Büyük projelere imza atıyor: Tarık Tuncer

2020-04-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-04-03
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Sahibi olduğu Sigvon A.Ş. bünyesinde yaptığı başarılı çalışmalarla adını kısa sürede ülke genelinde duyurmayı başaran iş adamı Tarık Tuncer, şirketini zirveye taşımaya kararlı. Çalışmalarına alt yapı, inşaat, gayrimenkul ve sigorta sektörlerinde devam eden Sigvon A.Ş., bundan böyle yurt dışında da faaliyet gösterecek. Kısa süre önce oldukça büyük bir projeye daha imza atan firma, yurt dışındaki ilk ofisini Kazakistan’da açtı. Bu ülkede hayata geçecek geniş çaplı bir yol genişletme ve dere ıslahı projesini üstlenen Sigvon A.Ş.’nin, Tarık Tuncer liderliğindeki çalışmaları 3 yıl sürecek. Başarılı iş adamıyla Sigvon A.Ş.’nin devam eden faaliyetleri ve yurt dışında yapacağı çalışmalar hakkında konuştuk.

 

 

Tarık Bey, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1973, Aydın doğumluyum. Eğitim hayatım Nazilli’de geçti. İş hayatına, babamın kurmuş olduğu şirketi devralarak başladım, o günden beri de şirketimizi her geçen gün büyüterek yolumuza devam ediyoruz.

 

Sigvon A.Ş. hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

İlk olarak kanalizasyon, arıtma, içme suyu tesisi gibi alt yapı alanlarında ilerledik. Zaten İzmit’e gelişim de İSU’nun alt yapı çalışmalarını yapmak için oldu. Sigvon İnşaat; İSU Genel Müdürlüğü için Köseköy, Maşukiye, Sapanca, Eşme, Uzuntarla, Uzunçiftlik, Arslanbey gibi bölgelerin kanalizasyon ve içme suyu alt yapı işlerini yaptı. Daha sonra devlet kurumları alt yapı çalışmalarını kendi bünyelerinde yapmaya başlayınca biz de inşaat sektörüne yöneldik. Ardından da emlak ve gayrimenkul danışmanlığı, sigorta acenteliği, ekspertiz işleri geldi. Şu sıralar yeni bir atılımımız var; Kazakistan’da aldığımız bir işle yurt dışına açıldık.

 

Kazakistan’da ne tür bir iş aldınız?

Kazakistan hükümetinin daveti üzerine, orada 47 kilometrelik bir yol genişletme çalışması ile Kazakistan’ın başkenti Astana’da dere ıslah çalışması yapacağız. Tamamı 300 kilometreden oluşan bir iş; biz şimdilik 12,5 kilometrelik kısmını yapacağız, devamı da gelecek.

 

 

ÇOK BÜYÜK BİR İŞ

 

Anladığım kadarıyla oldukça geniş çaplı bir iş…

Yol genişletme çalışması için 350 milyon euro, dere ıslah çalışması için ise 91 milyon dolar toplam hak ediş bedeli olan çok büyük bir iş. Kazakistan’a dere ıslah çalışması projesi için 30 milyon dolar, yol genişletme çalışması için ise 100 milyon euro teminat mektubuyla gittik. Türkiye’de bu miktarda teminat mektubu verebilecek çok az firma var.

 

Kazakistan’daki çalışmalarınız ne kadar sürecek?

Dere ıslah çalışması 2 yıl, yol çalışmamız ise 3 yıl sürecek. Bunlar oldukça büyük projeler. Kazakistan’da görev yapacak ekibimizi kurduk, ofisimizi açtık. Özellikle inşaat mühendislerimiz ve mimarlarımız devamlı orada olacak, tabii ben de sık sık gidip geleceğim.

 

Kazakistan’daki şantiyede kaç kişi çalışacak?

Sadece yol inşaatı için 150-200 kişi çalışacak. İş makinelerini de eklediğimizde ciddi bir tablo oluşuyor. Haziran ayında, Kazakistan’da Sigvon A.Ş. bünyesinde çalışan toplam 300 kişi olacak.

 

 

Bu arada Türkiye’deki projeler de devam ediyor, değil mi?

Elbette, buradaki projelerimiz de tüm hızıyla sürüyor. Genel müdürümüz İrem Hanım, Türkiye ve Kazakistan’daki işlerimizi birlikte yürütecek. Burada da sağlam bir kadromuz olduğu için içim rahat. Biliyorsunuz, şirketimiz bünyesinde iç mimarlık hizmeti de veriliyor. Firmalara hem danışmanlık hizmeti veriyoruz hem de projelerini hazırlıyoruz. Kocaeli dışında İstanbul, Yalova, Bursa gibi yakın illerde pek çok projemizi tamamlayıp teslim ettik. Bu anlamda koordinatörümüz, mimar Gülnur İşcan şu sıralar bir güzellik merkezinin projesiyle ilgileniyor. Firmamız adına önemli gelişmelerden biri de Bursa’da kurduğumuz amortisör fabrikası.

 

Biraz bahseder misiniz?

Biz zaten amortisör konusunda tedarikçi firmayız. Şu anda bu işi yapıyoruz ancak artık Çin’den mal gelmiyor. Bu nedenle sektörde bir boşluk oluştu. Bugüne kadar tedarikçi olarak yaptığımız işi, bundan sonra üretici olarak yapacağız. Bursa’da Sayın Mehmet Uçar ile birlikte bir amortisör fabrikası kuruyoruz. Mili Emlak’tan devraldığımız 9 bin 800 metrekare alan üzerinde fabrika inşaatı ve bir bina yapıp derhal üretime geçeceğiz. Fabrikamızda aklınıza gelebilecek her sektör için amortisör üretilecek.

 

İnşaat sektöründe de faaliyet gösterdiğinizden bahsetmiştiniz… Şu anda devam eden bir proje var mı?

Samsun Atakum’da bir projemiz var. Altı AVM olan, 189 rezidans daireden oluşan bir proje. Şu anda inşaatın yüzde 60’ı tamamlanmış durumda, 2020 yılının sonuna doğru teslim etmeye başlayacağız. Bunun dışında Antalya, İzmir ve yine Samsun’da farklı projelerimiz de olacak ancak onları açıklamak için henüz erken olduğunu düşünüyorum.

 

 

Tarık Bey, iş hayatının dışında spora da ilginiz olduğunu duyduk…

Sporla ilgileniyorum ve sporculara destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda Kocaeli ve Marmara Bölgesi U16 şampiyonu olan İzmit Basketbol İhtisas Spor Kulübü’ne, Kayseri’de yapılacak olan Anadolu Şampiyonası sponsoru olduk. Spora destek vermek için sponsorluk çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyarak, tüm branşlarda takımın ana sponsoru olmayı planlıyoruz.

NASIL ARANDI: #tarık tuncer # sigvon # inşaat # alt yapı # gayrimenkul # sigorta # şirket # yurt dışı # büyüme # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.