19-04-2024 18:50

Çoğul bebek bakımı hakkında merak ettikleriniz

2019-12-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-09
.stripslashes($urun->baslik).

 

Çocuk sahibi olmak, anne ve babaları bekleyen çok büyük bir sorumluluktur. Özellikle ikiz veya üçüz bebek sahibi olduysanız, bu sorumluluk daha da fazladır. Aslında ikizlerin bakımı, tek bebek bakımına göre biraz daha fazla iştir ama yaptığınız işin yükü, bir bebek için de ikizler için de aynıdır.

Öncelikle şunu belirteyim; eğer ikiz bebeğiniz varsa, bakımı konusunda mutlaka yardım isteyin. Kesinlikle bir yardımcıya, tercihen geceleri de sizinle kalacak birisine ihtiyacınız var. En basit örnekle, bebeğinizin biri ağlayarak dışarı çıkmak isterken, diğeri uyumak isteyecektir. Annenizin, kayınvalidenizin, ablanızın ya da kız kardeşinizin yardımları sizin için çok yararlı olabilir.

Gece yanınızda kalacak kimse olmasa bile arkadaşlarınızdan ya da ailenizden birileri sizin için yemek yapmalı, ev işlerini halletmeli ve siz banyo yaparken bebeklere bakmalı. Gün ortasındaki 1-2 saatlik rahatlama, sizin için çok faydalı olacaktır. Maddi durumunuz izin veriyorsa, bir bebek hemşiresi ya da bakıcı da tutabilirsiniz. Bu, yükünüzü oldukça hafifletecektir.

 

İSTASYONLAR KURUN

 

İkiz veya üçüz bebek bakımı konusunda kesinlikle bir profesyonel uzmandan ya da ikiz bebek tecrübesi olan kişilerden yardım alın. Çevrenizdeki ikiz bebek sahibi ailelerim derneklerine de üye olmayı unutmayın.

Üçüz bakımıysa şüphesiz, tek bir çocuğa bakmaktan 3 kat daha fazla çaba sarf etmek demektir. Öncelikle, sabırlı olun. Üçüzler genellikle prematüre doğar ve bazı sağlık sorunlarıyla dünyaya gelebilirler. Doğumdan hemen sonra kısa bir süre için yenidoğan yoğun bakım ünitesinde biraz zaman geçirmeniz gerekebilir. Bu sırada hemşirelerden üçüz bebeklerinizin genel ihtiyaçları hakkında olabildiğince bilgi edinme şansına sahip olabilirsiniz.

Eve geldiğinizde ise bebekleriniz için bakım istasyonları kurun. Evin değişik odalarını bu iş için kullanabilirsiniz. Örneğin, beslenmeleri için bir oda, oyun oynamaları için bir başka oda ayarlayabilirsiniz. Kurduğunuz istasyonların içinde ihtiyacınız olan her şeyi bulundurmaya özen gösterin.

Evinize beyaz bir yazı tahtası alın ve onu evin görünür köşesine yerleştirin. Beslenme, bez değişimi ve ilaç takiplerini oradan yapabilirsiniz.

 

KENDİNİZE KARŞI HOŞGÖRÜLÜ OLUN

 

Üçüz bebek sahibiyseniz, üç bebeğe de değişik şekilllerde seslenmeniz gerekmektedir. Üçü için de ayrı bir renk bulup tüm kıyafetlerini ona göre ayarlayabilirsiniz veya isimlerini kıyafetlerine etiketleyebilirsiniz.

Unutmayın ki her üç bebek, birbirinden farklı karakter olarak ayrılır; hepsi ayrı birer bireydir ve her birinin duygusal gelişimi ayrı ayrı önem taşımaktadır.

Üçüz bebeklerinizle baş başa kaldığınız bu zor dönemde, kendinize karşı hoşgörülü olmanız önemli. Ruh halinizi kontrol edebilmek, sizin ilk haftalardaki en büyük sınavlarınızdan biri olacaktır. Salgılanan hormonların da etkileriyle bu zamanlarda ruh halinizde inanılmaz değişimler olduğunu görebilirsiniz.

Bunun geçici bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayıp, bebeklerinizle olabildiğince eğlenmeye çalışın. Her gün duş alın. Her gün duş almak size hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok iyi gelecektir.

 

EŞİT DAVRANIN

 

Çalışan bir anneyseniz, çocuklarınıza göz kulak olmak için birini bulabilirsiniz. İkizleri olan diğer annelerle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlar sizi rahatlatacaktır.

Emzirme döneminde, beslenmenizin yeterli olduğundan emin olun ve yeterince dinlenin. Gerekirse, bir doktor ya da emzirme danışmanına başvurabilirsiniz.

Bebeklerinize eşit şekilde önem verin. Eğer bir çocuğunuzu konuşmak için yanınıza çağırıyorsanız, aynı şeyi diğer çocuğunuz için de yapın. Çocuklarınız dolaşmaya başladığı zaman, uyanık kaldığınız zamanların sayısını arttırın.

Aslında en önemlisi, ikizlerinizin bakımına yardımcı olması için eşinizi de bu tempoya dahil etmeniz. Eşinizin herhangi bir yardımı ve ondan gelen destek, siz ve tabii ki çocuklarınız için oldukça anlamlı olacaktır.

Bir seferde birden fazla bebeği beslemek, emzirme de dahil olmak üzere her açıdan bazı güçlükler doğurur.

Birden fazla bebeğiniz olacağı söylendiğinde kendinizi buna fazlasıyla hazırlamanız gerekir ve karşılacağınız her ayrıntı şaşırtıcı olur. Pek çok anne, çevresindekilerin (hatta belki kendisinin de) birden fazla bebeği emzirmenin imkansız olduğu inancını taşıdığını görür ancak bu doğru değildir. Gerçekte 3 hatta 4 bebeği emziren ve hepsi için de yeterli sütü olan anneler bulunduğuna dair yayınlanmış raporlar vardır.

Çevrenizde mümkün olduğunca size destek olacak insanlar bulunmasını sağlayın ve emzirmeyle ilgili bilgileri kendi kendinize edinin. Yeni anneler de yardım alabilir fakat birden fazla bebeği olan anneler için fiziki yardım, destek ve cesaret, başarının devamı için önemlidir.

Unutmayın, ne kadar emzirirseniz o kadar sütünüz olur. 6 ay sadece anne sütüyle ikiz bebeklerini besleyen anneler vardır. Bebeklerinizi çeşitli pozisyonlarda emzirebilirsiniz. Hangi pozisyonda rahatsanız, sizin için ideal olan odur.

 

BEBEKLER NASIL EMZİRİLMELİ?

 

İkizleri emzirmek için üç farklı yöntemi deneyebilirsiniz… Bebeklerinizle bire bir zaman geçirebilmek, ikisine de ayrı ayrı ilgi gösterebilmek için onları sırayla beslemek isteyebilirsiniz. Ayrı ayrı emzirmenin en büyük dezavantajı, emzirilmeyi bekleyen bebeğin acıkması ve sabırsızlanmasıdır. Ayrıca bu yöntemle emzirmeye ayıracağınız zaman iki katına çıkacaktır.

İkizleri aynı anda; birisi bir göğüste, diğerini diğer göğüste emzirebilirsiniz. Bu yöntem, hem herhangi birinin emzirilmeyi beklerken iyice acıkmasını ve ağlamasını engeller hem de emzirme işleminin bir seferde halledilmesi nedeniyle zaman kazandırır.

Üçüz bebeklerini emzirmek isteyen anneler için önerilebilecek en iyi yöntem, iki bebeği 10’ar dakika aynı anda emzirmeniz; üçüncü bebeği ise her iki memede 5’er dakika emzirmeniz olacaktır. Bir sonraki emzirmede bebeklerinizi rotasyona tabi tutun. 5’er dakika emen bebek de 10 dakika boyunca annenin memesinden emme hakkına sahip olsun. Bazı anneler, üçüzlerini bu şekilde emzirerek süt üretimlerini artırdıklarını ifade etmektedir.

NASIL ARANDI: #Çocuk sahibi # anne # baba # çpcuk # bebek # ikiz bebek # çoğul bebek # bakım # sorumluluk #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.