grubunun amacı büyük çocukların liderlik etme, yardım etme, sahiplenme ve örnek olma duygusunu geliştirirken, küçük yaş grupları için de gözlem yapma, başarabilme duygusunun güdülenmesi ve yaşının gerektirdiği çalışmaların dışında bireysel öğrenme isteğinin artmasıdır. Karma yaş sınıflarında yardımlaşma, karşılık beklemeksizin verme, paylaşma, sıra bekleme; çocukları daha sabırlı ve hoşgörülü yaparak, sosyalleşmelerinde büyük rol oynar.

 

Okulunuzdaki bütün öğretmenleriniz montessori eğitimi almış olmalı.

Okulumuz, American Montessori Society (AMS) üyesi olup, eğitmenlerimiz uluslararası eğitim sertifikalarına sahiptir. Alanında uzman eğitim kadrosu ile Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nda eğitime, çocuğun renkli dünyasına saygı duymakla işe başlanır. Bir birey olarak var olan çocuk; mutlu, özgür, araştıran, soran, sorgulayan, hata yapmaktan korkmayan, özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, öğrenme modelini öğrenebilen, vicdan sahibi, merhametli, çevresine saygı duyan, kendi işini kendisi yapabilen, yardımsever, sorunlar karşısında çözüm üretebilen bireyler olarak yetişir. Montessori eğitiminde hataları kendi içerisinde barındıran materyaller sayesinde çocuk hata yapmaktan korkmaz, ödül ve ceza olmayan eğitim sisteminde çocuklar yaparak, yaşayarak, somut tecrübeler edinerek içindeki öğrenme ateşini söndürmez. ‘Bir eğitimin başarı kriteri, çocuğun ne kadar mutlu olduğudur’ düşüncesiyle çocuğun mutlu olmasını temel alıyoruz. Montessori çocukları sağlıklı düşünebilen, özgüveni ve öz disiplini gelişmiş, empati kurabilen bireylerdir.

 

 

Amerikan Montessori Society üyesi olduğunuzu biliyoruz, bunun artıları nelerdir?

Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu, uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalı okullardan biridir. Bununla birlikte eğitmen eğitimcilerinden Sadiye Büyükada ile Merve Korkmaz; İstanbul Montessori Enstitüsü’nde (IME) 3-6 yaş için 326 saat süren uygulamalı montessori eğitimi almış, Sadiye Büyükada ayrıca American Montessori Internationale (AMI) eğitimini bitirmiştir. Bu öğretmenlerin öncülüğünde kurumumuz, her yıl Amerikan Montessori Society (AMS) tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bütün öğretmenlerimizin eğitimleri tamamlanmıştır. Bu uygulamalar, montessori eğitimini sözde değil, özünde de tam anlamıyla uygulayan bir eğitim yuvası haline geldiğimizi göstermektedir. Montessori eğitimiyle ilgili olarak; dünya ile aynı anda hem konu anlatımlarında hem de seçilen materyallerde kendini geliştiren, bu topluluğa bağlı çalışmalarını sürdüren bir okul olarak fark yaratıyoruz.

 

Çocukların gelişimi sanatsal ve sportif faaliyetlerle de destekleniyor değil mi?

Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nda çocuklar, alanında uzman eğitim kadrosuyla görsel sanatlar, jimnastik, yoga, tiyatro, bale, müzik, satranç gibi branşlarda eğitim görür, sanat ve spor alanındaki gelişimleri desteklenir.  Çocukların ilgi ve yeteneklerini keşfedilebildiği sanatsal çalışmalarda temel amaç; özgüven, kendini ifade etme becerisi kazanma, dil gelişimi ve sosyalleşme, estetik ve yaratıcılığın gelişmesidir. Öte yandan bu dersler doğru vücut duruşları ve nefes teknikleri, skolyoz ve düztaban gibi bu yaş grubunda görülebilecek olumsuzlukların erken fark edilmesine katkı sağlar.

 

 

Son olarak hedeflerinizden bahsetsek?

Özel Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 eğitim vizyonu kapsamında alternatif eğitim metodu olan montessori eğitimine, Kocaeli genelinde bulunan devlet okullarının pilot montessori sınıflarına ‘Montessori Felsefesi Eğitimi’ vererek destek olmaktayız. Ayrıca hamilik projesi kapsamında da materyal kullanımı, sunumu ve sınıf içerisi uygulama alanında da okulumuz devlet okullarına öncülük etmektedir. Kocaeli genelinde montessori eğitiminin öncüsü olmanın gururuyla tüm ebeveynlere ve çocuklara dokunmayı temel misyonumuz edindik.

NASIL ARANDI: #Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu # Ali Korkmaz # anaokulu # Bilgi Köprüsü # montessori # eğitim # kocaeli bilgi köprüsü #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.