Eskrime gönül verdi: TUNA KUM

2019-03-16    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-16
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İ.HAKKI TİMUÇİN

 

İzmitli Sevda ve Ümit Kum çiftinin yakışıklı oğulları Tuna, son yıllarda gençler arasında giderek popüler hale gelen eskrim sporuna gönül vermiş genç bir sporcu. Hedefi, Türkiye’nin en iyi eskrim sporcusu olarak anılmak olan Tuna, Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü’ne bağlı olarak eskrim yapıyor. Kısa süre önce ‘milli sporcu’ unvanını da alan başarılı sporcu, şimdiden Türkiye Eskrim Federasyonu’nun yurt içi ve yurt dışındaki maçlarına katılmaya başladı bile. Atafen Koleji 8’inci sınıf öğrencisi olan ve şu an 2020 olimpiyatlarına hazırlanan Tuna ile eskrim sporunu konuştuk.

 

 

 

Merhaba Tuna, sporla ilgilenmeye ne zaman başladın?

İlkokul 3’üncü sınıfta, 9 yaşındayken sporla ilgilenmeye başladım. İlk olarak karate yaptım, basketbol ve futbol oynadım. Şu anda da eskrim sporu yapıyorum. Basketbolu ve futbolu kendim istemiştim ama karate ve eskrim sporlarına beni annem yönlendirdi.

 

Eskrim sporuna nasıl başladın?

4 yıl önce annemin teşvikiyle başladım. Adını hiç duymadığım bir spor dalıydı. Merak ettim ve bu sporun antrenörleriyle görüştüm, antrenmanı izledim. Kılıçla yapılan bir spor olduğu için çok hoşuma gitti. 4 yıldır zevkle bu sporu yapıyorum.

 

Eskrim yaparken kendini nasıl hissediyorsun?

Çok eğlenceli bir spor. Bu sporla birlikte çevrem çok genişledi, sosyalleştim. Özgüvenim arttı çünkü eskrimde tüm kararları kendin alıyorsun. Yaptığın her hareketten, her hamleden sen sorumlusun. Stratejik düşünmeye teşvik eden, sorumluluk bilinci oluşturan, bedenden çok kafayı çalıştırman gereken bir spor. Fiziksel güçten ziyade psikolojik gücün kullanıldığı bir dal. Bu nedenle yapmaktan keyif alıyorum.

 

Bir yandan okul bir yandan spor yapıyorsun. Nasıl bir çalışma programın var?

Ben okul ve sporun bir arada daha güzel yürüdüğünü düşünüyorum. Okuldan saat 16.30’da çıkıyorum ve antrenman yapmak için Şehit Polis Recep Topal Spor Salonu’na geliyorum. Haftanın 4 günü İzmit’te antrenman yapıyorum. Saat 20.00’ye kadar antrenmanlarım devam ediyor. Sonra eve gidiyorum, yemeğimi yiyorum, duşumu alıyorum ve derslerime çalışmaya başlıyorum. Saat 22.30’da da uyuyorum. Bir de milli sporcu olduğum için haftanın 2 günü İstanbul’da olimpiyat merkezine gidip oradaki antrenmanlara katılıyorum. 6 gün aralıksız antrenman yapıyorum. Bence spor, okuldaki başarıyı olumsuz etkilemiyor. Benim ders notlarım da iyi. Zamanımı verimli kullanıyorum. Ne okul ne başka bir şey spor yapmaya engel değil.

 

Yurt içi ve yurt dışında yarışmalara katılıyor musun?

Evet, Türkiye Eskrim Federasyonu’nun düzenlediği yarışmalara katılıyorum. Bu yıl ilk kez yurt dışında; Yunanistan Selanik’te, Avrupa Eskrim Flöre U14 yarışmasına katıldım ve 13. oldum. Bundan sonra yurt dışındaki diğer müsabakalara daha çok katılacağım. Yurt içinde de çok fazla yarışmaya katıldım. 4 yılda 14 madalya aldım. Kurtuluş Kupası, Cumhuriyet Kupası, Atatürk Kupası, 23 Nisan Çocuk Kupası gibi yarışmalarda birinciliklerim var. Son olarak 2018-2019 Türkiye İstanbul Açık Turnuva’da 6’ncı oldum.

 

İlk yarışman ve başarın hangisiydi, hatırlıyor musun?

İlk yarışmam 2014 yılının kasım ayında, Atatürk Kupası oldu. Süper Minik Erkek Flöre’de 1’inci oldum. Bu dereceyi aldığımda eskrim sporuna daha çok bağlandım.

 

Hedefin nedir?

Eskrim sporlarında il birincisiyim. Bundan sonrası Türkiye birinciliği. Türkiye şampiyonası nisan ayında yapılacak, orada birinci olmak istiyorum. Sonrasında Avrupa maçlarına katılacağım ve uluslararası dereceler almak istiyorum.

 

Peki, geleceğe dair hayallerin neler?

Sporu mesleğim haline getirebilirim. Beden eğitimi öğretmenliği okuyabilirim, yaptığım sporun antrenörü olabilirim. Spor bundan sonraki hayatımın bir parçası olacak. Ancak henüz net bir şey söylemek için erken diye düşünüyorum.

NASIL ARANDI: #tuna kum # eskrim # kağıtspor # kocaeli # kocaeli büyükşehir belediyesi # türkiye milli takım # spor

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.