21-06-2024 14:56

Yüksek yaşam kalitesi için; Tri-fokal Akıllı Mercek

2019-05-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-05-07
.stripslashes($urun->baslik).

İlerleyen yaşlarda oluşan kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarını da sonsuza kadar ortadan kaldıran akıllı mercek tedavileri ile her yıl binlerce kişi gözlük ve lenslerine veda ediyor. Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, kullanılan göz içi mercek seçiminin görme kalitesini doğrudan etkilediğini belirtirken, mercek kalitesinin önemi ve operasyon sonrasında kalitesiz mercek kullanımı ile doğabilecek sonuçlar hakkında açıklamalarda bulundu. Gelişen teknoloji ile birlikte katarakt, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. Femtosaniye lazer ve tri-fokal akıllı mercek gibi tedaviler sayesinde hastalar gözlük ve lenslerine sonsuza kadar veda ederken, göz içi merceğinde oluşan katarakt gibi kaçınılmaz hastalıklar da bir operasyonla engellenebilir hale geldi. Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, göz içi mercek tedavilerinde uygulanan teknikler kadar göz içi merceğin kalitesinin de önemli olduğunu söylüyor.

 

DOĞRU MERCEKLE NET GÖRÜŞ

Op. Dr. Ekşioğlu, “Göz içi mercek ameliyatlarının ardından görme kalitesinin beklentilerinin altında olduğunu belirten hastalarda, öncelikle düzeltilememiş kırma kusuru, oküler yüzey rahatsızlıkları, göz içi merceğin oturmamış olması gibi giderilebilir bir problem olup olmadığına bakılır. Ancak tüm bu belirtiler problemin kaynağı değilse, o zaman göz içine yerleştirilen merceğin kalitesinin araştırılması gerekir. Göz içi mercek operasyonlarında kullanılan lazer teknolojisi kadar, merceğin kalitesi de gelecekteki görme kalitesini direkt etkileyen en önemli faktördür” diyor.

 

 

Göz içi mercek tedavilerinde hastanın ihtiyaçlarının doğru belirlenmesinin önemine dikkat çeken Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Hasta için uzağı mı yakını mı görmenin daha önemli olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Her şeyden önce detaylı bir göz muayenesi yapılmalı. Her hastanın göz yapısı bu ameliyata uygun olmayabilir. Hastanın pupil boyutlarının yanı sıra kataraktı olan hastaların mesleki durumu, yaşı, okuma alışkanlıkları gibi etkenler dahi hasta seçimini etkileyen faktörler. Hastaların ameliyat öncesinde detaylı olarak bilgilendirmesi de önemli etkenlerden bir tanesi. Doğru hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurum ve hekimin tecrübesinin yanı sıra, kullanılan merceğin doğru seçilmesi sayesinde bu ameliyatlarda yüksek bir başarı oranı yakalanmaktadır. Ameliyat sonrasında ise yaklaşık 3-4 haftalık bir süreç boyunca hastalardan damla kullanmaları ve gözlerine özen göstermeleri istenir. Görme, yaklaşık 1-2 gün içerisinde normal seviyelerine ulaşır, hastalar normal hayatlarına dönebilir” diyerek sözlerini tamamlıyor.

NASIL ARANDI: #Dünyagöz İzmit Hastanesi # Erkan Ekşioğlu # trifokal mercek # göz sağlığı # sağlık # göz # mercek #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.