26-06-2024 01:49

Diyabetten ömür boyu kurtulun!

2019-06-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-08
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: Taha ÖZEL

 

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen, kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi vücutta yarattığı tahribatla erken ölümlere neden olabilen diyabetten ömür boyu kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? İlimizin en önemli sağlık kuruluşlarından Özel Akademi Hastanesi’nde uygulanan bir yöntemle hem Tip 2 diyabete hem de obeziteye ‘elveda’ diyebilirsiniz. Laparoskopik cerrahi yöntemiyle yapılan ‘transit bipartisyon’ ameliyatı sonrası; Tip 2 diyabet ve obezite hastaları adeta yeniden doğuyor. 5 yıllık süre zarfında obezite hastaları fazla kilolarının % 74’ünü verirken, diyabet hastalarının yüzde 86’sı da kan şekeri değerlerini ilaçsız olarak kontrol altına alabiliyor.

 

KİLO DA VERDİRİYOR

 

Özel Akademi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Gülhan tarafından uygulanan ‘transit bipartisyon’ yöntemi, diyabet cerrahisinde diğer metabolik cerrahi tekniklerine göre hastaya çok daha fazla avantaj sağlıyor. Op. Dr. Deniz Gülhan, “Bu yöntem sayesinde emilim bozulmadan, ek vitamin-mineral takviyesine gerek kalmadan kilo vermek, verilen kiloyu uzun dönem korumak ve diyabetten ömür boyu kurtulmak mümkün” diyor. Özel Akademi Hastanesi’nde Op. Dr. Deniz Gülhan’ın gerçekleştirdiği operasyon sonrasında insülin kullanmayı bırakan ve kilo vermeye başlayan Ali Ekercan, hayatını kökten değiştiren bu deneyimi Kocaeli Life okurlarıyla paylaştı.

 

Ali Bey kaç yıldır şeker hastasısınız ve bu hastalık hayatınızı nasıl etkiledi?

 

17 yıldır şeker hastasıyım. Tip 2 diyabetim. Vücudumun insülin direnci çok yüksekti. Ne kadar insülin kullansam da şekerimi bir türlü dengede tutamıyorduk. Şekerim bazen 60’a düşüyor, bazen 500’e kadar çıkıyordu. Şeker hastası olduktan sonra damar problemi yaşamaya başlamıştım. Damarlarımda kireçlenme oldu. Bu hastalık beni by-pass’a kadar götürdü, iki damarım değişti. Ben çok şanslıydım, kalp krizi geçirmeden bu sıkıntıyı atlattım. Bu arada şeker gözüme de vurmuştu, sol gözüm kapanmaya başlamıştı. Böbreklerimi de etkilemeye başlamıştı ki iyi bir doktor arayışına girdim.

 

Özel Akademi Hastanesi ile yolunuz nasıl kesişti?

 

Aslında önce İstanbul’da özel bir hastaneye gittim ancak beğenmedim. Bu sırada kız kardeşime bir arkadaşı Özel Akademi Hastanesi’nde çok iyi bir doktor olduğunu söylemiş. Geldik, Op. Dr. Deniz Gülhan hocamızla tanıştık. Hocamız bize yeni bir yöntemden bahsetti. Ben kendimi tedavi için hazırlamıştım ancak kafamda soru işaretleri vardı. Ameliyat sonrası beni çok düşündürüyordu.

 

ARTIK İNSÜLİN YOK

 

Deniz Hoca ile tanışınca kafanızdaki soru işaretleri ortadan kalktı sanırım.

Deniz Hoca, uygulayacağı tedaviyi ayrıntılı bir şekilde anlattı, kafamdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Ameliyatın kapalı yöntemle yapılması, karar vermemde etkili oldu. Deniz Hoca’nın uygulayacağı yöntem kafama yattı, kararımı verdim ve ameliyat oldum.

 

Operasyonun üzerinden ne kadar zaman geçti, hayatınızda ne değişti?

 

Tam 1 ay oldu. Hayatımda ne mi değişti? Her şeyden önemlisi artık insülin kullanmıyorum. Hastaneden çıktığım günden beri tek bir ünite insülin vurmadım. Ameliyata 116 kiloyla girmiştim, bugün 94 kiloyum. Bir ayda 22 kilo verdim. Bel ağrım vardı, kilo verince ortadan kalktı. Geceleri 5-6 kez uyanır, tuvalete giderdim. Şimdi en fazla bir kez kalkıyorum. Uyku kalitem arttı, bu sayede daha dinlenmiş ve dinç kalkıyorum.

 

İyileşme süreci nedir? Ne zaman taburcu oldunuz?

 

Ameliyattan sonraki 3. gün ayağa kalkıp yürümeye başladım, 4. gün taburcu olmayı kendim istedim.

 

Ameliyat sonrası herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı?

 

Hayır, yaşamadım. Bu da hocamın ve ekibinin başarısıdır. Ben çok memnunum ve mutluyum. Herkese tavsiye ederim.

 

Yeme-içme alışkanlığınız değişti mi?

 

Yememe-içmeme yine dikkat ediyorum. Çünkü bir diyet programımız var, ona uymamız gerekiyor. Diyet bittikten sonra kısıtlamalar da ortadan kalkacak.

 

Deniz Hocam, size de birkaç sorum olacak. Bu operasyonu tüm şeker hastalarına yapabiliyor muyuz?

 

Deniz Gülhan: Tip 1 diyabete yapamıyoruz. Bizim burada yaptığımız şey insülin direncini ortadan kaldırmak. Aslında bunu sağlayan hormonlar bağırsaklarımızda var ama yediğimiz gıdalar rafine ürünler olduğu için bağırsağın son kısmında salgılanan bu hormonlardan faydalanamıyoruz. Bizim şeker ameliyatlarındaki prensibimiz ‘bağırsağın son kısmını mideye yaklaştır ki mide içeriği erkenden bağırsağın son kısmıyla buluşup, oradaki hormonlardan faydalanarak şekeri regüle etsin.’ Bunu da başardık.

 

MUCİZEVİ BİR DEĞİŞİM

 

Ali Bey’in ameliyatı nasıl geçti?

 

Ali Bey hastanemize yattığı andan itibaren ekip olarak başındaydık. Şekerini dengeleyebilmek için bir hafta beklemek zorunda kaldık. Mustafa hocamızın da desteğiyle şekeri dengeledik ve ameliyata aldık. Bu işlem öncesinde hastamızın insülin rezervinin yeterli olması gerekiyordu, Ali Bey’de bu mevcuttu. Aynı zamanda hastamızın bir miktar kilolu da olması gerekli çünkü bu ameliyat sonrasında kilo kaybı yaşanıyor. Ali Bey’in kilosu da vardı. Ameliyatımız çok başarılı geçti. Ali Bey şu anda mucizevi bir değişim yapıyor.

 

Deniz Hocam, bu ameliyatın başarı oranı nedir?

 

Diyabette yüzde 86-87 başarı oranından bahsedebiliriz tabii 5 yıllık süre zarfında. Kısa vadede ise ameliyatın ertesi günü insülin kullanımını bırakıyorsunuz ve kilo vermeye başlıyorsunuz. Ali Bey’in kan değerlerindeki emilimde de herhangi bir sorun yok. Çünkü mideden iki tane yol çıkmasını sağladık. Böylelikle bağırsağın tüm segmentlerini vücudumuz kullanabiliyor.

 

Ali Bey şu an şeker hastası mı?

 

Hala şeker hastası ama ilerleyen zamanda olmayacak. Bizim beklentimiz 6 aylık bir periyot. Vücudun buna alışması gerekiyor çünkü. 6 ayın sonunda Tip 2 diyabetten kurtulacak. Sadece diyabetten değil, diyabetin neden olduğu pek çok hastalıktan da kurtulacak.

 

NASIL ARANDI: #Özel Akademi Hastanesi # Akademi Hastanesi # diyabet # tip 1 diyabet # tip 2 diyabet # doktor deniz gülhan # şeker hastalığı #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.