10-12-2023 00:17

Barista, Türkiye’ye açılıyor

2016-06-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-06-01
.stripslashes($urun->baslik).

 

Haber: Serpil ÇOLAK

Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

Bundan 10 yıl önce İzmit’te ‘kahve’ denildi mi akla Türk kahvesi gelirdi. Yürüyüş Yolu ise yürüyüş yapmak isteyenler içindi. “Cadde cafeleri” tabiri de lügatımıza henüz girmemişti. Ta ki 2002 yılında Barista Cafe açılana kadar.

Yürüyüş Yolu üzerindeki 35 metrekarelik küçük bir mekanda doğan Barista Cafe, hayatımızda büyük değişiklikler yarattı. Barista sayesinde Türk kahvesi dışında başka kahvelerin de tadına baktık, hatta alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladık.

 

baristakahve

 

Yine Barista sayesinde kapalı mekanlardan çıkıp caddelere taştık. Yürüyüş Yolu’nda, dev çınarların altında oturmanın keyfine vardık. Barista’nın öncülük ettiği bu akım sayesinde Yürüyüş Yolu artık sağlı-solu cafelerle dolu.

Barista Cafe bu kente bir şeyi daha öğretti. Başarının asla tesadüf olmadığını. Bu kente ciddi anlamda yatırım yapan ve kaliteden ödün vermeden yoluna devam eden işletme sahiplerinin bunun karşılığını aldığını...

İşte Mehmet Özel onlardan biri.

Barista Cafe ile çıktığı yolculukta kente hem çok şık hem de kaliteli mekanlar kazandıran, şimdilerde İstanbul’a ayak basmaya hazırlanan Mehmet Özel’in hedefi; markasını şehir dışına taşımak.

 

baristasahip

 

Barista markasının yaratıcısı Mehmet Özel ile mekanlarını tek tek dolaştık, hem sohbet ettik, hem de başarı hikayesini kendi ağzından dinledik.

Mehmet Özel, ticaret hayatına 1994 yılında fuar içindeki Blues Brothers Bar’la atılmış. O dönem yurt dışına, özellikle İtalya’ya sıkça giden Mehmet Özel, “Neden İzmit’te de böyle cafeler yok” diye düşünürken, 2002 yılında Yürüyüş Yolu üzerindeki küçücük bir dükkanda Barista’nın temellerini atmış.

İtalya’da içtiği birbirinden lezzetli kahveleri İzmit’e getirerek işe başlamış. Çevresi “Burada kim espresso ya da cappuccino içer” dese de, yılmamış.

İzmitli’nin farklı tatlara alışması kolay olmamış tabii ki. İtalya’da uzman kahve eğitimi alan Mehmet Özel, o dönemi şöyle anlatıyor: “Bizim yönlendirmemizle, nescafe isteyene ‘Espresso ya da cappuccino denemek ister misiniz’ şeklindeki teşvikimizle zaman içinde alıştılar. O sırada dükkanın önüne bir masa attık, bir masa daha... İnsanlarımız başta bunu da yadırgadı. ‘Biz sokakta oturamayız, yemeye utanırız’ diyenler oldu. Ama buna da alıştılar.”

İzmitliler’i farklı kahve kültürleriyle tanıştıran Mehmet Özel, Yürüyüş Yolu boyunca sağlı-sollu uzanan cadde cafelerin de mimarı.

 

baristabisiklet

 

PİZZADA ÇOK İDDİALI

Barista Cafe’yi işletirken 2007 yılında Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal tesisleri Club Bithynia’nın işletmeciliğini alan, sanayici ve iş adamlarının yemek organizasyonlarına ev sahipliği yapan Mehmet Özel, buradan edindiği tecrübeyle önce Yapı Kredi Bankacılık Üssü, ardından Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin kafeterya ve coffee-break hizmetlerini üstlenmiş.

Yemek sektörüne hızlı bir giriş yapan Mehmet Özel, İtalyan mutfağı özlemiyle 2012 yılında Barista Plus Cafe-Restaurant’ı hayata geçirmiş. Hem de mutfak ekipmanları ile pizza fırınını İtalya’dan getirerek...

 

baristapizza

 

Ciddi bir yatırım yaparak, İzmit’e oldukça şık ve kaliteli bir mekan kazandıran Mehmet Özel, özellikle pizzada çok iddialı. Orijinal İtalyan pizzası yemek isteyenleri Barista Plus’a davet eden Mehmet Özel, “Lezzet açısından İtalya’daki pizzalar ile bizim pizzalarımız arasında hiçbir fark yok. Çünkü pizzalarımızda İtalyan markalı, ithal ürünler kullanıyoruz” diyor.

Barista Plus sadece pizza değil, İtalyanlar’ın vazgeçilmez yemeği makarna konusunda da iddialı. Makarnalardan ravioli, tortellini ve lazanya kendi imalatları. Menüde yer alan diğer makarna çeşitleri de en iyi markalardan seçilmiş.

Barista Plus’ta İtalyanlar’ın en çok tükettiği pirinç köftesini, arancini, caprese, bruschettayı da bulabilirsiniz. Menü bunlarla sınırlı değil tabi ki.

 

baristamasa

 

TÜRK MUTFAĞI DA VAR

Kahvaltıdan atıştırmalıklara, salatalardan burgerlere, dürümden krepe, ana yemek olarak tavuk, et ve balıktan tatlılara, sıcak içeceklerden soğuk içeceklere kadar oldukça zengin bir menü var Barista Plus’ta. Öte yandan bölgenin talebi doğrultusunda menüye Türk mutfağı da eklenmiş. Barista Plus’ta kuzu tandır da bulabilirsiniz, çoban kavurma da... Kahvaltıda sahanda yumurta da yiyebilirsiniz, menemen de...

Barista Plus’ta başta pizzalar olmak üzere hepsi birbirinden lezzetli yemekler Özgür şefin elinden çıkıyor. Daha önce yurt dışında ve İstanbul’daki seçkin restoranlarda çalışan Özgür şef, ekibiyle birlikte mutfakta harikalar yaratıyor.

 

baristaet

 

İtalyan mutfağına düşkün olanların Barista Plus’tan memnun ayrıldığını söyleyen Mehmet Özel, fiyatların da İtalya’ya oranla daha ucuz olduğunu belirtiyor. İtalya’da bir pizza için 15-20 euro ödemeniz gerekirken, Barista Plus’ta fiyatlar 20-30 TL arasında değişiyor. Mehmet Özel, “O da ithal ürünler kullandığımız için” diyor ve şöyle devam ediyor:

“İyi malın fiyatı pahalı. Biz mekanlarımızda en iyi kahve, en iyi et, en iyi sosları kullanıyoruz. Bazı mekanlar bizim kullandığımız kahvenin yarı kalitesindeki kahveleri tercih ederken, biz en iyisini alıyoruz. Mesela Barista’larda ikram edilen meşrubatların hiçbiri plastik değil, cam şişelerdedir. Müşterilerimizin sağlığını düşündüğümüz kadar hijyene de önem veriyoruz.”

 

barstatop

 

baristasarap

ALKOL ARAYANLARA...

Barista Cafe ve Barista Plus’ın ardından 2014 yılında Wes Otel’in üst katında Barista Roof Restaurant’ı açan Mehmet Özel yine kentte fark yarattı. Muhteşem Körfez manzarasına sahip bu restoran da kısa sürede ‘en iyiler’ arasına girmeyi başardı. Gerek sıradışı dekoru, gerek lezzetli yemekleri, gerekse hizmet kalitesiyle adından sıkça söz ettiren Barista Roof Restaurant’ı, Barista Plus’tan ayıran fark ise menüde yer alan alkollü içecekler.

Genelde otel müşterileri ile ilimizde bulunan büyük fabrikaların yabancı misafirlerini ağırlayan, grup yemeklerine ve kutlamalara elverişli bir mekan olan Barista Roof Restaurant, müşterilerine dünya mutfağının sevilen lezzetlerini sunuyor.

 

ÖZCAN USTA BURADA

Barista markasının yaratıcısı Mehmet Özel, özellikle yabancı misafirlerin Türk mutfağını da tanımak istemesi üzerine yeni sezonda İzmitliler’in yakından tanıdığı lezzet ustası Özcan Sarı’yı da kadrosuna dahil etti. Özcan Usta ile birlikte Barista Roof Restaurant’ın menüsüne Türk mezeleri, zeytinyağlılar, tava yemekleri ve Türk mutfağına ait tatlılar da eklendi. Ayrıca Barista Roof Restaurant kişiye özel menü de oluşturmaya başladı. Bir ya da iki gün öncesinden haber verdiğinizde, istediğiniz yemek önünüzde. Barista Roof, Ramazan’dan sonra sıralı menüye geçecek. Müşterilerin en beğendiği, en çok talep ettiği ve özel şefin tavsiyesinin yer aldığı günlük menüler oluşturulacak. Ve günlük menülerde mevsimine uygun yemekler yer alacak.

 

TUZLA’DA ŞUBE AÇIYOR

Kentteki sosyal hayatın her geçen gün biraz daha canlanması ve yeme-içme sektöründe zincir markaların art arda ilimize gelmesi Barista markasının yaratıcısı Mehmet Özel’i korkutmuyor, aksine mutlu ediyor. Mehmet Özel, “Zincir markalar ne kadar çok gelirse, yeme-içme alışkanlığı o derece artar. Bu da bizi olumlu etkiler” diyor. Ekibine de verdiği hizmetin kalitesine de güvenen, “Zincir markalardan hiçbir eksiğimiz yok” diyen Mehmet Özel, hedefini de şöyle açıklıyor: “Barista’yı Türkiye markası haline getirmek istiyorum. Marka olmak için de adres İstanbul. Eylül ayında Tuzla şubemizi açıyoruz. Bu şubeyi İstanbul’a ayak bastı olarak görüyorum.”

Barista’nın Tuzla şubesi İş GYO projesi olan TUTOM (Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi) içinde hizmet verecek. 125 metrekarelik bir alana kurulacak şube 110 kişi kapasiteli olacak. İş Bankası ve Şişecam çalışanlarının yararlanacağı bu şubeye dışarıdan isteyen de gidebilecek.

 

baristaroof

 

İZMİTLİLER SAHİPLENDİ

Barista markasının yaratıcısı Mehmet Özel’in geldiği nokta bu kentte yaşadığı halde kente yatırım yapmak istemeyen İzmitliler’e de örnek olacak cinsten. Özel, “İzmit’e ciddi bir yatırım yaptım. Kaliteli mekanlarda kaliteli yemek yemek isteyenlerin İstanbul’a gitme alışkanlığına bir son vermek istedim. İzmitliler de bizi sahiplendi, yalnız bırakmadı. Biz de bundan aldığımız güçle markamızı şehir dışına taşımaya karar verdik” diyerek, başarı hikayesini özetliyor.

 

baristakutuphane

baristabicak

baristayesil

baristauzunet

baristalamp

baristauzun

baristasos

baristamasa2

baristadis

barista22

NASIL ARANDI: #Barista Cafe #barista plus #Barista Roof Restaurant #cafe #elit #et #gıda #İzmit #kahve #Kocaeli #lezzet #Mehmet Özel #mekan #Özcan Sarı #özel menü #pizza #restaurant #seçkin #trend #türk mutfağı #tutom #yemek

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.