Kocaeli BİLNET Okulları bir ilke daha imza attı

2019-05-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-05-06
.stripslashes($urun->baslik).

MAHZUNİ’YLE ANILAR

 

Âşık Mahzuni’ye atfedilen anma etkinliği aynı zamanda bir okulda ilk kez düzenlendiği için de özeldi. Program Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan ozanlık geleneğini tanıtan konuşmalarla başladı. Türk Halk Müziği’nin dünyaca ünlü ismi, âşıklık geleneğinin taşıyıcısı ve Âşık Mahzunî’ye en yakın isimlerden Sabahat Akkiraz, Miyase İlknur ve Erdal Erzincan kısa konuşmalarla ozanlık geleneği hakkında bilgiler aktardı. Sohbet esnasında Aşık Mahzuni’yle ilgili anılar da paylaşıldı.

 

MUHTEŞEM KONSER

Belgesel tadında program Sabahat Akkiraz ve Erdal Erzincan konseriyle tamamlandı. Adını okyanus ötesine taşıyan, Avrupa’dan Brezilya’ya Brezilya’dan Venezuella’ya kadar türkülerimizi dile getiren dünyaca ünlü sanatçı Sabahat Akkiraz ve bağlama virtüözü Erdal Erzincan dinleyicilere unutulmaz bir konser verdi. Mahzuni’nin 13 parçası seslendirildi.

 

 

KATILIM YÜKSEK

BİLNET Okullarının mayıs ayı etkinliğine katılım yüksekti. Salon hınca hınç dolarken İzmit Kaymakamı Ömer Akmenşen, BİLNET Okulları Kocaeli Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz ile AK Parti eski Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus da programda yer aldı.


KONUKLAR ADINA 3’ER ADET FİDAN


Öte yandan BİLNET Okulları, program konukları adına Kütahya Altınova Hatıra Ormanı’na 3 adet fidan bağışladı. TEMA Vakfı tarafından düzenlenen belge kendilerine teslim edilirken, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak üzere yapılan bu katkıya vesile olduğu için teşekkür edildi. Ayrıca Akkiraz, Erzincan ve İlknur’a katılımlarından dolayı anı plaketi verildi. Konser sonrası konuklar sanatçılarla bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

 
KARİYER GÜNLERİ

BİLNET Okulları daha önce “Şiirlerle Şarkılarla Sabahattin Ali’yi Anıyoruz” programıyla Nebil Özgentürk’ü, “Çanakkale Destanı” programıyla İlber Ortaylı’yı, “Okumak Sana Çok Yakışır” programıyla Yalvaç Ural’ı öğrencileriyle buluşturmuştu. Ayrıca “Okul İçin Değil, Yaşamak İçin Öğren” isimli programıyla Sedat Örsel, “Sıradan Bir Gün” programıyla Yekta Kopan, “Mazeret Yok” programıyla Dr. Şaban Kızıldağ, “Nefes terapisi ve stres yönetimi” programıyla Cenk Devrim Ulusoy öğrenci ve öğretmenlere yönelik kişisel gelişim ve kariyer günleri gerçekleştirmişti. Anadolu’da Ozanlık Geleneği ve Aşık Mahzuni’yi Anma Günü Etkinliği de önceki organizasyonlar gibi büyük ilgi gördü, beğenildi.
 

AŞIK MAHZUNİ HAKKINDA

Halk şiirine ve türkülere gönül veren Âşık Mahzuni, 62 yıllık ömrüne; 453 plak, 58 kaset ve yayınlanmış 8 kitap sığdırdı. Ayrıca TRT tarafından hazırlanmış iki belgeseli bulunmakta. Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni 17 Mayıs 2002’de, 62 yaşındayken Almanya'nın Köln Şehrinde hayata gözlerini yumdu.


SABAHAT AKKİRAZ

Türk Halk Müziği’nin en başarılı ve güçlü isimlerinden olup genelde alevi semahları, deyişleriyle tanınmakta. Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendiren sanatçının yüzlerce derlenmiş eseri de arşivinde bulunmakta. Sabahat Akkiraz’ın siyasi kimliği de bulunup, 24. dönem CHP İstanbul eski Milletvekilidir.

MİYASE İLKNUR

Gazeteci-yazar Miyase İlknur, Aşık Mahzuni’yle henüz 6 yaşındayken tanıştı.  Yaşamı boyunca kendisine en yakın isimlerden oldu. Mahzuni’yle ilgili makale, kitap yayınladı. Aşık Mahzuni Belgeselinin metin yazarlığı ve yapımcılığını üstlendi.

NASIL ARANDI: #BİLNET Okulları Kocaeli Yerleşkesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz # BİLNET # BİLNET Okulları # Kocaeli # Aşık Mahsuni # Sabahat Akkiraz # Miyase İlknur # Erdal Erzincan # ozanlık geleneği #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.