Erkeklerde 10 kat fazla görülüyor; kasık fıtığı

2020-11-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-10
.stripslashes($urun->baslik).

Karın içi organların, karnın iç yüzeyini kaplayan zarı da önüne katarak kasığın zayıf bir bölgesinden dışarıya doğru ilerlemesi ve bir kese oluşturması ‘kasık fıtığı’ olarak tanımlanıyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Emirleroğlu, her yaşta ortaya çıkabilen kasık fıtıkları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Anatomik farklılıktan dolayı erkeklerde, kadınlardan yaklaşık 10 kat daha sık rastlanan kasık fıtıkları, görüldükleri bölgelere göre indirekt, direkt ve femoral olarak isimlendiriliyor. Kasık fıtıklarının her yaşta görülebildiğini belirten Dr. Mustafa Emirleroğlu, “Erkeklerde testisler doğum öncesi son birkaç haftada karın içerisinden testis torbalarına doğru ilerlerken, periton (karın zarı) kasık kanalına doğru açıktır. Bu zarın kapanmaması veya kısmen kapanması sonucu doğumsal fıtıklar oluşur. Fıtıklar yaşla birlikte dokuların zayıflaması sonucu da oluşabilir. Kasık fıtıkları tek ya da iki taraflı olabilir” diyor.

 

KRONİK ÖKSÜRÜK DE FITIK NEDENİ!

Kasık fıtıkları çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Kimi zaman kronik öksürük, kabızlık, hamilelik, aşırı kilo ya da ağır kaldırma gibi nedenler, kasık bölgesindeki zayıf noktaya ani basınç etkisi yaptığından fıtığa yol açabiliyor. Daha önce geçirilmiş kasık fıtığı ameliyatı, varikosel ve sezaryen gibi operasyonlar da nedenler arasında sayılıyor. Bu rahatsızlık kendini kasıkta şişlik ve ağrı ile gösteriyor. Kasıktaki şişlik ayakta dururken ya da öksürünce belirirken, yatınca ve bastırınca kayboluyor. Öksürme, hapşırma, ıkınma, ağır kaldırma gibi durumlarda kese içerisine giren karın içi organların bazen aniden sıkıştığını ve yatmakla veya itmekle karın içerisine dönmediğini anlatan Dr. Mustafa Emirleroğlu, bu duruma ‘boğulmuş fıtık’ denildiğini belirtiyor. Kusma, gaz çıkaramama, dışkı gelmemesi gibi şikayetler ise kişinin acilen ameliyata alınmasını gerektiriyor.

 

TEK TEDAVİ YOLU AMELİYAT

Deneyimli bir cerrah tarafından yapılan muayene ile kasık fıtığı tanısı kolayca konuluyor ancak küçük fıtıklarda ya da kadınlarda tanı için ultrasona da başvuruluyor. Dr. Mustafa Emirleroğlu, bu rahatsızlığın tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu vurgulayarak şöyle devam ediyor: “Günümüzde kasık fıtığı ameliyatı açık ve laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yapılıyor. Açık ameliyatta kasığa 6-8 cm’lik kesi yapılırken, kapalı ameliyat 3 noktadan 1 cm’lik ve 5 mm’lik kesilerle gerçekleştiriliyor. İki taraflı fıtıklarda açık yöntemde her iki kasığa da kesi yapmak gerekirken, kapalı yöntemde üç noktadan her iki taraf da tamir edilebiliyor. Laparoskopik yöntem ameliyat sonrası daha konforlu olup hastanın ağrısı da daha az oluyor. Böylece ameliyat sonrası iyileşme ve işe dönme süresi de kısalıyor.”

Gebelikte ortaya çıkan fıtıklarda genellikle doğumun beklendiğini kaydeden Dr. Mustafa Emirleroğlu “Kasık fıtıklarında da erken tanı çok önemlidir. Küçük fıtıkların ameliyatı daha kolaydır ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyon riskleri de azdır” diyor.

NASIL ARANDI: #acıbadem hastanesi # kocaeli # kasık fıtığı # doktor # hasta # erkek # mustafa emirleroğlu # ameliyat # operasyon # sağlık #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.