İSTEK Kocaeli Okulları Kurucu Temsilcisi; Özenç Yalçın

2020-04-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-04-03
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

İSTEK Vakfı Okulları Kurucu Temsilcisi Özenç Yalçın, ilimize Türkiye’nin en köklü ve güvenilir eğitim kurumlarından birini kazandırdı. 35 yıllık köklü geçmişi, verdiği kaliteli eğitim, cumhuriyetçi ve Atatürkçü çizgisiyle tanınan İSTEK Vakfı Okulları, Kocaeli’deki ilk eğitim-öğretim döneminde başarılı bir grafik çizdi. 21 yıllık tecrübesiyle kurumun İzmir, Aydın ve Kocaeli’deki 4 kampüsünde toplam 13 okulunu yöneten Yalçın, “Arkasında yalnızca eğitim yatırımı olan ve sadece eğitimle ilgilenen İSTEK Vakfı Okulları’nın Kocaeli’de de fark yaratacağını hep birlikte göreceğiz” diyor ve ekliyor: “Kocaelili ailelerin böyle güvenilir bir okula ihtiyacı vardı.”

Gelin, eğitim sektörüne ilimizde de iddialı bir giriş yapan İSTEK Vakfı Okulları’nın Kocaeli’ye geliş hikayesini ve hedeflerini, bir de İSTEK Vakfı Okulları Kurucu Temsilcisi Özenç Yalçın’dan dinleyelim.

 

Özenç Bey, İSTEK Vakfı Okulları, İstanbul dışındaki illerde faaliyet göstermeye ne zaman başladı?

İSTEK Vakfı Okulları, çağdaş bir eğitim anlayışıyla Sayın Bedrettin Dalan tarafından 1985 yılında kurulan bir okul. Cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir çizgiye; bu çizgiden asla taviz vermeyen bir anlayışa sahip. Vakıf okulları, 2016 yılına kadar merkezinin dışına çıkamıyordu. İSTEK Okulları da faaliyetlerini sadece İstanbul’da yürütüyordu ama 2016 yılı itibariyle bu değişti. Kurucumuz Bedrettin Bey, dokumuza uygun kentlerde İSTEK kültürünün ve markasının yaygınlaşması talimatını verince İstanbul dışındaki ilk okulumuzu İzmir’de kurduk. Ben, İSTEK Okulları’nın İzmir, Aydın ve Kocaeli’deki kampüslerini yönetiyorum. İzmir’de 2, Aydın ve Kocaeli’de 1’er olmak üzere 4 kampüste 13 okulumuz bana bağlı.

 

Kocaeli’yi tercih etmenizin nedeni nedir?

Kocaeli, beyaz ve mavi yakalı çok sayıda insanın çalıştığı, yoğun nüfuslu bir sanayi kenti. Kocaeli’yi uzun süredir takip ediyorduk. Kapanan okullar olunca, özel okulculuğa karşı bir güvensizlik başladığını fark ettik. Yaptığımız saha araştırmasında Kocaeli’de eğitime önem veren bir kitlenin varlığını ve insanların güvenilir bir kuruma ihtiyaç duyduğunu tespit ettik. Böyle olunca Kocaeli’yi İSTEK Okulları ile buluşturmak istedik. Ayrıca, Kocaeli zaten İSTEK Vakfı’na yabancı bir kent değildi. Kocaelili olup İstanbul’da İSTEK Okulları’nda okuyan ve mezun olanların sayısı oldukça fazla.

 

 

BAĞLAR KOPMUYOR

 

İSTEK Okulları güçlü olduğu kadar köklü bir okul. Öğrencileriniz bunun avantajını yaşıyor mu?

İSTEK Okulları mezunlarının çok güçlü bir derneği var. İSTEK Vakfı bir aile gibi ve mezun olduğunuzda da bağlar kopmuyor. Böyle olunca İSTEK’li olmak bir ayrıcalığa dönüşüyor. İSTEK Okulları ya da Yeditepe Üniversitesi mezunu olan çok sayıda iş insanının Kocaeli’de yaşadığını tespit ettik. Nitekim okulu açar açmaz tüm bu bileşenlerin meyvesini aldık. Artık aileler çağdaş, modern ve Atatürkçü okullara ihtiyaç duyuyor. Veliler; güvenebileceği, arkasında yalnızca eğitim yatırımı olan, sadece eğitimle ilgilenen bir okul istiyor. Bizi buraya sürükleyen güç de buydu.

 

Peki, İSTEK Okulları Kocaeli’de beklenen ilgiyi gördü mü?

Kampüsümüz bin 400 öğrenci kontenjanlı. Eğitim-öğretime başlayalı 6 ay oldu ve şu anda 430 öğrencimiz var. Bu iyi bir rakam. Önümüzdeki dönemde bu rakamın ikiye katlanacağını; 3 yıl içerisinde de kontenjanımızın dolacağını öngörüyoruz.

 

 

DİSİPLİNLİ BİR OKULUZ

 

Kocaeli’deki eğitimci kadrosunu oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

Kadromuzun yüzde 30’u başka illerden, yüzde 70’i ise yerel eğitimcilerimizden oluşuyor. Okulumuzda, eğitimci kadromuzun belirlenmesinde etken olan bir kurulumuz var. Yaptığımız mülakatlar, edindiğimiz referanslar ve ders anlatımları sonucunda hazırladığımız raporu, bu kurula sunuyoruz; uygun görülen öğretmenler tercih ediliyor. Tüm okullarımızda kalabalık bir öğretmen kadrosuyla çalışıyoruz çünkü zümre olmadan üretimin olmayacağını düşünüyoruz. Okulun başarısının, öğretmeniyle sınırlı olduğunu; bir okulun kalitesinin öğretmeninin kalitesini geçemeyeceğini bilen bir kurumuz. Öğretmeniniz iyi değilse, binanız ya da sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun başarıyı yakalamanız mümkün değil. Öğretmen mutlu olmazsa çocuklarımıza bir şey öğretemez. Bu bilinçteyiz.

 

İSTEK Okulları’nın başarısının sırrı nedir?

Disiplinin olmadığı yerde başarının olması mümkün değildir. Bize göre bir özel okulun oluşumunda da bu çok önemli. İSTEK Okulları, disiplinli bir eğitim kurumudur. Bir diğer farkımız, yabancı dil merkezli bir okul oluşumuz. Yoğun bir dil eğitimi veriyoruz; öğrencilerimize İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil daha öğretiyoruz. Ayrıca, her öğrencinin, bir başka öğrenciye rol model olacağı bilinciyle; öğrencilerimizi dikkatli bir şekilde ve mülakatlarla seçiyoruz. Çevreye duyarlı bir okuluz; önümüzdeki günlerde kuracağımız güneş panelleriyle kendi elektriğimizi kendimiz üretmeyi planlıyoruz. Okulumuz açılır açılmaz ‘Eko Okul’ olmak noktasında çalışmalara başladı. Beyaz bayrak, mavi bayrak, beslenme dostu okul projelerine ve çevreci nesiller yetiştirmeye çok önem veriyoruz.

 

ÇOK YÖNLÜ BİREYLER

 

Okulunuzun sağladığı burs imkanlarından da biraz bahseder misiniz?

En fazla burslu öğrencisi olan kurumlardan biriyiz. Bir özel okulu, asla bir zenginler kulübü olarak görmüyoruz. Ailenin yetemediği yerde, çocuğun iyi bir noktaya gelmesi için burslarımızla destek oluyoruz. Sadece akademik başarıya değil; çocukların sosyal, sportif ve sanatsal yeteneklerini destekleyen burslar da veriyoruz. Başarının sadece matematik öğretmekle mümkün olmadığını biliyoruz. İlkokul çağından itibaren çocukların çok yönlü bireyler olmasını hedefliyoruz. İlk yıl olmasına rağmen spor ve teknoloji takımlarımız çok başarılı. Sergilediğimiz dramalar ve müzik dinletilerimiz de okulumuzun daha canlı, daha iyi bir profile sahip olmasını sağladı. 3 yaşından başlayan ve üniversitede doktora ve mastera uzayan bir yelpaze sunuyoruz.

 

Son olarak Kocaeli ile ilgili hedefinizi sormak istiyorum?

Velilerimiz şuna inanmalı: Burada öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi gördüğümüz, güvenebilecekleri bir yapı kurduk. Kocaeli’de köklü bir eğitim kurumu olmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz; ‘Kocaeli’de en iyi eğitim veren’ kurum unvanını almak. Kentin her birimiyle ortak proje üretebilen; yaşadığı kenti daha yaşanılabilir hale getirebilecek; eğitimli, çağdaş nesiller yetişmek istiyoruz. Kocaeli’de bizden mezun olan öğrencilerin fark yarattığını hep beraber göreceğiz.

NASIL ARANDI: #istek vakfı # eğitim # öğretim # İSTEK Kocaeli Okulları # Özenç Yalçın # köklü okul # tecrübe # öğrenci # öğretmen # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.