Başak Karakaya Erden: Ondan çok şey öğreniyorum

2018-01-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-01-10
.stripslashes($urun->baslik).
1- Başak Karakaya nasıl bir anne?

Sanırım bunu tanımlamak benim için biraz güç. Özgürlüğüne düşkün biriyim, o sebeple de özgürlükçü bir anneyim diyebilirim. Bir anne olarak en önem verdiğim şeylerden biri Tarkan’ı gözlemlemek çünkü bu benim kendi kişisel dünyam için de büyük fayda sağlıyor. Tarkan’dan kendimle ilgili çok şey öğrendim. Bu sebeple kendimi ona açmak, ‘ondan neler öğrenebilirim bugün?’ demek benim için önemli. Kendimi onun karşısında bir öğrenci olarak görmek, ona bir şeyler öğretmeye çalışmaktan daha zevkli geliyor bana. Yaşam koçum Aykut Oğut çocuğu tanımlarken şöyle demişti: “Çocuk, köye gelen öğretmen gibidir. Siz ona evi nerede, okul nerede, alışverişi nereden yapacak bunları gösterirsiniz. Geri kalanları ise o size öğretir.” Her gün bunun ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyorum.

2- Tarkan’ın gelişiminde en önem verdiğiniz noktalar nelerdir?
Tarkan, anne karnından itibaren kendi kararlarını kendisi aldı. Benim de anne olmadan önce kendime verdiğim en önemli söz; çocuğumun birey olmasına izin vermek, kendi vereceği kararlara saygı duymaktı. Sanırım bu sözümü büyük ölçüde gerçekleştirdim. Tarkan, kendi ismine de emzirmeyi ne zaman sonlandıracağına da bezi ne zaman bırakacağına da kendi karar verdi.
 

3- Tarkan ile nerelere gitmekten, neler yapmaktan ve nasıl vakit geçirmekten hoşlanırsınız?

Bebekliğinden beri Tarkan ile kitap okumaya bayılıyoruz. Bazen kitap okumak istemiyorsak ben ya da o birbirimize masal uyduruyoruz. Dönem dönem birlikte yapmaktan hoşlandığımız şeyler değişebiliyor. Bazen birlikte yoga yapmak, bazen dans etmek, bazen mutfakta yemek yapmak, bolca şarkı söylemek… Ama en önemlisi bolca sohbet etmek. Mümkün olduğunca Atlas’ın Atölyesi’ne gidiyoruz. Tarkan orada olmaya ve atölyelere bayılıyor.

 

4- Tarkan’ın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Tarkan, özellikle mutfakta bir şeyler yapmaktan çok büyük zevk alıyor. Baharatları birbirine karıştırıp kendi deyimiyle ‘sihirli karışımlar’ yapmaya bayılıyor. Zaten geçmişimde aşçılık olduğu için bu konuda zorlanmıyorum. Resim yapmaktan çok hoşlanıyor. Farklı malzemeler ve boyalarla birlikte resim yapmayı çok seviyoruz. Onun dışında müzikten çok hoşlanıyor. Evde birçok müzik aleti var. Bunları geliştirmek için genellikle farklı alternatifler sunmaya çalışıyoruz. 

 

5- Tarkan’ın bebeklik sürecinde ve gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar var mı?

Lotus Gebe ve Emziren Anneler Kulübümüz sayesinde, etrafımda konusunda deneyimli birçok anne var. Bunlardan özellikle yakın arkadaşım ve çocuk gelişim uzmanı olan Selin Yüksel’den, hem kişisel olarak hem de kendi sitesinde yayınladığı yazılar sayesinde çokça faydalanıyorum. Onun dışında Dr. Harvey Karp, Naomi Aldort gibi yazarların kitaplarını çok beğeniyorum. Serap Karaoz, Aslıhan Onaran, Nilüfer Devecigil, Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal (nam-ı diğer Akademisyen Anne) genellikle takip ettiklerim. Bir de her ay aksatmadan aldığımız Tübitak yayınlarının Meraklı Minik dergisi var. Ayrıca Tarkan’ın okutmaktan çok hoşlandığı farklı yayınevlerinin ve farklı yazarların kitapları var. Bu aralar favorimiz Feridun Oral.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.