Doğal ve çekici bir burun

2019-02-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-04
.stripslashes($urun->baslik).

YAZAN: OPR. DR. İLGİ DİNÇOK

 

 

Merhaba, bu aydan itibaren Kocaeli Life dergisinde her ay sizlerle birlikte olacağım. İlk buluşmamızda, burun estetiğinden bahsetmek istedim çünkü burun estetiği hem kadınlar hem erkekler tarafından, şu anda Türkiye’de en çok tercih edilen estetik ameliyat. Bu nedenle ilk yazının konusu olmayı hak ediyor. 

Bir insanın yüzüne baktığınızda -eğer çok karakteristik değilse ya da bir plastik cerrah değilseniz- ilk dikkat ettiğiniz yeri, burnu değildir aslında. Gözler ya da dudaklar için bestelenen şarkılarda burundan hiç bahsedilmez; burun için şiirler de yazılmamıştır ama yüzümüzün ifadesinde burnumuz oldukça önemlidir. Ayrıca, her ne kadar bir şarkı ya da şiire konu olamasa da ‘havalı, cool, öz güvenli’ gibi kişilik özelliklerini betimlemede oldukça sık kullanılan organımızdır burun: ‘Burnu havada olmak, burnu büyük olmak, burnundan kıl aldırmamak…

Burun, yüzün tam ortasında bulunduğu için çevre yüz yapılarının nasıl göründüğünü şaşırtıcı bir şekilde etkiler. Estetik burun ameliyatları sonrası yüzdeki ifade değişikliğini çok net görebiliyor olmamız bu yüzdendir. Burun estetiği gözlerin, yanakların, bazen alnın ya da dudakların daha hoş görünmesini, genel olarak kişinin daha çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yüzümüzün ifadesinde olduğu kadar nefes ve koku almamızda da önemlidir burnumuz.

 

 

Biz plastik cerrahlar için burun ameliyatlarında hedef, burnun estetik ve fonksiyonel olarak daha iyi olmasını sağlamaktır. Yani hem iyi görünmenizi hem rahat nefes almanızı hedefliyoruz. Eskiden hokka ya da ucu sivri ve kalkık; ilk bakışta estetik operasyon eseri olduğu anlaşılan burunlar yapılırdı. Zamanla estetik algısı değişti ve burun estetiği dahil her estetik uygulama, ‘doğal çekiciliği’ hedefler oldu. Bizler de artık bu doğallığı sağlamak için kişinin dokularına ve yüz tipine göre yani ‘kişiye özgü’ planlamalar yapıyoruz. Estetik burun ameliyatından sonra size yeni tanıştığınız biri “Burnunuz estetik mi?” diye soruyorsa, bu ya burnunuzun ameliyat olmamış bir buruna göre mükemmel olmasındandır ya da üzgünüm ama ameliyatınız başarısız sonuçlanmıştır.

Estetik burun ameliyatı; burun sırtı düzeltilmesi, varsa kemer alınması; septum denen orta hattaki kıkırdağın varsa eğri kısımlarının çıkarılması ve burun ucu şekillendirilmesi olarak kabaca 3 basamağı içerir. Kadın ve erkeklerde burun estetiği farklılık gösterir. Kadında kavisli ve kalkık burun güzel görünürken, erkekte düz bir burun sırtı ve feminen görünmeyecek kadar kalkık burun ucu daha estetik bir görünüm kazandırır.

★ ★ ★

Burun kökü derinliği, burun sırtı yüksekliği, burun tabanı genişliği ve burun ucu kalkıklığı ölçümleri herkese göre değişiklik gösterir. Mevsimsel açıdan ameliyat risk taşımaz; kişi, ameliyat sonrası erken dönemde yazın çok sıcaklar, kışın soğuk algınlığı açısından tedbirli davranmalıdır.

Burun estetiği öncesinde burun planlanması ve anestezi hazırlığı tamamlanır. Ameliyat hastane koşullarında, genel anestezi altında yapılır ve ortalama iki saat kadar sürer. Bir gün hastanede kalış yeterlidir. Okula veya işe dönüş süresi, 5-7 gün kadardır. Burun estetiğinde cerrahın estetik algısı çok önemlidir. O yüzden bu ameliyatlarda bilim ve sanat iç içedir.

Ayrıca her yüz tipine uygun burun tipi de farklı olduğundan ne yazık ki seçtiğiniz ya da beğendiğiniz burunlar sizin için pek uygun olmayabilir. Yüzünüze ve var olan dokularınıza uyan burun planlaması konusunda cerrahınıza güvenmenizi öneririm.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mah. Şehit Ergün Köncü Sok. No:23 K:2 D:2 İzmit

Web: www.ilgidincok.com

Telefon: 0505 154 46 48

Facebook: drilgidincok

Instagram: @drilgidincok

NASIL ARANDI: #ilgi dinçok # estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi # estetik # estetisyen # güzellik # kadın # erkek # operatör doktor # kocaeli # izmit # burun # doğal burun # çekici burun # köşe yazarı # yazar # yazı # bilgi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.