Doğa aşığı bir anne; KADER AKTÜ

2017-08-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-08-09
.stripslashes($urun->baslik).

Köşemizin bu ayki konuğu, ailesi ile birlikte Bodrum’a yerleşmeden önce röportaj yapma fırsatı bulduğumuz Kader Aktü. Kader Aktü Sanat Atölyesi’nin kurucusu ve eğitmeni; sanat danışmanı olan Kader Hanım, sanatçı ve eğitimci bir anne. O, atölyesinin kokusunu ve oğlu Atlas ile birlikte atölyede geçirdiği zamanların keyfini hiçbir şeye değişmiyor.

1-Kader Aktü nasıl bir anne?

2014 yılında Atlas’ın annesi olma şansıyla daha fazla sorumluluk, çok daha fazla hedef odaklı projeler ve doğal yaşam hayalleri kurmaya  başladım. Kader Aktü doğallık, saydamlık, kır ve tabiat aşığı bir anne… Mesafeli fakat samimi, yenilikçi ve çağına uygun bir model diyebiliriz. Aile bağlarının önemini her koşulda, her nesle vurgulayan bir gönüllü.

2-Atlas’ın gelişiminde en önem verdiğiniz şey nedir?

Doğadan kopmadan, doğadan aldıklarını tekrar doğaya verebilecek, sevgisinin ve saygısının dozunu ayarlayabilen bir birey olmasını sağlamak. Çocukluk evresinde mümkün olduğunca doğayı ve tüm canlıları keşfetme heyecanını yaşamalı ki yetişkin olduğunda hayatın ritmi karşısında çözüm odaklı olabilsin. Atlas için hayalini kurduğumuz  bir yaşam, gelişimine katkısının çok fazla olacağına inanan bir kalbimiz var.

 

3-Sanatçı bir anne olmak Atlas’ı yetiştirirken size ne gibi avantajlar sağladı?

Sanırım Atlas doğuştan şanslı olanlardan. Babası Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın görsel tasarımcısı. Atlas’ın  anne ve babası olarak biz de çok şanslıyız. Farklı sanat disiplinleriyle, farklı sanatsal heyecanlar yaşayarak mutlu olan ve bunu meslek olarak yapan azınlığın içindeyiz. Atlas, 3 yaşında olmasına rağmen bunu tecrübe etmeye çoktan başladı. Ayrıca, İzmit atölyemizin de bahçeli oluşu Atlas’a şehir içinde doğa ve sanatla baş başa, başka bir hayal dünyası içinde olma fırsatı verdi.

4-Atlas’ın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Atlas yaş gelişimiyle doğru orantılı olarak, keşfetme ve problem çözme becerilerini geliştiriyor; her türlü mekanik alet, özellikle vidalar, çekiçler ve şarjlı el aletlerini kullanmayı çok seviyor. Aynı zamanda atölyede olduğunda vazgeçilmezleri arasında boyalar, kil ve çamurlar, kağıtlar ve mürekkepler var. Farklı alanlardaki bu malzemeleri kontrollü bir şekilde kullanmasında; küçük kazalar geçirip boyanıp kirlemesinde hiçbir sakınca görmüyoruz ve sonuç odaklı faaliyetler için onu yüreklendiriyoruz.

5-Atlas ile vakit geçirmekten hoşlandığınız mekanlar nelerdir?

Kocaeli Şehir Tiyatroları, Atlas’ın neredeyse doğduğu günden beri en keyifle vakit geçirdiği mekandır. Kulisler, reji, sahne ve tüm alanlar Atlas’ın gelişimine, şekillenişine  katkılar sağladı. Şimdilerde Atlas yeni yaşam alanımız olan Bodrum Yahşi Köyü’nde doğayla yeni tecrübeler ve yeni heyecanlar  peşinde, öğrenmeye devam ediyor.

NASIL ARANDI: #kader aktü

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.