Beni benim kadar hissedebilen adam: BABAM

2017-06-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-06-08
.stripslashes($urun->baslik).

Benim İçin anlamı; Ben güldüğümde en az benim kadar sevinen, ben ağladığımda benden daha fazla acı çeken adam… Beni benim kadar hissedebilen yani.

 

Dünyada var olan tüm aşklardan çok daha özel, fedakarlıklarla dolu, bencillikten uzak, saf bir sevginin baş kahramanı: Babam.

Ben de babamı, onun beni tanıdığı kadar tanımak isterdim. Bir gün hayatında en mutlu olduğu anı sorduğumda ona, evlatlarının doğduğu günler olduğunu söylemişti bir çırpıda.

Düşündüm de evet öyleydi. Ben beni bildim bileli tüm hayatını bize adamış, maddi manevi tüm imkanlarını bizim geleceğimiz ve mutluğumuz için harcamış harika bir babanın kızıydım.

Küçük yaşlarımızdaki aman hastalanmasın, sağlıklı olsun kaygısının yerini, okul hayatımızın başlamasıyla iyi bir eğitim kaygısı aldı. İlkokuldan başlayıp, üniversiteyi bitirene kadar süren eğitim hayatımızda normal üstü bir ilgi ve çaba sarf etti bizim için. O zamanlar çok bunalsam ve bu durumdan sıkılsam da aldığım alt yapı ve eğitim sayesinde iyi bir mesleğim oldu.

 

 

Okullar bitti görevler bitmedi babam için. Her gün bizim için düşüneceği bir şeyi vardı mutlaka.

Eğitimimiz konusunda çok katı olmasına karşılık, özel ve sosyal hayatımızda hiç baskıcı değildi. Şuraya gidemezsin, şu saatte gelmelisin gibi katı kuralları yoktu. O bize doğruyu ve hayattaki en önemli şeyin güven olduğunu o kadar iyi öğretmişti ki emindi seçimlerimizden.

Onun kızları akıllı, kendi ayakları üzerinde durabilecek, doğru kararlar alabilecek, kendilerinden emin, gurur duyulacak kızlardı.

Biz de bilirdik ki tökezlersek, arkamızda bir dağ var: Babamız. Hatamızda doğrumuzda, düştüğümüzde ve kalktığımızda arkamızda koca bir dağ!

Hep gururla baktı gözlerimize. Acaba anlıyor muydu bizim de onunla nasıl gururlandığımızı… Biz çocuktuk, gençtik, evlattık ya hep bahanelerimiz vardı aslında kırdığımızda.

Şimdi büyüdük, baba.

Senin sabrını, senin hoş görünü, senin sevgini göremedik başka bir yerde daha… Şimdi büyüdük ve daha çok biliyor olduk değerini, anlamadıklarımızı daha iyi anlar olduk.

‘Ders çalışın’ dediğinde, içten içe şikayet ettiğimiz zamanların aslında bizim için olduğunu; ‘erken uyumalısınız’ uyarılarında büyümeden büyümüş gibi yaptığımızı; sen ne söylersen bir bildiğin olduğunu öğrendik artık.

Her gün şükür sebebimsin, iyi ki benim babam sensin. 40, 50, 60… Her ne kadarsa ömrüm, senin yanında hep küçük bir çocuğum çünkü biliyorum asla kar yağmayacak tek dağsın hayatta. Sen çocukluk kahramanım, şimdilerde en yakın dostum; Babalar Günün kutlu olsun…

Dünyada çocukları için sözlük anlamından başka anlamları olabilen tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun. Çok uzaklardaki babaların da ruhları şad olsun.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.