Dönüşümü başlatın: Pi Yoga Studio

2019-12-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-03
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Yoga, pek çoğumuz için sadece bir fiziksel aktivite değil adeta bir yaşam biçimi haline geldi. Siz de kaslarınızı yumuşatarak esnekliğinizi artıracak, sizi rahatlatırken ağrılarınızdan kurtaracak, zihninize berraklık katacak, anı yaşamanıza yardımcı olacak, stresten uzaklaştırıp kaygı problemlerinizi ortadan kaldıracak, düşünme ve değerlendirme yeteneğinizi artırırken özgüveninizi güçlendirecek sağlıklı bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? O halde yoga ile tanışma vaktiniz geldi demektir.

Pınar Arıcan Sosay’ın sahibi olduğu Pi Yoga Studio bunun için biçilmiş kaftan. Hangi yaşta olursanız olun hayatınızı baştan aşağıya değiştirmek istiyorsanız, Pi Yoga’nın kapısını mutlaka çalın. Yoganın hem fizyolojik hem psikolojik faydalarından siz de yararlanın.

Pi Yoga Studio’nun sahibi Pınar Arıcan Sosay ile yaptığımız röportajı okurken yoga ile ilgili kafanızda oluşan tüm sorulara da yanıt bulmuş olacaksınız.

Şimdiden keyifli okumalar.

 

Pınar Hanım, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü mezunuyum, yüksek lisansımı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde yaptım. 2012’de dil eğitimi için Amerika’ya gittiğimde yoga ile tanıştım. Döndüğümde tekstil sektöründe çalışmaya başladım ancak yogayı hiç ihmal etmedim. İstanbul’da yaşadığım dönemde Caddebostan sahiline iner, yoga yapardım. Ankara’ya ailemin yanına gittiğim dönemde de yoga yapmaya devam ettim, hatta eğitimlere katılarak 2015 yılında antrenörlük belgesi aldım. 2016 yılında İstanbul Cihangir Yoga’da eğitimimi tamamladım, sonrasında staj ve asistanlık yaptım. 3 yıl önce de Pi Yoga Studio’yu kurdum. Şu an hem İstanbul Cihangir Yoga’da hem de İzmit’te Pi Yoga’da ders veriyorum. İzmit-İstanbul arasında keyifli bir yolculuk yapıyorum.

 

 

Bir stüdyo kurmak aklınıza nereden geldi?

Ankara Darşan Kula Yoga’da Barış İşcan’ın öğrencisiyken evlenip İzmit’e yerleşmiştim. Eğitime devam ederken İzmit’te pratik yapabileceğim bir yer aradım, bulamadım. ‘Neden İzmit’te pratik yapabileceğimiz kapsamlı bir stüdyo yok?’ diye düşünürken, kendim kurmaya karar verdim. Eğitimlerimi Cihangir Yoga’da tamamladıktan sonra bu ekolü İzmit’e taşımak istedim. 2017 yılında Pi Yoga’yı kurdum, 3 yıllık bir geçmişimiz var. Kendimizi sürekli yeniliyoruz ve dönüşümlerini izlediğimiz öğrencilerimizle birlikte büyüyoruz.

 

Pi Yoga Studio’da neler yapıyorsunuz?

Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak uygulanan yoga türlerinden Hatha yoga yapıyoruz. Cihangir Yoga ekolünü uyguluyoruz. Bizi klasik yogadan farklı kılan, daha batılılaşmış bir tekniği benimsememiz. Gelenekselin dışına çıkarak değişen, gelişen, günümüze uyarlanan, modernize edilmiş bir teknik. Hatha yoganın amacını; bedensel, zihinsel ve ruhsal yaşantımıza bir denge getirmek, rahatlama ve dinginlik sağlamak olarak açıklayabiliriz. Temel fiziksel duruşlara ve nefes egzersizlerine ağırlık verilen bu seanslar, bedenimiz ve zihnimiz üzerinde kontrol sağlamamıza, gevşemeye ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Derslerimiz her seviyeden yoga uygulayıcısını tatmin edecek şekilde tasarlanıyor. Yeni başlayanlar, seanslar esnasında temel teknik ve kavramları öğrenirken, ileri seviyedekiler pratik yaparak seansı deneyimleyebiliyor.

 

Çocuk ve hamile yogası dersleri de var sanırım...

Çocuk yogası iki modülden oluşuyor, 3-7 yaş ve 7-14 yaş arasını kapsıyor. Çocuk yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler yer alıyor. Çocukların yoga yaparken hayal güçlerini kullanmaları okuldaki öğrenme becerilerini geliştiriyor, enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlıyor. Çocuk yogası, çocukların vücut yapılarının esnekliğinin korunmasına da yardımcı oluyor. Bununla birlikte kasları kuvvetlendiriyor, konsantrasyonu sağlıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çocuk yogasında oyun ve hikayelerin yer alması çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duygularını daha kolay ifade edebilmesini de sağlıyor.

Hamile yogası, doktor onayı almış ve 12. haftasını tamamlamış anne adayları için uygundur. Kişinin bedenini zihinsel ve ruhsal olarak anneliğe ve doğuma hazırlayan bir çalışma. Normal doğuma hazırlık süreci de diyebiliriz. Hem hamilelik dönemini rahat geçirmek; bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, beli ve omurgayı desteklemek hem de doğum anında anne adayını fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatmak amacıyla yaptığımız bir çalışma. Bebek için de çok faydalı. En önemlisi ise anne ile bebek arasında kurulan duygusal bağı kuvvetlendirip, korku ve endişeleri gideriyor. Egzersizlerle kan dolaşımınızı artırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini sağlıyorsunuz. Nefes farkındalığıyla bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşıyorsunuz.

 

 

Biraz da yoganın kişilere faydasını anlatır mısınız?

Fizyolojik açıdan bağ ve kas dokusuna esneklik kazandırıyor, bedeni rahatlatıyor, artık günümüzde pek çok doktor da yogayı tavsiye ediyor. Yogada uygulanan doğru nefes teknikleri, nefes kontrolünü sağlarken akciğer sağlığına da katkıda bulunuyor, kalbi dinlendiriyor. Yoga, duruş bozukluğunu önlüyor, bel ve sırt ağrılarını azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sindirim sistemini düzenli hale getiriyor. Kan dolaşımını düzenleyen yoga, birçok rahatsızlığı da önlemiş oluyor. Psikolojik açıdan faydalarına bakarsak; stresi azaltır, insanı dinginleştirir. Stresi yok ettiği için kaygıları ve kötü enerjiyi de ortadan kaldırır. Kişiyi dinlendirir, beyin hücrelerini çalıştırdığı için düşünme ve değerlendirme yeteneğini artırır. Farkındalık yaratır, kişinin hayatını disipline etmeyi amaçlar.

 

Herkes yoga yapabilir mi?

Evet, herkes yoga yapabilir çünkü egzersizler kişinin kendi hızına ve gücüne göre ayarlanır. Birçok asana (poz) farklı disiplinler ile (hatha, vinyasa, yin, ashtanga gibi) kişinin kendine özel uygulayabileceği başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar pratiğimiz mevcuttur. Yaşınız, kilonuz, gücünüz veya esnekliğiniz ne olursa olsun, yoga yapmanızın bir yolu vardır. Hangi yaşta olursanız olun, yogaya başlayın.

 

Pınar Hanım, Pi Yoga Studio’da eğitmen de yetiştiriyorsunuz sanırım.

Yoga 8 Nişantaşı ile birlikte bir uzmanlık programı eğitimi içerisindeyiz. Pi Yoga Studio’da çeşitli eğitim programları düzenliyor ve en iyi eğitmenleri getiriyoruz. Eski öğrencilerimiz artık hocalık eğitimi alma aşamasına geldi. Pi Yoga Studio’nın üç yıl içinde bu noktaya gelmesi gerçekten çok güzel. Edindiğiniz bilgileri başkalarıyla paylaşmak çok değerli. Pi Yoga Studio olarak İzmit’te tek olduğumuzu söyleyebilirim.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mahallesi, Şehit Ali İhsan Çakmak Sokak, Nazer Inn İş Merkezi, No: 46, Kat: 2, Daire 23, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0537 824 06 54

Instagram: piyogastudio

Facebok: PiyogaStudio

NASIL ARANDI: #Pi Yoga StudIo # yoga # sağlık # fizksel # zihinsel # dönüşüm # yaşam # pınar arıcan sosay # kocaeli # röportaj

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.