‘Hayallerim bittiyse hayatım bitmiş demektir’

2017-02-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-02-06
.stripslashes($urun->baslik).
    • Elif SARIGÜLLE TANİzmitli olduğunuzu biliyoruz. Ailenizden biraz bahseder misiniz? 

İzmit’te pek çok insanın tanıdığı yılların esnafı ‘Yorgancı Vehbi’ ile dünya tatlısı Zeliha Keskin’in üç oğlunun en küçüğüyüm. Beş kişiden oluşan küçük, tatlı bir aileyiz. Benim dışımda tüm aile fertlerim İzmit’te yaşıyor. Ben yirmi yıldır misafir gibi gelip gidiyorum.

Nasıl bir çocuktunuz?

Evin en küçüğü olduğum için en haylazı da bendim diyebilirim. Şimdi o resme baktığımda hayaller kuran, şakacı ve mutlu bir çocuktum.

 

 

 

Oyunculukla ilgili hayalleriniz nasıl başladı?

1997 yılında İzmit Şehir Tiyatrolarında Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği ‘Hamlet’ isimli oyunu izledim. Oyun 6 saat sürmüştü. Tardu Flordun başroldeydi. Soluksuz izlemiştim ve çıktığımda o sahnede olmayı çok istediğimi hatırlıyorum. Sonrasında oyuncu olmak için neler yapmam gerektiğiyle ilgili planlamalar ve araştırmalar yapmaya başladım. Gerisi çorap söküğü gibi geldi…

Biraz oyunculuk kariyerinizden bahseder misiniz? 

1997 yılında Kocaeli Belediye Konservatuarının kurslarına başladım. Daha sonra İzmit Şehir Tiyatrolarında eğitim almaya devam ettim. 1999 yılında Işıl Hoca’nın bölüm başkanı olduğu Akademi İstanbul’un tiyatro bölümünde üç yıl oyunculuk eğitimi aldım. Okul bittikten sonra 2002 yılında Işıl Hoca ile Semaver Kumpanya’yı kurduk ve halen orada oynamaya devam ediyorum.

Işıl Kasapoğlu’nun hayatınızdaki yeri önemli olmalı…

Işıl Kasapoğlu benim oyuncu olmamın en önemli nedenlerinden biridir. Oyuncukla ilgili en büyük şansım onunla yolumun kesişmesi oldu. Onun yönlendirmesiyle akademik anlamda kendimi doğru yönde geliştirmeye çalıştım. Yirmi yıldır kendisiyle birlikte çalışıyoruz. Benim yolumu aydınlatan bir rehber oldu, hayatımdaki değeri çok büyük.

Televizyon oyunculuğu nasıl başladı?

Benim hiç menajerim ya da bağlı olduğum bir kast ajansı olmadı. Tiyatroda oynadığımız oyunlara gelen büyüklerimiz sahnede izledikten sonra teklif getirdiler. Televizyona geçişim de yine aynı şekilde oldu.

 

 

YENİ DİZİ GELİYOR!untitled-2


İzmitli yönetmen Onur Ünlü ile de bu sayede mi tanıştınız? Aynı şehirli olmanızın çalışmanıza etkisi oldu mu?

Semaver Kumpanya’da sahnelenen bazı oyunlarımıza gelir, izlerdi. Kendisiyle bu sayede tanıştım. Birbirimizin İzmitli olduğunu öğrendiğimizde aramızda farklı bir diyalog da oluştu. Bir dönem aynı semtte oturduk. Sürekli karşılaşıp ayak üstü konuşur, selamlaşır, “Birlikte bir proje yapalım” diye de konuşurduk. Bir gün yolda karşılaştık “Seko, sana bir iş yollayacağım, oku” dedi ve Leyla ile Mecnun için birlikte çalışmaya başladık. Toplamda 104 bölüm çektik. Çok ses getiren güzel bir iş oldu. Sonrasında da birlikte çok projede çalıştık. Yine şubat ayında yeni bir dizi için çekimlere başlıyoruz. Kanalı henüz belli değil ama güzel bir dizi projesi olacağını şimdiden söylemek isterim. Onur Ünlü hayranlarına duyurulur.

Aldığınız çok değerli oyunculuk ödülleri var. Sizi en çok mutlu eden ödülünüz hangisi ?

Biz yıllar önce Semaver Kumpanya olarak bir jüri sistemiyle değerlendirilen, adaylar arsında kıyaslamaların yapıldığı tiyatro ödüllerini almama kararı almıştık. Ve konuyla ilgili mecralara bu kararımızı bildirmiştik. Tiyatro ile ilgili bu inadımız devam ediyor. Ancak 2012 yılında tiyatro dünyası için çok önemli olan, aday belirlenmeden, sanatçı ve sanat severlerin bir isim üzerinde birleşerek verdiği ‘İsmail Dümbüllü Ödülü’ büyük bir gururla kabul ettiğim, çok değerli bir ödül. İlk ve tek tiyatro ödülüm olduğu için kıymeti büyük. Bunun dışında Altın Koza, Altın Portakal ve Altın Lale film festivallerinden aldığım değerli ödüllerim var. Hepsi beni mutlu etti.

Hayallerinizi gerçekleştirmiş görünüyorsunuz…

Oyunculukla ilgili hayallerim gerçeklerim oldu. Bu açıdan mutluyum ama hayaller bitmiyor, bittikçe yenisi, bittikçe yenisi başlıyor… Hayaller biterse, hayat bitmiş olur.

 

EVDEN DIŞARI ÇIKMAM!

 

İzmit’e ne sıklıkla geliyorsunuz?

Çalışma koşullarım nedeniyle maalesef sıklıkla gelemiyorum. Ayda bir ya da iki ayda bir diyebilirim. Ama bu durum şu anki koşullarımla ilgili… Önceki yıllarda daha sık gelme şansım oluyordu.

Geldiğinizde nasıl vakit geçirirsiniz?


İzmit’e geldiğimde eğer bir gün kalacaksam evden dışarı çıkmıyorum. Ailemle birlikteyim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarını takip edebiliyor musunuz? 

Oyunları izleme fırsatım olmuyor ancak hangi oyunlar oynanıyor, kadrosunda kimler var biliyorum, takip ediyorum.

İzmit’te görüştüğünüz arkadaşlarınız var mı? 

Mert Sela ve Cengiz Sarar geldiğim zaman görmek istediğim arkadaşlarım. Çok kıymetli anılarımın olduğu ve çok vakit geçirdiğim, birbirimize yaptığımız şakaları düşündüğümde yüzümde kocaman gülümseme yaratan iki arkadaşım. Eskisi kadar görüşemesek de mutlaka telefonlaşır, hal- hatır sorarız birbirimize.

İzmit’te favori bir restoranınız var mı?

Annemin yemeklerinden fırsat kalırsa Bursa İskender Kebapçısı sevdiğim bir yer.

Devam eden projeleriniz neler?

Semaver Kumpanya’da oynadığım ‘Cimri’, ‘Kuşlar’, ‘Metot’ ve ‘İçerdekiler’ isimli oyunları haftanın üç günü sahneliyoruz. Kanal D’nin yeni kuracağı bir internet televizyonu olan Blutv için 40 dakikalık 8 bölümden oluşan ‘Masum’ isimli bir dizi çektik. Okan Yalabık, Haluk Bilginer, Ali Atay, Nur Sürer, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan ile birlikte oynadık. Eğlenceli ve güzel bir iş oldu. Keyifle izleneceğini düşünüyorum.

 

ÖDÜLLERİ


2015 - 20. Sadri Alışık Sinema Ödülleri, dram dalında, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, İtirazım Var

2014 - 51. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, İtirazım Var

2014 - 21. Altın Koza Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Silsile

2012 - 32.İsmail Dümbüllü Ödülü

NASIL ARANDI: #İtirazım Var # İzmit Şehir Tiyatrosu # Serkan Keskin

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.