Hedefinde milli takım var: AHMET EGE ÖNDER

2018-05-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-05-09
.stripslashes($urun->baslik).

Röportaj: Aslı Gencal & Büşra Uçarı

Fotoğraflar: İsmail Hakkı Timuçin

 

Kentimizin spor ve sanat dallarında kendisini ispat etmiş çocuklarına yer verdiğimiz köşemize, bu ay 8 senedir yüzme sporuyla ilgilenen Ahmet Ege Önder’i konuk ediyoruz. Faaliyetlerine 2003 yılından beri devam eden ve bünyesinden 33 milli sporcu çıkarmış olan Kocaeli Yüzme Kulübü’nde, baş antrenör Naci Karakuş ve alt yapı koordinatörü Samet Işık tarafından çalıştırılan Ahmet Ege Önder, yüzme alanında şimdiden çok büyük başarılara imza atmış bir sporcu. Kulübün teknik direktörü Sabri Bozca Hoca’nın “ileriki yıllarda olimpiyatlarda görebileceğimiz yüzücülerden birisi” olarak ifade ettiği Ahmet ile spor yaşamı hakkında konuştuk.

 

Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba... Ben Ahmet Ege Önder. 11 yaşındayım. Bahçeşehir Koleji 5. sınıfa devam ediyorum. 7 yaşında bir erkek kardeşim var. Kocaeli Yüzme Kulübü’nde lisanslı yüzücüyüm. İki senedir de bateri çalmayı öğreniyorum.

 

Bize yüzmeye nasıl başladığını anlatır mısın?

Yüzmeye 3,5 yaşında Tolga Taneli hoca ile başladım. Yaklaşık dört sene sadece hafta sonları Tolga Hoca’nın yüzme kursuna devam ettim. Daha sonra 8 yaşıma geldiğimde kendisinin de yönlendirmesiyle Kocaeli Yüzme Kulübü’ne geçerek lisanslı yüzücü oldum. Halen aynı kulüpte çalışmalarıma Naci Karakuş ve Samet Işık hocalarımla devam etmekteyim.

 

Küçük yaşına rağmen birçok başarın olduğunu biliyoruz, bunlardan bahseder misin bize?

Kocaeli Yüzme Kulübü’ne geçtikten sonra kulübümle beraber hem biatlon hem de yüzme alanında Kocaeli, Marmara Bölgesi ve Türkiye çapında birçok birincilik, ikincilik ve üçüncülüklerim oldu. En son geçen yıl Türkiye Şampiyonası’nda serbest branşta Türkiye derecesi yaptım.

 

Bu yaşta bu kadar başarıyı elde etmek ciddi bir disiplin gerektirir. Hem okul hem spor ve tabii eğlence için nasıl vakit ayırıyorsun kendine?

Gerçekten hem spor hem okul hem de müzik konularını beraber ilerletmek oldukça disiplin gerektiriyor. Bu anlamda günümü ve haftamı planlamaya çalışıyorum. Haftanın 4 günü sabah 05.00’te kalkıp yüzme antrenmanına, daha sonra okuluma gidiyorum. Eve döndükten sonra planladığım şekilde kendime biraz vakit ayırıp derslerimi yaptıktan sonra en geç 21.30’da yatıyorum. Hafta sonları ise antrenman ve bateri kursumun yanında mutlaka kendime vakit ayırmaya çalışıyorum, yani dinleniyorum.

 

Sence yaşıtların ya da senden küçükler branş olarak neden yüzmeyi tercih etmeliler?

Öncelikle yüzmenin gerçekten zor bir spor dalı olduğunu söylemeliyim. Çok yoğun ve disiplinli bir çalışma istiyor. Benim yaşımdaki arkadaşlarım için yüzmenin gelişimimize olumlu katkı sağladığını söyleyebilirim. Hem çok sağlıklı olurlar hem de planlı ve disiplinli yaşamayı öğrenirler.

 

Peki bundan sonraki hedeflerin neler, kendini nerelerde hayal ediyorsun?

İleride Türk Milli Takımı’na girmek en büyük amacım. Daha sonra da yüzmedeki başarılarımla yurt dışında ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Belki de bu sayede burs alarak yurt dışında üniversitede okuyabilirim.

NASIL ARANDI: #ahmet ege önder # kocaeli yüzme kulübü

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.