Her albümü olay; ÇELİK ERİŞÇİ

2017-07-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-11
.stripslashes($urun->baslik).

Röportaj: Murat Ceylan

30 yıllık bir sanat yaşantısı boyunca ürettiği onlarca proje, gerçekleştirdiği yüzlerce konser ve yarattığı çarpıcı konseptlerle fenomen olmuş bir sanatçı; Çelik Erişçi…

 

Üstelik, sadece müzik alanındaki çalışmalarıyla değil, toplumsal olaylardaki duyarlılığıyla da ön plana çıkmış bir isim. Şu sıralar son albümü ‘İyi Günde Kötü Günde’ ile ismini yine sık sık duyuyor, kalbimize dokunan şarkılarına eşlik ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde, Kocaelili sevenleriyle buluşmak için ilimize gelen Çelik Erişçi, Hayal Kahvesi’nde verdiği konserde kulakların pasını sildi.

Hayal Kahvesi’nde, hayranlarına unutulmayacak bir akşam yaşatan başarılı sanatçıyla ‘İyi Günde Kötü Günde’yi ve yeni projelerini konuştuk.

 

 

 

Çelik Bey, albümünüzü çok beğendim. Dolu dolu bir duygu işi olmuş, emeklerinize sağlık. Albümünüzün ilk klibini ‘Yerlerdeyim’ parçaına çektiniz, diğer şarkılar için de klip çalışması düşünüyor musunuz?

‘Yerlerdeyim’ şarkısının klibi  çekildi, şimdi ise yeni bir klip çalışması düşünüyoruz. ‘İyi Günde Kötü Günde’ albümüne ismini veren şarkımıza bir klip çekip eylül-ekim aylarında yayınlamak istiyoruz. Tabii yaz ayını da boş geçirmeyeceğiz. ‘Nereye Kadar’ isimli şarkıya klip çekeceğiz.


30 yıllık bir sanat geçmişiniz var ve üretmeye devam ederek ilerliyorsunuz. Çelik Erişçi, şarkılarını oluştururken nelerden beslenir?

Şarkılarımı üretirken beslendiğim şey genel olarak insan yaşamıdır. Bu aşk olabilir, birisine hüzünlenmek olabilir, sevindiğim bir şey ya da hayallerim olabilir. Yaşamımda beni etkileyen her kişi, her şeyden beslenirim. Dolayısıyla şarkılarımı bestelerken hayattan etkileniyorum, hayatın içinde var olan şeyler beni tetikliyor.

 

ÜRETMEK BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Müzikte olgunluk döneminizi yaşıyorsunuz. Geriye dönüp baktığınızda, müzik adına ‘keşke’leriniz var mı?

Müzik adına keşkelerin biteceğini hiç zannetmiyorum, her zaman olacağını düşünüyorum. Mesela İzel-Çelik-Ercan projesinin devam etmesini, yıllarca bir arada durmayı isterdim. Bu bir keşke olarak isimlendirilebilir mi onu bilmiyorum ama olsaydı mutlu olurdum.

Bir albüm süreci ve sonunda dinleyicinizle buluştuğunuz konserler… Bu işin sizi en heyecanlandıran kısmı hangisi?

Albümler ve konserlerle ilgili bizi en çok ne heyecanlandırıyor bilmiyorum ama genel olarak sakiniz, çok da heyecanlanmıyoruz… İşimizi iyi ve yıllarca yapmamızın verdiği alışkanlıktan, işimizi bilmemizden dolayı çok fazla heyecan olmuyor. Tabii dinleyicinin albümümüzü beğenmesi, konserlerimizi takip etmesi beni çok etkiliyor. Dinleyicinin alışkanlıkları değişmeden onlarla buluşmak, üretmek beni heyecanlandıran durumlar diyebilirim.

Şarkılarınızın birçoğunda ‘bir kadına hitap eden’ romantik adamı dinledik fakat ‘Yumuşakçalar ve Diplomasi’ isimli kitabınızda bir akademisyeni okuduk. Günlük hayatta romantik Çelik ile akademisyen Çelik’in çatıştığı anlar oluyor mu?

Bu kitabı yazan kişi, ülkede yaşanan olaylardan etkilenen kişidir. Ve aynı zamanda bir müzisyen, duyguları olan bir insan… Yaşananlar bende bir gerilim ve çatışma yaratıyor. Bunun verdiği sıkıntıdan dolayı üretim doğuyor. Zaten bu çatışmalar bütün hayatımız boyunca devam etti, hala da devam ediyor ve devam edecek gibi gözüküyor.

Ülkemizdeki toplumsal gelişmeler hakkında son 4-5 yıldır sizin yorumlarınızı da okuyorum. Daha öncesinde yorumlarınızla çok karşılaşmıyordum. Artık konuşma yaşında mısınız?

Ben artık sanatımla ve müziğimle bir şeyler söylemek istiyorum. Konuşma yaşının benim için çoktan geçtiğini düşünüyorum ve yıllar boyunca da çok fazla şey düşündüm, düşündüğümü söyledim, konuştuğumu düşündüm. Biz sanatçılar, sanatla bir şeyler söyleme işini hiç bırakmıyoruz.

Kariyerinizden ilham alan birçok genç müzisyen var. İlk başladığınızda sizin idolünüz kimdi?

Bu cümleyi başkaları söylediğinde hoş geliyor ama ben böyle bir şey söyleyemem, iddialı olur. Benim idolüm başladığım zaman Erkin Koray, Fikret Kızılok ve Esengül’dü…

Önümüzdeki zamanlarda bir kitap projesi var mı gündeminizde?

Şu anda bir kitap projem var. İsmi ‘Sanatçının Adli Günlüğü’. Türkiye’deki yasal boşlukları, sanat dünyasındaki projelerin mahkemelere düşmesi durumunda neler yaşandığını anlatan bir kitap… Ne zaman çıkaracağımı bilmiyorum ama çalışıyorum. Bu kitabı yazmaktaki amacım, yasa göstericiye bazı şeyleri izah edebilmek ve bazı çelişkileri gündeme getirmek.

 

HAYAL KAHVESİ ÇOK BAŞARILI

Zaman zaman ilimize gelip konserler veriyorsunuz. Kocaeli konserlerini değerlendirir misiniz? Kentimizdeki kitleyi nasıl buluyorsunuz?

Kocaeli’deki, özellikle Hayal Kahvesi’ndeki konserler çok şık geçiyor. Hayal Kahvesi Kocaeli çok iyi hazırlanmış bir mekan, çok iyi organize edilmiş ses tesisatı var. Organizasyonundan kulisine kadar çok profesyonel bir işletme. Kocaeli Hayal Kahvesi’ni, dinleyici kitlesi ve sanatçıyı buluşturma biçimiyle de beğeniyorum. Başından sonuna kadar çok başarılı ve kente çok iyi sosyal hizmet veren bir merkez olduğunu düşünüyorum. Kocaeli’deki dinleyici kitlesi de çok iyi. Konserlerim gayet coşkulu ve başarılı geçiyor. İlinizde çok iyi bir dinleyici kitlesi var.

 

 

 

NASIL ARANDI: #Çelik Erişçi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.