21-06-2024 13:10

Güvenal Çanta’nın 3. nesil temsilcisi: ELİF YAYMACI

2017-11-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-11-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR – FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

 

Bu kentte yaşayıp da Güvenal Çanta adını duymamış olan var mıdır?

1964 yılında Hayri Yaymacı tarafından kurulan Güvenal Çanta, yarım asrı geçen tarihi boyunca, verdiği güvene dayalı hizmetle başarısını hep bir adım daha ileriye taşımayı başardı.

İstiklal Caddesi’nde hayata geçen o ilk dükkandan sonra, Yaymacı Ailesi’nin nesilden nesle intikal eden ‘güvenilir esnaf’ vasfıyla hızla büyüyen marka, geçtiğimiz günlerde yeni bir yatırıma daha imza attı.

Güvenal Çanta’nın, Ömer Yaymacı tarafından İzmit Naci Girgin Sokak’ta hizmete açılan yeni mağazası, artık ailenin üçüncü nesil temsilcisi Elif Yaymacı’ya emanet. Söz konusu çanta olduğunda, 900 metrekare alanıyla her ihtiyaca cevap verebilecek bir konseptle tasarlanan bu şık mağazanın hikayesini ve markanın gelecek hedeflerini genç işletmeci Elif Yaymacı’dan dinledik.

 

Güvenal Çanta, İzmit Naci Girgin Sokak’ta, katlı otoparkın karşısında açıldı.

 

Elif Hanım, Güvenal Çanta ne zaman kurulmuştu?

Güvenal Çanta, 1964 yılında dedem Hayri Yaymacı tarafından, İzmit Kuyumcular Caddesi’nde bulunan pasajın içinde kurulmuş. Dükkanımız ilk yerinde hala faaliyette, kuzenimiz Ömer Atamer tarafından işletiliyor ve dedem de hala dükkandaki işlerin başında.

Peki, ikinci mağaza?

Pasaj içindeki o küçük dükkandan dedemler, biz ve halamlar yani 3 aile, uzun yıllar ekmek yedik. Daha sonra da babam Ömer Yaymacı, Sanat Sokağı’ndaki mağazayı açtı. Önce tek dükkan olarak çalışmaya başlayan mağaza zaman içinde büyüdü ve tadilat görerek 3 dükkanı içine aldı. Ardından diğer mağazalar geldi. Birkaç yıl önce Yürüyüş Yolu’ndaki, lüks markaların yer aldığı Güvenal Luxury açıldı: ardından Arastapark, Dolphin ve Symbol AVM’deki mağazalarımız geldi.

Ve son olarak da içinde bulunduğumuz bu mağaza hayata geçti…

Evet, kısa bir süre önce yeni bir yapılanma ve markalaşma sürecine girdik. Bu kapsamda Yürüyüş Yolu ve Symbol AVM’deki şubelerimizin faaliyetine son vererek şu an içinde bulunduğumuz bu mağazayı açtık.

Burayı açma fikri nasıl doğdu?

Bir süredir tüm ürünlerimizi tek çatı altında toplayabileceğimiz, böyle büyük bir mağaza için yer arayışı içerisindeydik. Bu dükkanı görünce hem konum hem de büyüklük olarak çok beğendik. Dükkanın fiziksel özellikleri de bizim için çok uygundu. Yapılan görüşmelerden sonra anlaştık ve mağazamızı 25 Eylül tarihinde hizmete açtık.

Mağaza kaç metrekare?

Toplamda 900 metrekare. İki katlı bir mağaza ve bir de alt kat var. Burada yaklaşık 10 kişi çalışıyoruz.

Gördüğüm kadarıyla ürün çeşitliliği de epeyce artmış…

Evet, mağazayı genişletmemizin en önemli sebeplerinden biri de buydu. Şu anda kadın, erkek, çocuk herkese hitap edebiliyoruz. Erkek grubumuz, spor grubumuz, seyahat grubumuz ve okul çantalarımız da tek çatı altında toplandı. Bir de lüks markalar var.

 

Güvenal Çanta’da en iyi markaların en şık tasarımlarını bulabilirsiniz.

 

Güvenal Çanta’da hangi markaları bulabiliriz?

Mağazamızda Michael Kors, Guess, Vakko, Tommy Hillfiger, Calvin Klein, Gön, Tergan, Pierre Cardin, U.S. Polo Assn., Tergan, Kipling, Benetton, Puma, New Balance, The North Face, Vans gibi pek çok marka bulunuyor.

 

 

Bu ürünler hangi fiyat aralığında?

Çantaların fiyatları, yaklaşık 80-100 TL bandından başlıyor, markasına göre 2 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

 

Peki, bu markaları İzmit’te bulabileceğimiz başka bir mağaza var mı?

Hayır, Kocaeli’de hepsini bir arada görebileceğiniz başka bir mağaza yok. Burada tüm markaların bütün sezon koleksiyonunu bir arada görebilirsiniz.

 

Gördüğüm kadarıyla hizmet kalitesinde de artış olmuş…

İstedik ki müşterimiz mağazaya geldiğinde, en konforlu şekilde alışveriş yapabilsin… Alışverişini geniş ve ferah bir ortamda dilediği gibi gerçekleştirsin, kahvesini içsin, ödemesini oturduğu yerde yapsın; alışveriş yapmasa bile mağazadan memnun ayrılsın. Bu arada belirtmek isterim, Güvenal Çanta’nın çok sağlam bir ekibi var. 25 senedir bizimle birlikte olan çalışanlarımız var… Dolayısıyla hem kendi aramızdaki ilişki hem de müşterilerimizle olan diyaloğumuz tamamen güvene dayalı.

 

Güvenal Çanta’nın yeni mağazası 900 metrekarelik alanda hizmet veriyor.

 

Elif Hanım, Güvenal Çanta’nın üçüncü nesil temsilcisi olarak, sizi de biraz tanımak isteriz…

Ben, 1993 yılında İzmit’te doğdum. Hem lise hem de üniversite eğitimimi grafik tasarım ve fotoğrafçılık üzerine aldım. Mezun olduktan sonra çeşitli kuruluşlarda staj yaptım ancak mesleğime devam etmedim. Küçüklüğümden beri babamın dükkanına gelmeyi çok sever, bütün tatillerimi babamın iş yerinde geçirirdim. Şimdi de bu yeni mağazanın sorumluluğunu üstlendim.

SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ

Yani artık mesleğinizi tamamen bırakıp, ticaret alanında ilerlemeye karar verdiniz…

Aslında mesleğimden tam olarak kopmuş da değilim. Güvenal Çanta’nın aynı zamanda internet sitesi ve satışı da var. N11, Hepsi Burada, Gitti Gidiyor gibi sitelerden de satış yapıyoruz. Bu sitelerdeki ürünlerimizin fotoğraf çekimlerini burada ben yapıyorum. Yani bir yandan kendi mesleğimi de yapmaya çalışıyorum ama artık asıl işim, Güvenal Çanta.

Güvenal Çanta markasıyla ilgili hedefleriniz neler?

Bizim bu mağazayı açmamızdaki en büyük neden, biraz daha kurumsallaşmak, markalaşmak ve müşterilerimiz için çok daha fazla çeşidi bir arada bulundurabilmek. Şu anda sosyal medya satışları çok popüler, mesela.

Ben pek konunun üzerine düşmediğim halde Güvenal Çanta’nın 10 bine yakın bir takipçisi var. Bunların yarıdan fazlasını İzmitli takipçilerimiz oluşturuyor. Bu alanda biraz daha çalışmak ve internet ortamında da daha etkin olmak istiyorum.

Biraz da çantada sezon trendlerinden bahsedelim mi? Neler var vitrinlerde?

Bu sezon süetler, kadifeler, renkli pelüş çantalar çok revaçta. Yeşil ve tarçın tonları sıklıkla kullanılıyor. Geçen iki sezonda olduğu gibi, sırt çantaları yine popüler. Spor zımbalılar, yıkama derilerden üretilmiş olanlar, özellikle tercih ediliyor.

Peki, her kadın her tipte çantayı kullanabilir mi?

Herkesin bir çanta zevki var ama dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil. Örneğin minyon, kısa boylu kişilerin çok büyük ve hacimli çantalar kullanması doğru değil. Biz burada arzu eden müşterilerimize önerilerde bulunuyor, en doğru modeli seçmeleri için yardımcı oluyoruz.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.