05-03-2024 06:14

Fulya Uluç: O benim mucizem

2019-05-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-05-03
.stripslashes($urun->baslik).

Kocaeli Soroptimistler Kulübü üyesi, Merkez Bankası’ndan emekli 54 yaşındaki Fulya Uluç’un hayatı, gelişim çağındayken başlayan skolyoz rahatsızlığının aniden ilerlemesi nedeniyle kabusa dönmüş. Bir yıl önce birdenbire artan rahatsızlığının yarattığı ağrılar nedeniyle yardımsız yürüyemez ve hareket edemez hale gelen Fulya Uluç, çevresinden gelen önerileri değerlendirerek Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne başvurmuş. Merkezde, fizyoterapist Elif Akıncı tarafından geliştirilen Rubotonik Pilates egzersizlerine başlayan Uluç, bu egzersizler sayesinde yaşadığı olumlu gelişmeleri şöyle anlatıyor:

“Skolyoz, ben daha genç kızken ortaya çıkan bir rahatsızlıktı. O zamanlar, bu sağlık sorununun çözümü çok zordu. Bize tüm vücudu etkileyen bir ameliyat yapılması gerektiği ve riskli olduğu söylenmişti. Doktorlarım bu operasyonu çok önermedi, hastalığı takip etmeyi tercih ettiler. Zaten gençlik yıllarımda ciddi bir ağrım yoktu; geçen yıla kadar vücudumda bir eğrilik de oluşmamıştı. Ancak yaşım ilerledikçe sıkıntılar başladı.

 

BELİM, VÜCUDUMU TAŞIMIYORDU

Hastalığım fark etmeden ilerlemiş ve postürüm eğri hale gelmişti. Vücudumda öne ve sağa doğru iki yönlü bir eğrilik oluştu. Bu süreçte sağ ayağımda, benim fark etmediğim bir kısalık olduğunu da öğrendim. Bu gelişmelerin üzerine, geçen yıl kalp yetmezliği rahatsızlığım oldu, kalp pili takıldı. O sırada ağrılarım daha da arttı. ‘Ne yapabilirim?’ diye doktora gittim, bana ameliyat önerdi; ancak kalp doktorum bunun riskli olduğunu, ameliyat olamayacağımı söyledi. Artık çok ciddi ağrılar yaşıyordum ve hayat kalitem düşmüştü. Sağdan sola dönemiyor, yürüyemiyordum. Ayağa kalktığımda belim vücudumu taşıyamıyordu.

Hal böyle olunca, eşimin ısrarıyla bir fizik tedavi merkezine gitmeye başladım ancak yaptığım hareketlerin bana bir faydası olmadı. En sonunda, Kocaeli Soroptimistler Derneği’nden tanıdığım fizyoterapist Elif Akıncı’nın kapısını çaldım. Yine dernekten birkaç arkadaşım da ağrıları nedeniyle ona gidiyordu ve çok memnunlardı. Elif Hanım’a sıkıntılarımdan bahsettim. Önce bana moral verdi; eski eğrilikleri düzeltemeyeceğini ancak yeni başlayan eğrilikleri toparlayabileceğimizi söyledi. Zaten ben estetik bir duruştan vazgeçmiştim, sadece ağrılarımdan kurtulmak istiyordum.

 

 

HEP HAYATIMDA OLACAK

3,5 ay önce, Elif Hanım ile beraber egzersizlere başladık. Haftanın 4 günü merkeze geliyorum. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum. 3,5 ayda çok güzel toparladım, ağrılarım çok azaldı. Hatta 10 günlük bir Amerika gezisine bile gittim. 12 saatlik uçak yolculuğunu sıkıntısız atlattım.”

 

DURUŞUM DÜZELDİ

Hala zaman zaman, ufak tefek ağrıları olduğunu söyleyen Fulya Uluç, “Ama bunları hiç önemsemiyorum. Bu noktaya geldiğimiz için çok mutluyum. Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne gelmek bana çok yarıyor. Daha önce gecelerim ağrı sızı ve çığlıklarla geçerdi, şimdi çok rahat uyuyorum. Sabahları yataktan rahatlıkla doğruluyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Arkadaşlarım beni gördüğünde, ‘Duruşun değişmiş’ diyorlar. Elif Hanım’ı tanıdığım için çok şanslıyım. Yolumuz çok uzun onunla.

Sporla hiç arası olmayan birisi olarak Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne mutlulukla geliyor, eve mutlulukla dönüyorum çünkü burada arkadaşların ilgisi, güler yüzü beni motive ediyor” şeklinde konuşuyor. Uluç, sözlerine “Omurga rahatsızlığı olan herkese Elif Hanım’ı öneriyorum. Elif Hanım, eşim ve çocuklarımdan sonra hayatımda olmasını istediğim bir insan. O, benim mucizem oldu” diyerek son veriyor.

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı # fizyoterapist # rubatonik pilates # pozitif yaşam merkezi # Elifin yörüngesi # sağlık # pilates #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.