Güçlü bağışıklığın temeli: Düzenli beslenme ve iyi uyku

2020-10-13    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-13
.stripslashes($urun->baslik).

Dünyayı sarsan koronavirüs pandemisi nedeniyle değişen beslenme düzeni, uyku saatleri ve aktivite azlığı bir yandan daha fazla kilo almamıza öte yandan da bağışıklık sistemimizin olumsuz etkilenmesine yol açtı. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Diyetisyeni Eda Honça Türe, bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Dünyada pandemi olarak kabul edilen koronavirüs nedeniyle evlerimize kapandığımız dönemde beslenme düzenimizin, uyku saatlerimizin ve fiziksel aktivite düzeyimizin olumsuz etkilendiğini kaydeden Eda Honça Türe, “Gelecek kaygısıyla yüksek karbonhidratlı besinler tükettik. Hobi olarak mutfak ve yemekle daha fazla uğraşmaya başladık. Beslenme düzenimizde daha fazla hamur işi yer aldı. Çok geç saatlere kadar uyumadık. Bu nedenle serbest radikallerle savaşan uyku hormonu olarak bilinen melatonin üretimi yavaşladı. Evde geçirilen süre artınca günlük adım sayımız çok düştü” sözleriyle yaşadığımız süreci özetledi. Tüm bu değişikliklerin zayıf bir bağışıklık sistemine neden olacağına dikkat çeken diyetisyen Eda Honça Türe, izlenmesi gereken yolu şu başlıklar altında topladı:

• Çeşitli beslenmeye özen gösterilmeli

Bağışıklık güçlendirici beslenmenin temeli dengeli beslenmedir. Dört besin grubundan yeterli miktarlarda tüketmek gerekiyor. Bunlar; süt ve ürünleri, tahıl, et, sebze-meyve gruplarıdır. Antioksidan içerikleri fazla sebze ve meyvenin beslenmemizde yer almasına mutlaka dikkat etmeliyiz.

• Şeker ve basit karbonhidrat tüketimi sınırlandırılmalı

Bu dönemde tüketimi sınırlandırılması gereken yiyecek ve içecekler; kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dahil hamur işi ürünlerdir. Bu ürünler yerine yulaf, tam buğday ekmeği veya bulgur gibi kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli.

• Gün içerisinde protein alınmalı

Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevini yerine getirebilmesi için her gün yeterli protein alınması gerekiyor. Et, tavuk, balık, hindi, yumurta, süt ürünleri ve bakliyatlar protein içerir.

• Haftada 2 porsiyon balık tüketilmeli

Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sistemimizi güçlendirmede önemli rol oynuyor. Mevsiminde balık tüketilmesi önemli. Ancak, Omega-3 kaybı olmaması açısından balık, ızgarada veya fırında pişirilmeli.

• Yağlı tohumlar beslenme düzenine eklenmeli

Yağlı tohumlardan ceviz, fındık ve badem E vitamini içerir. E vitamini antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin olarak ön plana çıkar.

• D vitamini seviyelerine dikkat!

D vitamini düzeylerinizi mutlaka kontrol ettirin. Doktor önerisiyle takviye kullanın.

• Su içmeyi unutmayın!

Su vücudumuzun en temel ihtiyaç maddelerinden biri. Sağlığımız için günde 8 bardak su mutlaka içilmeli.

• Probiyotik de prebiyotik de tüketilmeli

Probiyotik besin denilince aklımıza gelen yoğurt veya kefirin düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlandı. Sağlığımız için çok yararlı olan bu bakterilerin besinleri olan prebiyotik gıdalar da tüketilmeli. 

• Düzenli uyuyun!

Günde ortalama 7-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

NASIL ARANDI: #acıbadem kocaeli hastanesi # acıbadem hastanesi # hastalık # sağlık # güçlü # bağışıklık # bağışıklık sistemi # diyetisyen # Eda Honça Türe # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.