29-02-2024 18:26

Kayrahan Coşkun: Schroth terapi çok iyi geldi!

2020-09-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-09-02
.stripslashes($urun->baslik).

Uyguladığı kişiye özel egzersizlerle omurga rahatsızlıklarında çok başarılı sonuçlara imza atan ve yaptığı çalışmalarla ülke çapında tanınan fizyoterapist Elif Akıncı, bir çocuğun daha hayatına dokundu. 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Kayrahan Coşkun, ileri derecedeki skolyoz rahatsızlığıyla başvurduğu Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde, Akıncı’nın bilgi ve tecrübesiyle ağrılarından büyük ölçüde kurtuldu, postürü düzeldi, bedenen kendisini daha güçlü ve sağlıklı hissetmeye başladı.

Ülkemizde, uluslararası ‘Schroth Terapi Sertifikası’na sahip 36 uzmandan biri olan ve ilimizde bu terapiyi uygulayan tek isim olarak dikkat çeken fizyoterapist Elif Akıncı, Kayrahan Coşkun’un şikayetlerinden kurtulması için özel bir egzersiz programı oluşturdu. Kendisinin geliştirdiği, kişiye özel rubatonik pilates egzersizlerine, çocuklardaki omurga rahatsızlıklarında gözle görülür düzelme sağlayan Schroth terapiyi de ekleyen Akıncı, Kayrahan Coşkun’un omurgasındaki eğriliğin büyük oranda derecede düzelmesini sağladı. Kendisine uygulanan program sayesinde şikayetlerinden büyük ölçüde kurtulduğunu söyleyen Kayrahan Coşkun, duygularını şöyle anlattı:

 

 

AĞRILAR BENİ ZORLUYORDU

“Ciddi derece sırt ve bel ağrıları çekiyordum. Bu durum beni çok zorluyordu. Ağrıların skolyoz nedeniyle olabileceği hiç aklıma gelmedi hatta ilk zamanlar annem, sırtımın ve belimin tutulduğunu zannetti. Ağrılarım giderek artınca doktora gittik. Röntgen çekildi ve sırtımda 37 derecelik, belimde ise 45 derecelik skoloyoz olduğu ortaya çıktı. Büyüme çağında olduğum için doktorum cerrahi operasyonu uygun görmedi ve bir fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapmamı önerdi. Doğru egzersizlerle eğriliği durdurabileceğimizi söyleyerek, bize adını ilk kez duyduğumuz Schroth yöntemini tavsiye etti.

Ailemle birlikte hem Schroth terapi hem de bu yöntemi uygulayan uzmanlar konusunda bir araştırma yaparken fizyoterapist Elif Akıncı ismiyle karşılaştık. Şubat ayında annem ile birlikte Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne gittik. Ona röntgenimi gösterdik. Elif abla, benim için bir egzersiz planı oluşturdu, çalışmalarımıza hemen başladık. Egzersizlere ek olarak, günde 20 saat korse kullanıyordum. Kısa bir süre sonra omurgamda ciddi düzelme olduğunu hissettim. Artık çok daha az ağrı çekiyor, kendimi daha iyi hissediyordum. Ancak mart ayının ortasında salgın oldu ve biz egzersizlere ara vermek zorunda kaldık. Maalesef, evde kaldığım sürede hem kilo aldım hem de egzersizlerim aksadı. Böyle olunca bir gerileme yaşadık. Karantina biter bitmez soluğu yine Elif ablanın yanında aldım. Skolyozum, egzersizlere başlamadan önceki halinden bile daha ileri bir seviyedeydi.

Egzersizlere vakit geçirmeden başladık. 1,5 ay gibi kısa bir sürede yeniden ilerleme kaydettik, ağrılarımdan kurtuldum. Artık postürüm daha düzgün.

Elif abla ile yolum uzun... Büyüme çağındayım ve skolyozu ne kadar durdurabilirsek, geriletebilirsek benim geleceğim için o kadar iyi olacak. Tüm yaşadıklarıma ve yoğun egzersiz programıma rağmen Elif ablanın güler yüzü, sevgisi, ilgisi, güven vermesi, pozitif olması beni psikolojik olarak çok motive ediyor.

O, benim için bir fizyoterapistten daha fazlasını ifade ediyor. Sadece Elif abla değil, buradaki diğer hocalarım da benimle çok güzel ilgileniyor. Egzersizleri keyif alarak, azimle yapıyorum. Ergenlik öncesi bu durumun düzeleceğini bilmek bana iyi geliyor. Şunu söyleyebilirim, Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi çok güvenilir bir merkez. Duruş bozukluğu olan her akranıma buraya gelmelerini, Elif abla ile tanışmalarını mutlaka öneriyorum.”

NASIL ARANDI: #elif akıncı # fizyoterapist # rubatonik pilates # pilates # omurga sağlığı # omurga rahatsızlıkları # skolyoz # kifoz # Schroth Terapi # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.