17-07-2024 00:01

Hassas, hoşgörülü, sevgi dolu: Fulya Atuk

2019-06-12    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-12
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAÇ UÇARI

FOTOĞRAFLAR: EYLEM SELVİ ARI 

 

Bu ayki ‘1 Anne 5 Soru’nun konuğu, hem başarılı bir eğitimci hem de 2 güzel kızını mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyütmek için elinden geleni yapan bir anne olan Fulya Atuk, Özel Atafen Koleji’nde İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyor. Fulya Hanım, aslen İzmirli. Evliliği dolayısıyla ilimize gelen Fulya Atuk’un en çok keyif aldığı şey ailesi ve kızlarıyla birlikte vakit geçirmek. Hassas, hoşgörülü, sevgi dolu, ancak kuralları olan bir anne olduğunu söyleyen Fulya Hanım, kızlarını büyütürken nelere dikkat ettiğini anlattı.

 

 

1) Fulya Hanım, sizce nasıl bir annesiniz?

Sabırlı, çocukları konusunda oldukça korumacı, çok hassas ve titiz, hoşgörülü, her anını kızları ve ailesiyle birlikte geçirmekten çok keyif alan, kendine okul ve ailesi dışında çok da vakit ayırmayan bir anneyim. Hem anne hem de bir eğitimci olmanın getirisiyle biraz sınırlayıcı ve kuralcı da olabiliyorum. Ancak kuralları koyarken mümkün olduğunca sebep sonuç ilişkisi çerçevesinde, çocuklarının hemfikir olmasına özen gösteren ve bunu ortak kararımız olarak uygulatmaya çalışan bir anneyim.

 

2) kızlarınızla beraber nasıl vakit geçirirsiniz, nerelere gitmek, neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Birlikte eğitsel oyunlar oynamak, sinema ve tiyatroya gitmek, kitap okumak, kek, kurabiye ve pastalar yapmaktan hoşlanıyoruz. Parkta, bahçemizde ve doğada; açık havada etkinlikler yapmaktan keyif alıyoruz. Sene başından beri hafta içi çok yoğun tempoda geçtiği için hafta sonları evde zaman geçirmeyi tercih ediyoruz. Arkadaşlarıyla bir arada olmayı çok seviyorlar, biz de anneler olarak sürekli bu ortamı oluşturmak için fırsat yaratıyoruz.

 

3) Kızlarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Tenisle ilgileniyorlar. Haftanın dört günü okul çıkışı antrenmanları var. Bu alanda çok güzel bir gelişim gösterdiklerini düşünüyorum. Ben de onlar keyif aldıkça ve mutlu oldukça, onlara destek olmaya çalışıyorum. Büyük kızım resim ve müziğe karşı çok ilgili ancak bu alanlarda bir çalışma yapmak istemiyor. Aynı zamanda bir hikaye yazıyor bu ara. Hikayesini tamamladığı zaman, ileride hatıra olması açısından, bir çocuk tarafından yazılan çocuk kitabı olarak bastırmayı düşünüyoruz. Küçük kızım daha çok kitap okumaya meraklı, daha ilkokula başlamasa da ablasıyla beraber her gün kitap okuyor. Kitaplardaki resimlere bakıp oradan kendince hikayeler uydurmak en büyük zevki, bir de oyun hamurlarıyla oynamak vazgeçilmezi. Her ikisi de dansı çok seviyor. Kızlarımın ilgi duyduğu her türlü spor ve sanat dalında, ilgilerini geliştirecek etkinliklere katılımlarını teşvik edip, onları özendirerek her daim destekçileri olmaya devam edeceğim.

 

4) Çocuklarınızı yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Çocuklarımızı mutlu, sağlıklı ve aydınlık yarınlara ışık tutacak, başarılı bireyler olarak yetiştirmek en büyük hedefimiz. Akraba ve dostlarımız çocuklarımızın her ortamda mutlu göründüklerini söyledikçe; katıldıkları etkinliklerdeki başarılarını gördükçe doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Sevginin çokça hissedilebileceği, huzurlu bir ev ortamı sağlamak çok önemli bence. Duygu ve düşüncelerini her zaman açık ve net bir şekilde karşısındakileri kırmadan söylemelerini sağlamaya çalışıyorum. Kendim de tam bir kitap kurdu olduğumdan, onların hayatında da kitap okumak için her dönem kendilerine zaman yaratmalarını teşvik ediyorum.

 

5) Çocuklarınızın gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Bebekliklerinden beri onlara hikayeler okumaya bayılıyorum. Kendileri de okuyabiliyor ama uyku öncesi bir de benden hikaye duymayı çok seviyorlar. Eğitsel kitaplar, tercihim. Özellikle İş Bankası ve Yapı Kredi Yayınları’nın kitaplarını alıyorum. Pedagoglar tarafından yazılan kitaplar da favorim. Bir anne olarak da Özgür Bolat’ın ‘Beni Ödülle Cezalandırma’ ve Eyüp Sabri Tercan’ın ‘Günümüzde Anne Baba Olmak’ kitaplarını çok etkileyici buluyorum.

NASIL ARANDI: #1 anne 5 soru # Fulya Atuk #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.