29-02-2024 22:42

Güzelliğiniz parmaklarının ucunda; Sinem Karakaş

2019-02-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep Akar

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

 

Sihirli parmaklarıyla dokunduğu her kadını güzelleştiriyor…

İzmit’in ilk profesyonel makyaj stüdyosunun sahibi olan ifade, kalıcı makyaj ve güzellik uzmanı Sinem Karakaş, yeteneğini aldığı eğitimler ve çalışma azmiyle birleştirdi; güzellik sektöründe adını ‘en iyiler’ arasına yazdırmayı başardı.

Sinem Karakaş Make-Up Studio’da başarıyla uyguladığı kaş similasyonu, kalıcı makyaj, ipek kirpik, cilt bakımı gibi pek çok işlemle adından sıkça söz ettiren Sinem Karakaş için öğrenmenin ve gelişmenin sonu yok.

Mesleğiyle ilgili her yeniliği yakından takip eden ve İzmit’e getiren Karakaş ile Sinem Karakaş Make-Up Studio’nun kuruluş hikayesini, merkezde verilen hizmetleri ve kalıcı makyaj hakkında bilinmeyenleri konuştuk.

 

 

 

 

Sinem Hanım, yaptığınız uygulamalarla adınızı kısa sürede geniş bir kesime duyurdunuz. Nasıl başlamıştınız mesleğinize?

İfade, kalıcı makyaj ve güzellik uzmanıyım; çocukluğumdan beri ilgim olan bu dalı, kendime meslek olarak seçtim. 20 yıl boyunca İstanbul ve Ankara’da makyaj, kalıcı makyaj, cilt bakımı, ipek kirpik ve kaş tasarımı üzerine eğitimler aldım, almaya da devam ediyorum. Bu eğitimler sonrasında da kendimi geliştirdim. Ayrıca 3 yıl çıraklık okuluna giderek ustalık belgemi aldım. Usta öğretici belgem de var.

 

Güzellik uzmanı olmak çocukluk hayaliniz miydi?

Herkes çocukken doktor, mühendis olmak ister, bana sorulduğunda ‘kuaför olacağım’ dermişim. Biz 7 kuzeniz, 6’sı erkek. Çocukluğumuzda hepsinin kaşını kirpiğini kesmişliğim vardır. Gazete sayfalarındaki insanların yüzlerine kalemle makyaj yaptığımı da hatırlıyorum. Ancak, bu iş sadece merak ve eğitimle olmuyor: yetenek de gerekli. İstediğiniz kadar eğitim alın, yeteneğiniz yoksa ortaya hiçbir şey çıkmıyor. Benim çizim konusunda elim her zaman iyiydi. Okul döneminde de katıldığım resim yarışmalarında hep birincilikler kazandım. Tüm bunlar birleşince, mesleğimi de bu yönde seçtim.

 

Çalışma hayatına ne zaman başladınız?

Eğitim almaya devam ederken fakat hiç tecrübem yokken, bir gün rahmetli babam eve geldi ve bana dükkan açtığını söyledi. Değirmendere’de bir kuaför dükkanı devrediyormuş, babacığım da benim için devralmış. Çok şaşırdım, daha önce hiç çalışmadığım için epeyce de korktum ama yapacak bir şey yoktu, çalışmaya başladım.

 

Sıfır tecrübeyle nasıl kalktınız bu işin altından?

O dönemde şimdiki gibi makyaj stüdyoları yoktu, her şey kuaför salonlarında yapılıyordu. Makyaj konusunda iyiydim ama dükkana gelenler manikür, pedikür de istiyordu. Baktım olacak gibi değil, kolları sıvadım. Manikür, pedikür yapa yapa işi öğrendim, kendimi geliştirdim ama elbette bu da yeterli olmadı. Saç, benim uzmanlık alanım olmadığı için battım.

 

 

İSMİM DUYULMAYA BAŞLAMIŞTI

 

Bu arada eğitimlere devam mı…

Tabii… Dükkanı kapattıktan sonra makyaj konusunda Guinness rekortmeni olan Sezgin Adıgüzel’den, İbrahim Öztürk’ten ve birçok kozmetik firmasının uzmanlarından eğitim aldım. Şu anda sayamayacağım kadar çok eğitime ve sertifika programına katıldım.

 

İş hayatı nasıl ilerledi?

Bir süre sonra, dükkandan bir müşterim Değirmedere’de güzellik merkezi kurma kararı aldı, bana da teklif getirdi. 4 yıl kadar onunla beraber çalıştım, bu süre zarfında da hem tecrübemi artırdım hem de kendimi geliştirmeye devam ettim. Hatta o dönem İstanbul’da, Barış Manço’nun bir belgeselinde de makyözlük yaptım. Sosyal medyada paylaşımlarımı görüp beğenmişler. Sonrasında da beraber çalışmak istediler ama benim çocuklarım küçük olduğu için kabul edemedim.

 

Değirmendere’deki salondan ayrıldıktan sonra ne yaptınız?

Artık adım iyice bilinmeye başlamıştı, makyaj yaptırmak isteyen bayanlar beni arayıp evlerine çağırıyordu. Elimde makyaj çantamla gidip makyajlarını yapıyor, iyi de kazanıyordum. Bir daha dükkan açmak gibi bir niyetim yoktu ama artık Gölcük bölgesinden çıkıp İzmit tarafına gelmek istiyordum. O dönem, Kocaeli’nin en iyi kuaförleri Ali Gür, Suat Birer ve Mehmet Tatlı’ydı. Serbest çalışmayı sevmiştim ancak İzmit’te gelmek için kendime bu üç salondan birinde çalışmak gibi bir hedef koydum.

 

 

İLK MAKE-UP STUDIO

 

Bu salonlardan birine başvurdunuz mu?

Başvurmama gerek kalmadı, bir gün beni Suat Birer’den aradılar. ‘İşinizde çok iyi olduğunuzu duyduk, sizinle çalışmak istiyoruz’ dediler. Havalara uçtum! Hemen İzmit’e geldim, görüştük, anlaştık.

 

Hayallerinizden ilki gerçekleşmiş…

Evet ama bir sorun vardı… İzmit piyasası alışık olduğumdan çok farklıydı. Ben işimde çok iyi olduğumu sanıyordum ama Suat Birer’e gelince gördüm ki beraber çalıştığım arkadaşlarımın hepsi benden daha iyi. Birden korktum ve özgüvenim ciddi şekilde sarsıldı. Sonra kendi kendime dedim ki ‘sen elinden geleni yap; olursa olur, olmazsa olmaz’. Var gücümle çalışmaya başladım. Sonra baktım oluyor, devam ettim. Suat Birer’de 4,5 yıl kadar çalıştım ve sonra ayrıldım.

 

Özgüven sorunu da aşıldı herhalde…

Aslına bakarsanız, bu konuyla ilgili hala bir tatminsizliğim var. Şu anda bile kendimi yeterli görmüyorum. Bana göre hala yeteri kadar iyi değilim, daha iyi olmam gerektiğini düşünüyorum.

 

Suat Birer’den neden ayrıldınız?

25 yaşındayken, kendime İzmit’te bir make-up stüdyo açacağıma dair söz vermiştim ve artık 36 yaşıma gelmiştim. İşimde yeterince tecrübe edinmiştim, artık bu projemi hayata geçirme zamanıydı. Suat Bey ile konuştum, hayallerimi anlattım, beni anlayışla karşıladı. Salondan ayrılıp kendi stüdyom için yer aramaya başladım. Belsa Plaza’da 22 metrekarelik bir yer buldum, stüdyomu kurdum ve İzmit’te make-up studio açan ilk isim oldum.

 

YETENEĞİMİN FARKINA VARDIM

 

Markanızın ilk adımı da böylece atılmış oldu…

Stüdyoyu açtım ama nasıl müşteri bulacağımı hiç bilmiyordum. Bu işin içinden nasıl çıkacağımı düşünürken, bir baktım eski müşterilerim tek tek stüdyoma gelmeye başladı. Yapılan işlemlerden memnun kaldıkça arkadaşlarını da alıp getirdiler. İlk defa, gerçekten yetenekli olduğumun farkına vardım. Kısa sürede ciddi bir müşteri kitlesine ulaştım.

 

22 metrekarelik bir alanda o kadar kişiye nasıl hizmet verebildiniz?

Veremedim… Bir süre sonra dükkana sığamamaya, müşterilerimin beklentisini karşılamakta zorlanmaya başladım. Daha büyük bir salona geçmek istiyordum ama bu kadar hızlı büyümek, sorumlulukların artması da beni korkutuyordu. Yine de müşterilerime daha konforlu ve geniş bir salonda hizmet verebilmek için geçen yıl yeni yerime taşınma kararı aldım.

 

Ve şimdi hem daha geniş hem de çok şık bir salonunuz var… Sinem Karakaş Make-Up Studio’da hangi işlemler yapılıyor?

Salonumuzda profesyonel makyaj, kalıcı makyaj, ipek kirpik, kirpik liftingi, kirpik perması, kaş tasarımı, microblading 3D kıl tekniği, pudralama tekniği, manikür, pedikür, kalıcı oje, tırnak tasarımı, BB Glow yani kalıcı fondöten uygulamaları ile beyler için saç-bıyık-sakal similasyonu yapıyoruz. Ayrıca cilt bakımı konusunda da hizmet veriyoruz.

 

En fazla hangi uygulama talep görüyor?

Kalıcı makyaj uygulaması en yoğun talep aldığımız işlem. Yoğun olarak dudak, eyeliner, dipliner, microblading ve pudralama kaş işlemlerini yapıyoruz.

 

Pudralama kaş tekniği nedir?

Kaşın tel tel göründüğü değil de bütün halde, kaşa far ile boyanmış efekti veren uygulama. Pudralamada yüzeysel çalışıyor ve en doğal görüntüyü elde ediyoruz. Kıl tekniğinin ömrü 9 ay civarındayken, pudralama tekniğiyle yapılmış kaş, yaklaşık 1,5 sene kullanılabiliyor.

 

Bu işlemleri yaparken ne tür boyalar kullanıyorsunuz?

Bitkisel kök boyalarla çalışıyoruz. Bundan 5 sene öncesine kadar çok daha uzun ömürlü ama kimyasal boyalar kullanılıyordu. Bu boyalar 4-5 yıl dayanıyordu ancak sağlık üzerine ne gibi etkileri olduğu bilinmiyordu. Şimdi pigment boyalarımız tamamen organik, hiçbir zararı yok. Kalıcılığı ise 9-12 ay arası.

 

Kalıcı makyajda dudak renklendirme çok popüler bir uygulama değil mi?

Dudak renklendirme, hoş bir görüntü vermesinin yanı sıra simetri problemi olan dudaklar için harika bir işlem çünkü dudak dolgusu, bu sorunu ortadan kaldırmıyor. Diyelim ki kişi dudağındaki asimetrik görünüşten rahatsız ama dolgu yaptırmak da istemiyor… Böyle durumlarda dudak renklendirmeyi seçebiliyor. Biz dudağı renklendirirken var olan asimetriyi ortadan kaldırıyor ve çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu işlem, kalıcı makyaj iğnesiyle yapılıyor. Dudak bölgesine kontrollü şekilde hasar veriyoruz. Vücut hasarlı bölgeyi onarırken yerine yeni dokular geliyor. Böylece dudak hem renkleniyor hem de gençleşiyor. Renklendirme istemeyen müşterilerimize bu işlemi renk pigmenti kullanmadan yapıyoruz, böylece dudaklar kalıcı makyaj olmaksızın gençleşmiş oluyor.

 

 

DOLGUYA ZARARI YOK

 

Dudak renklendirme işleminde, kişinin istediği rengi nasıl anlıyorsunuz?

Tecrübeyle… 10 yıldır kalıcı makyaj yapıyorum, hangi rengin uygulamadan sonra ne renge dönüşeceğini biliyorum. İşlemden sonraki bir hafta içinde dudak, verdiğimiz pigment rengi nedeniyle çok koyulaşıyor; 2 gün sonrasında da kurumaya ve kabuk atmaya başlıyor. Deri yenilendikten sonra alttaki renk, yüzde 80 oranında atılmış oluyor. Kalan yüzde 20’lik renk ise sizin istediğiniz ton oluyor.

 

Peki, bu işlem dolgu yapılmış dudağa uygulanabiliyor mu ya da renklendirilmiş dudağa dolgu işlemi yapılabiliyor mu?

Dolgu yapılmış dudağa çok rahatlıkla renklendirme uygulaması yapılabiliyor; dolguya hiçbir zararı yok. Hatta dolgulu dudağa yapıldığı zaman daha da güzel duruyor. Renklendirilmiş dudağa dolgu yapılırken de hekimin dikkatli olması gerekiyor.

 

Kaş similasyonunda da dikkat edilmesi gereken noktalar var mı? Botokslu kaşlara işlem yapılabiliyor mu?

Eğer, kaş yapımının sonrasında botoks yapılacaksa, doktorun dikkatli olması gerekli. Biz ölçülerimize göre kaşı yapıyoruz ve iki kaş arasında bir orantı sağlıyoruz. Ancak botoks yanlış uygulanırsa ve bir kaş aşağıda, bir kaş yukarıda kalırsa, bizim yaptığımız işlem de mahvoluyor. Dolayısıyla, kaş yaptıracak kişilerin, önce botokslarını yaptırmaları daha sağlıklı. Bunun da şöyle bir riski var; botoks etkisini kaybetmeye başladığında, otomatik olarak kaş da bizim yaptığımız şekliyle kalmıyor.

 

 

KAŞLARINIZ GERİ GELEBİLİR

 

Kaş yapımında en çok tercih edilen isimlerden birisiniz, bunun sebebi nedir?

Bunun sebebi, kişinin yüzüne doğru ifadeyi verebilmemdir. Şunu da belirtmek isterim ki bu uygulamayı isteyen herkese yapmıyorum. Müşterilerime önce doğal yoldan kaş/kirpik üretimini sağlayan vitamin uygulamalarını öneriyorum. Eskiden var olan ancak daha sonra çeşitli nedenlerle kaybedilmiş kaşlar, tekrar çıkabilir. Bunun için kendi yaptığım vitamin kokteylini kalıcı makyaj makinesi ya da dermaroller yardımıyla kaşa yediriyorum. Böylece kaşı kontrollü şekilde zedeleyerek hem dokuların yenilenmesini hem de vitamin karışımının daha çok emilmesini sağlıyorum. Doku yenilenirken, kıl kökleri de uyarılıyor. Eğer o bölgede daha önceden kıl varsa, küsen kaşlar yüzde 90 oranında yeniden çıkıyor. Kirpik vitamini de aynı kaşta olduğu gibi daha önce var olan kirpiklerin yeniden uzaması için uygulanıyor.

 

Bu etki ne kadar sürede görülüyor?

Kaş vitamininden 4 seansta sonuç alıyoruz. Kişi, verdiğimiz ürünleri evde de kullanarak 4 seans sonunda sonuç alıyor. Kaş dökülmesinin en önemli sebeplerinden biri duş aldığımız su ve şampuanlar. Geri kazandığınız kaşları korumak ve güçlendirmek için devam ürünlerini de kullanmak gerekiyor.

 

Bu uygulamalar ömrünü doldururken, rahatsız edici görüntüler olabiliyor… Bunun sebebi nedir?

Daha kalın ve belirgin olduğu için eyeliner’da böyle bir sıkıntı oluyor ama dipliner’da kötü bir görüntü oluşmuyor. Kaş için de aynı şey söz konusu. Her kaş, belli bir süre sonra oksitlenir ve kızıla hatta turuncuya çalan bir görüntü meydana gelir. Bu çok normaldir. Önemli olan maviye dönmemesidir. Bir kaş maviye dönüyorsa, onu bir uzman yapmamıştır. Cilt tipi de önemli… Yağlı ya da kuru cilde nasıl bir uygulama yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Yağlı bir cilde, direk kahverengi kullanırsan, o kaş kıpkırmızı olur. Aynı şekilde, yağlı cilde kıl tekniği de önermem çünkü kim yaparsa yapsın, boya yayılacaktır. Yağlı ciltler için pudralama tekniği

daha uygundur.

 

Biraz da ipek kirpikten bahsedelim… Artık sokakta kirpiksiz kadın görmek neredeyse imkansız.

Doğru çünkü ipek kirpiğiniz varsa her zaman makyajlı gibi görünüyorsunuz. Benim stüdyomda da çok fazla tercih ediliyor. Çok güzel bir işlem ancak sürekli yapılmaması lazım. İpek kirpiği yıllarca kullanamazsınız. Eğer kullanmaya kalkarsanız kirpikleriniz zarar görür hatta kirpik diplerinde sirkelenme dahi oluşabiliyor. 6 ay kullanmak en doğrusu.

 

Son günlerin trendi, kalıcı fondöten uygulaması hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Adı öyle olsa da aslında işlemin fondötenle bir ilgisi yok. Biz kalıcı makyajı organik kök boyalarla yapıyoruz. Kalıcı fondöten de kişinin ten rengini dengelemek adına yapılan bir işlem. İçerisinde renklendirilmiş vitaminler var, cilde hiçbir zararı yok. İşlem sonrası renk tonu dengelenmiş, canlı görünen bir cilde kavuşuyorsunuz ancak cilt kusurları tamamen kapanacak gibi bir beklentiye girilmemesi lazım.

 

 

EĞİTİMLER DE VERİYORUM

 

Burada ne tür cilt bakımları yapılıyor?

Uzun süredir, müşterilerimden cilt bakımı da yapmam için talep geliyordu. Bu talepleri değerlendirerek medical cilt bakımı ünitemizi kurdum. Şimdi son teknoloji ürünü cihazımızla hizmet veriyoruz. Kırışıklık, anti aging, gözenek sıkılaştırma, temizleme, lifting gibi pek çok cilt sorununu ortadan kaldırabiliyoruz. Ayrıca, hemşiremizin yaptığı somon DNA uygulamamız da var. Tabii bu uygulamaları doğru ürünlerle yapmalısınız. Ben de araştırmalarım sonrasında Soskin markasında karar kıldım. Soskin ürünlerini hem cilt bakımı uygulamalarında kullanıyorum hem de satışını gerçekleştiriyorum.

 

Tüm bu işlemlerin yanı sıra merkezinizde eğitimler de veriyorsunuz, değil mi?

Makyaj, kalıcı makyaj ve ipek kirpik konularında eğitmen unvanım var. Şimdi eğitimler vererek bilgi ve birikimini paylaşıyorum. Bu sektöre atılmak isteyen kişilere eğitim vererek onları sertifikalandırıyorum. Sertifikalarım Milli Eğitim Bakanlığı onaylı. Ayrıca merkezimizde makyajla ilgili workshop’lar da düzenliyoruz.

 

Peki, bundan sonraki hedef ne?       

Bizim sektörümüzde teknoloji ve bilgi anlamında sürekli yenilenmek gerekiyor. İşimde başarılı olmak için bu gelişmeleri yakından takip ediyorum. Hala kazancımın büyük bir bölümünü eğitimlere ve yeni cihazlara yatırım yaparak değerlendiriyorum. Bundan sonra da sektör neyi getirecekse ben de o alanda uzmanlaşmak isterim.

 

 

İLETİŞİM

 

Adres: Ömerağa Mahallesi, Hürriyet Caddesi, Tekel Sokak, Gülerman Aptarmanı, No:3 Kat:1 İzmit

Telefon: (0262) 332 41 40

Facebook: Sinem Karakaş Makeup Studio

Instagram: @sinemkraks

NASIL ARANDI: #sinem karakaş # makeup artist # kalıcı makyaj # kaş # microblading # izmit # kocaeli # eğitmen # makyaj # güzellik # bakım # kadın # erkek # sinem karakaş makeup studio # kalıcı makyaj uzmanı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.